Google Fonts Nedir?
29 Ara, 2018 2:29 tarihinde eklendi

Google Fonts Nedir?

Google Fonts Nedir?

Google Fonts Nedir?

Google tarafından kullanıcılara ücretsiz şekilde sunulan popüler olan fontları içerisinde bulunduran bir servistir Google Fonts nedir sorusunun cevabı. Yaklaşık olarak 846 yazı fontunu bulundururken web sitelerinde daha özgür gezebilmeyi sağlar ve basit kullanımı ile dikkat çeker. Eklenen bu yeni birçok font arasından özgürce seçim yapılabilir. İstenilen font seçilerek bu fontun yazı kalınlığı değiştirebilir. Türkçe karakter özelliği eklenilerek ve böylece Google Fonts tarafından oluşturulan kod web tasarım işlerinde de kullanılabilir. Web sitenize bu kodu yapıştırdığınızda tasarıma font otomatik eklenir. Google Fonts tüm fontları bir arada toplayan tek ücretsiz hizmet olmakla beraber hızlı şekilde kullanım sağlar. Tüm bu hizmetlerin yanı sıra Google Fonts ailesi hizmetini de ücretsiz olarak sunar. Bu da özel fontları siteye ekleme noktasında zaman kaybının yaşanmamasını sağlar.

Google Fonts Kullanımı

Google Fonts kullanımı kolaydır. İlk olarak Google Fonts sitesine giriş yapılması gerekir.

Ardından doğru adımları kullanarak istenilen fontların yüklenmesi sağlanacaktır. Bu fontlar birden fazla olabilmekle beraber her biri indirilerek kullanılabilir. Google Fonts nedir ve fontlar nasıl görüntülenir merak edenler için fontların her birinin Google Fonts sitesinde fontlar liste halinde verildiği söylenilebilir. Yüklemek istenilen fontların üzerine gelinerek ok ( Quick Use) butonuna tıklanır. Açılan sayfada ayarlar yapılarak fontun kalınlığına ya da italik olmasına karar verilir.

Kullanılacak fontun dil seçenekleri belirlenir. Eğer fontun Türkçe dil desteği bulunmuyorsa bu durum yapılacak olan Latin Extended seçeneğine tıklamak olacaktır. Ardından kodlardan herhangi biri seçilerek sayfaya eklenir.

Türkçe Karakter Sorununu Giderme

Google Fonts ’da çok sayıda font bulunmakla beraber bazı fontlar Türkçe dilini desteklemez. Google Fonts Türkçe karakter sorunu ile karşı karşıya kalındığında yapılması gereken Google Fonts üzerinden arama yapılırken filtrelemektir. Bunu yaparken arama yapmadan önce sol kısımda bulunan Script bölmesi açılarak buradan Latin Extended filtrelemesi yapılır. Bununla beraber aranılan tüm fontlar Türkçe karakter sorunun görülmediği fontlar olacaktır. Google Fonts nedir merak edenler için bu servisi Google ’un ücretsiz şekilde sunduğunu ve Türkçe karakter sorununun bulunmadığı onlarca fontu içeren kullanışlı bir uygulama olduğu söylenilebilir. Bazı fontlar için Türkçe karakter tanımlanmamıştır. Fakat birbirine benzer birçok font bulunduğundan bu sorun olmaz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *