Gmail Hesabı Oluşturma
24 Eyl, 2019 17:08 tarihinde eklendi

Gmail Hesabı Oluşturma

Gmail Hesabı Oluşturma

Gmail, Google arama motorunun sunmuş olduğu ücretsiz e-posta servisidir. İlk kez 2004 yılında kullanıcılara sunulmuş olan Gmail, o dönem davetiye aracılığı ile hizmet vermekteydi. Yani bir Gmail hesabı oluşturmanız için size bir kullanıcının davetiye göndermesi gerekiyordu. Ancak 2007 yılında Gmail, tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu ve hesap oluşturmak için gereken davetiye gönderme işlemi ortadan kalktı.

Google’ın sunmuş olduğu e-posta hizmeti tamamen ücretsizdir ve depolama hacmi oldukça fazladır. Gmail hesabının bir diğer özelliği sadece bir e-posta gönderme aracı değil aynı zamanda bir kimlik tanıma sistemi olmasıdır. Bir Gmail hesabı açtığınızda Google’ın diğer servislerinden ekstra bir hesap açmanıza gerek kalmadan faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu hesabınızı hem Youtube’da hem de Google Plus’ta kullanabilirsiniz.

Gmail Hesabı Nasıl Açılır?

Gmail hesabı açmak kolay birkaç işlem gerektirir. Hesap açma işleminde Google, cep telefon numarası gibi bazı bilgilerinizi sizin gerçek bir kişi olup olmadığınızı tespit edebilmek için talep eder. Gmail hesabı oluşturmak için ilk yapmanız gereken Google’a giriş yapmaktır. Ardından sağ üst köşede bulunan “Oturum Açın” seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan ekranın sağ tarafında hesabı olan kişilerin giriş yapabileceği bir bölüm bulunur. Sol tarafında ise yeni bir hesap oluşturmak isteyenler için alan bulunmaktadır. Gmail hesabı oluşturmak için sol taraftaki “ücretsiz bir hesap oluşturun” seçeneğine tıklanmalıdır.

Gmail hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir. Kayıt olma aşamasında Google herhangi bir kart bilgisi istemez. Ekranda açılan bölüme isminizi, soy isminizi, kullanmak istediğiniz e-posta adresinizi, şifrenizi, doğum tarihinizi, cinsiyetinizi, cep telefon numaranızı ve bir kurtarma e-posta adresi girmelisiniz. Cep telefonu numarası bölümüne erişim sağlayabildiğiniz bir numarayı girmelisiniz. Çünkü hesabınızı oluşturma aşamasında cep telefonunuza doğrulama kodu gelir ve numaraya erişiminizin olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca bu telefon numarası ile hesabınızın güvenlik önlemlerini arttırabilirsiniz.

Gmail hesabı oluştururken kullanmak istediğiniz e-posta adresinde “ş,ç,ı,ü,ö” gibi Türkçe karakterler bulunmamalıdır. Ayrıca almak istediğiniz adresin başkası tarafından kullanılmıyor olması gerekir. Eğer yazdığınız adres başkası tarafından kullanılıyorsa veya Türkçe karakter içeriyorsa sistem size uyarı verir ve hesap adresinizi değiştirmenizi ister. Hesap başkası tarafından alınmış ise alt kısımda çıkan adres önerilerinden birini tercih edebilir veya farklı bir adres ismi kullanabilirsiniz.

Tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra “İleri” sekmesine basılır ve telefon numarası doğrulanır. Yani burada telefon numaranıza gelen kodu ekrandaki boşluğa girmelisiniz. Bu işlemden sonra dilerseniz hemen alt kısımda bulunan kurtarma e-postası seçeneğine size veya bir yakınınıza ait farklı bir e-posta girebilirsiniz. Bu, Gmail hesabınızın çalınması veya şifresini unutmanız durumunda hesabınızı kurtarmanıza yarayacaktır. Hesabınıza erişim sağlayamadığınız durumlarda Gmail sizinle bu e-posta üzerinden iletişim sağlayacaktır.

Tüm bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra yeniden “İleri” sekmesine tıklanır ve kullanıcı sözleşmesi okunarak kabul edilir. Ardından yeni Gmail hesabınız oluşturulacaktır.

Gmail Hesabı Oluşturmak – 2. Yöntem

İlk yöntem için Google’a giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan “Oturum Açın” seçeneğine tıklamanız gerektiğinden bahsetmiştik. 2. Yöntemde ise “gmail.com” adresine giriş yaparak Gmail hesabı oluşturabilirsiniz. Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan “Hesap Oluşturun” seçeneğine tıklamalı ve sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Hesap adresi oluşturma şartları ve diğer tüm aşamalar aynıdır.

Gmail Hesabından Nasıl E-posta Gönderilir?

Hesabınızdan e-posta gönderebilmeniz için öncelikle Gmail hesabınıza giriş yapmalısınız. Bunun için Google’a “mail.google.com” yazıp e-posta adresiniz ve şifreniz ile hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Gmail’den belge, fotoğraf, ses dosyası, video gibi birçok doküman gönderebilir, kendiniz bir şeyler de yazabilirsiniz. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan “E-posta yaz” sekmesine tıklamalısınız. Tıkladığınızda sağ alt kısımdan bir pencere açılacaktır. Alıcı kısmına e-posta göndermek istediğiniz mail adresini, konu kısmına da e-posta içeriğinizin konusunu yazmalısınız. Boş alana dilediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Dosya eklemek için en altta bulunan seçenekleri kullanmalısınız. E-posta yazma işlemini tamamladıktan sonra “Gönder” sekmesine tıklayarak, e-posta gönderme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Gmail Hesabı Silme

Gmail hesabınızı artık kullanmıyorsanız hesabınızı kapatabilir veya silebilirsiniz. Bunun için öncelikle e-posta adresiniz ve şifreniz ile hesabınıza giriş yapmalısınız. Açılan ekranda, sağ üst köşede bulunan ve isminizin baş harfini veya profil resminizi içeren logoya tıklamalı ardından “Hesabım” seçeneğini seçmelisiniz. Açılan pencerede sağ kısımda “Hesap Tercihleri” alanı bulunmaktadır. Bu alanın alt kısmında yapmak istediğiniz işleme göre farklı alt başlıklar bulunur ve bunlardan biri de “Hesabınızı veya hizmetlerinizi silme” seçeneğidir. Hesabı silmek için bu alt başlığa tıklanmalı ve açılan pencerede “Google Hesabı’nı ve verileri sil” seçeneği seçilmelidir. Ardından ekrana hesabınızı sildiğiniz takdirde yok olacak olan belgeleriniz ile ilgili bir bilgilendirme yazısı gelecektir. Bu bilgilendirme yazısını okuduktan ve kabul ettikten sonra “Hesabı Sil” seçeneğine tıklayarak Gmail hesabınızı tamamen silebilirsiniz. Hesabınızı silmeniz halinde tekrar açmanız veya bilgilerinizi geri döndürmeniz mümkün değildir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. METiN

    Gmail hesabıma ulaşamıyorum

    • access_time 20 Oca 2020, 19:15
    • Cevapla