BCC ve CC Nedir?
28 Eyl, 2014 21:19 tarihinde eklendi

BCC ve CC Nedir?

BCC ve CC Nedir?

Kullandığınız email servisi her ne olursa olsun email gönderirken karşınıza BCC ve CC terimleri çıkmaktadır. Bu terimler genelde göndereceğiniz email adresi yazdığınız yerinmen sağında veya altında yerlamkatadır. Ne olduğunu herkes çok merak etse de kimse herhangi bir şey yazmadan yani ellemeden direk geçer. Bu belirsizliği ortadan kaldırmak için internette çok fazla arama yapsanızda farklı tanımlarla karşılaşırsınız. Benim de gördüğüm bazı tanımlar çok yanlış ve ben de biraz daha ayrıntı bir şekilde kendi açıklamamı yazmaya karar verdim.

BCC ve CC nedir?

BCC, ingilizce olarak Blind Carbon Copy türkçe manası Kör Karbon Kopya yani birden fazla kişiye mesela sadece 10 kişiye bir e-posta göndermek istiyorum ama hepsinin birbirlerinin e-posta adreslerini görmesini istemiyorsanız altdaki örnekten fayadalanarak boşlukları doldurabilirsiniz. 10 kişi e-posta mesajı göreceksiniz gönderilen tüm alıcıları birbirlerini görmezler. Onlar sadece kendilerine özel e-posta adresini göreceklerdir.

bcc-ve-cc-nedir

CC, ingilizce olarak Carbon Copy yani türkçesi Karbon Kopya karbon kağıdı gibi yani 😀 ana alıcıdan başka birine iletinin bir kopyasını göndermek istiyorsanız bu özelliği kullanabilisiniz. CC gördüğünüz boşluğu yukardeki örnekte olduğu gibi, kopyasını göndereceğiniz kişinin adresini yazın. Bu genellikle satış işlemlerinde karşılıklı tarafları bilgi sahibi yapmak için kullanılır.

Nasıl BCC Email Gönderebilirim?

Çoğu e-posta programları aynıdır. Yeni e-posta iletisinde basın ve ayrıntıları girin. Yukarıdaki resme bakın.

Bu örnekte ben Ramazan,Osman,Rezak ve Mahmut,a BCC olarak ama Filiz’e CC göndereceğiz, Ahmet asıl email alacak kişidir. Ahmet e-posta aldığında Filiz mesajın bir kopyasını gönderilmiş olduğunu görecek. Filiz CC aldığında Ahmet için orijinal gönderdiğiniz adresi göreceksiniz. Ve diğer BCC alan arkadaşlar kendi e-posta adreslerini görecekler.

Blind Carbon Copy BCC Güvenli mi?

BCC genellikle tüm alıcıların e-posta adreslerini paylaşmamak için kullanılır, Bir sorun varsa o büyük olasılıkla sizin hatanızdan kaynaklanmıştır.

Neden BCC Kullanmalıyız?

Ben genellikle gizlilik nedeniyle BCC kullanırım. Bu muhtemelen başkaları ile tüm alıcı e-posta adreslerini paylaşmak istemediğimde olur. E-posta adreslerinin paylaşıldığı zaman neler olabileceğinin bir çok çılgın örneği vardır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *