Google Haritalar (Google Maps)
2 May, 2019 21:57 tarihinde eklendi

Google Haritalar (Google Maps)

Google Haritalar (Google Maps)

Navigasyon cihazı yerine google haritalar uygulaması kullanabilirsiniz?

Tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmakta olan google haritalar uygulaması ile ekstra bir navigasyon cihazı almaya gerek kalmıyor. Öyle ki dünyanın neresinde olursanız olun gideceğiniz yeri bulabiliyorsunuz. Aradığınız yer benzinlik, müze, okul, lokanta, park ya da sokak hiç fark etmez istediğiniz yol tarifini ve konumu bu uygulama ile alabilir üstelik ilgili mekana ilişkin fotoğraflara da ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında sesli olarak navigasyon kullanılması çok rahat olan uygulamada yapmanız gereken sadece gideceğiniz yeri doğru olarak yazmak ardından rotayı takip etmek ki bu istediğiniz yere ulaşmak için yeterlidir. Yine bu haritaların sesli uygulamasını takip ettiğinizde sadece dinleyerek dahi haritaların tüm özelliklerinden yararlanmanız mümkün olmaktadır.

Ücretsiz bir uygulama olmasına rağmen neredeyse kusursuz çalışması onu daha da popüler hale getirdi. En basit akıllı telefona sahip olan biri dahi kolaylıkla uygulamayı yükleyebilir, uygulamayı yükledikten sonra ayarlar bölümünden gerekli işlemler yapılabilmektedir.

Sürekli kullandığınız adresler varsa google haritalar uygulaması size göre

Favorileriniz varsa onları da kaydedip sürekli olarak arama yapmaktan kurtuluyorsunuz. Ayrıca çevrimdışı özelliği bulunduğundan internet yokken bile kullanabilirsiniz.

İnternete bağlı ise cihazınızda konumuz açıksa konum bilgileriniz uygulama tarafından düzenli olarak sisteme aktarılmaktadır. Bu sayede yıllar öncesinde dahi gittiğiniz yerleri görmeniz mümkün. Yapmanız gereken yalnızca konum geçmişine bir bakmak.

Güvenlik nedeniyle Google harita konum geçmişini kaydeder. Bu sayede konumunuz ve internetiniz olduğu süre boyunca sistematik olarak bulunduğunuz yerler zamana göre haritaya kaydedilir. Bu şekilde yer bildirimlerinizin kaydedilmesini istemiyorsanız konum geçmişine dokunarak kapatmakta mümkün.

Telefonunuz üzerinden farkında olmasanız da google harita yer bildirimi bilgilerinizi kaydetmiş olabileceğinden bunu istemiyorsanız geriye yönelik geçmiş konum bilgilerinizi de silebilirsiniz. Uygulama yaya ya da araç için olan modu sayesinde gidilecek yer, başlangıç yahut geçilecek yer tanımlamaları yapabilmekte ve harita üzerinden yolu kısaltacak şekilde farklı rotalar önerebilmektedir.

Günümüzde Android cihazı kullanan hemen hemen herkes için google harita uygulaması artık olmazsa olmaz sayılmaktadır.

Özellikleri çok olduğu için mi tüm dünyada google haritalar kullanılıyor?

Uygulama için söylenebilecek

 • Kapsamlı ve kullanışlı olması
 • Kaliteli ve ücretsiz dil seçenekleri bulunması
 • Çevrimiçi ve çevrimdışı çalışabilir olması
 • Sesli navigasyonözelliği kullanması
 • Farklı alternatifler sunması
 • Zaman çizelgesi ve özellikle çevrimdışı çalışması
 • Anlık trafik bilgilerinin paylaşılabiliyor olması
 • Arayüzünün kolay ve anlaşılır olması
 • Farklı rotalar sunabilmesi
 • Gideceğiniz yerin yürüyerek ya da araçla ne kadar mesafe ya da süre alacağını göstermesi
 • Ücretli yol olup olmadığını gösterilebilmesi onun diğer programlara karşı üstünlüğünün açık göstergesidir.

Akla gelebilecek bazı programlarda GPS ile ilgili yaşanan problemler bu uygulamada yaşanmaz.

Güncelleme yapmazsam Google Haritalar çalışmaz mı?

Tabi ki çalışır ancak güncelleme yapılması önemli çünkü uygulamanın efektif şekilde kullanabilmesi için güncellemelerin vaktinde yapılması lazım.

Katkı alanını kullanarak verilen puan ve yapılan yorumlar ile gittiğimiz mekanlar ile ilgili diğer insanlara da referans olabiliyoruz.

Toplu taşımayı desteklemesi de mümkün ancak ülkemizde şu anda sadece gelişi sabit saat olarak belirlenen metro için kullanılabilmekte.

Programın belki eksik sayılabilecek ama dezavantaj olmayan bisiklet modu ülkemiz için desteklenmiyor çünkü haritalarda kullanılacak kadar devam eden bisiklet yollarımız mevcut değil.

Uydu modu harita şeklinde kullanmak istemeyenler için uzaydan fotoğraf alternatifi de sunuyor. Lüzumsuz düğmelere basmak zorunda kalmadığınız ergonomik bir tasarıma sahip.

Telefonuma Google Haritalar programı yüklediğimde üç boyutlu görüntülere de ulaşabilir miyim?

Popüler yerler, başkentler, gökdelenler, dağlar nereyi görmek isterseniz Google Harita 3d sayesinde desteklenen bir haritada üç boyutlu görüntü alabilirsiniz.

Harita stilleri sayesinde farklı seçimler yapabilir, dünyanın görmek istediğinizi yerlerini görebilir ve oturduğunuz yerden dünyayı keşfe çıkabilirsiniz. İster kamu kurumu olsun ister özel bir işletme sadece isminin bir kısmını dahi yazmanız size alternatif sunulmasına yetecektir.

Şehir ya da bölge kısıtlaması yaparak karşınıza çıkacak sonuçları filtreleyebilir ve daraltabilirsiniz. Hiç gitmediğiniz ve görmediğiniz şehirleri Google Harita 3d ile en küçük sokaklarına kadar gezebilirsiniz.

Günümüzde bu uygulama sayesinde dünya gerçekten küçük bir köy haline geldi. Bilinse de ülkemizde çok kişi tarafından kullanılmayan önemli bir özellik de üçboyutlu kameralarla toplanan görüntülerin bizlere yeni bir özellik olarak sunulması ve bunun için tablet, akıllı telefon ya da bilgisayar kullanmak yeterli. Uygulama sayesinde görmek istediğiniz yere gitmekle kalmıyor görmek istediğiniz bir işletme içerisine dahi konuk olabiliyorsunuz. Şu anda belki tüm dünya uygulamaya yüklenmemiş olabilir ama Toronto, Atina, Budapeşte, Chicago Las Vegas, New York, Tokyo, Paris, Barcelona gibi bazı yerleri size teklif edebiliriz.

Üç boyutlu görüntü sunan bu güzel uygulama ile detaylı görüntü yanında konum bilgileri de alabilirsiniz.

Sosyal medya araçları üzerinden Google Haritalar üzerindeki yerleri işaretleyerek paylaşabilirsiniz.

Bir navigasyon cihazından beklediğinizin de ötesinde size kolaylıklar sunan Google Harita uydu modunu kullanarak gitmek istediğiniz yeri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bilmediğiniz bir yere ulaşmak için en güzel yardımcı olan Google Haritalar sayesinde tam bir rehberlik hizmet alacaksınız hem de ücretsiz.

Kullandığımda Google Haritalar ile neler yapabilirim

Bu uygulamadaki özellikleri kullanarak

 • İki nokta arasındaki mesafeyi ölçebilir
 • Konumunuzu gerçek zamanlı olacak şekilde paylaşabilir
 • Sokak görünümleri inceleyebilir
 • İhtiyacınız olan haritaları indirerek çevrimdışı kullanılabilir.
 • Birden fazla durak ekleyebilir
 • Aracınızı kullanırken önemli noktalar benzinlik, ATM vb. gibi bulabilir
 • Özellikle sizin için önemli olan yerleri etiketleyebilir, isim verebilirsiniz. Örneğin eviniz işiniz gibi.
 • Trafiği kontrol edebilir
 • Arabanızı kolayca bulmak için park yerini de ekleyebilirsiniz.
 • Ücretli yolları öğrenebilir güzergahı değiştirebilirsiniz.
 • Katkıda bulunarak Google haritalar uygulamasını zenginleştirebilirsiniz.
 • Eksik yerleri ekleyebilir
 • Tren veya otobüste ilerlemelerinizi takip edebilirsiniz.

Özellikleri o kadar fazla ki google haritalar uygulamasını sadece bir navigasyon uygulaması olarak görmek mümkün değildir. Çünkü sadece yol ve güzergah sunmuyor her türlü işinizle ilgili ilgili kullanılacak yerleri bularak sizi bilgi sahibi yapıyor.

Bazı uygulamalarda yaşanan uydu görünümü sıkıntısı uygulamanın google harita uydu modu sayesinde ortadan kalkmış durumda.

Üstelik Google haritalar uygulamasında sistemin arka planında müzik dinleyebiliyorsunuz. Sesli yönlendirme devam ederken gelen aramalara cevap vermeniz de mümkün. Uygulama sizi rahatsız ediyorsa kapatabilirsiniz isterseniz telefon aramaları geldiğinde yol tarifleri sesini kapatabilirsiniz.

Evinizde dahi konum verebilen Google haritaları kullandığınızda ayrıca bir navigasyon cihazına ihtiyacınız kalmaz. Çözünürlüğü yüksek olan telefonlardan net görüntü almak sizi mutlu eder. Yanlış bir yöne gitseniz bilerotayı tekrar hesaplayarak çok kısa sürede sizi yönlendirir. Haritayı yakınlaştırmak ve büyütmek mümkün ayrıca uygulama donanımı sayesinde daha hızlı ve güncellemeleri otomatik olarak da alabilirsiniz bu da size kullanım kolaylığı sağlar. Google haritalar, sürekli olarak güncellenmektedir. Bu durum yenilenen yol haritalarının da uygulamaya dahil edilmesini sağlamaktadır. Bu noktada kullanmış olduğunu google haritaları sürekli olarak güncellemek önem kazanmaktadır. Zira ancak bu sayede, yenilenen tüm harita içeriklerine erişmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için otomatik güncelle seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *