Google Kariyer Fırsatları
8 Şub, 2019 22:49 tarihinde eklendi

Google Kariyer Fırsatları

Google Kariyer Fırsatları

Google Kariyer Fırsatları

Google, gün geçtikçe daha da büyüyen, marka değeri ile birlikte istihdam ettiği personel sayısını da artıran global bir şirket. Google sizin için bir arama motoru, Gmail, Youtube ya da benzeri herhangi bir uygulama anlamına gelebilir. Google bir hizmet sağlayıcı olması nedeni ile hizmetleri sunmaya yardımcı olacak, geliştirecek personele de ihtiyaç duyuyor. Özellikle bilişim teknolojileri alanında kariyer hedefleyenler için Google, oldukça cazip bir iş veren. Peki, Google kariyer fırsatları neler? Google’da nasıl işe girilir? Google çalışanlarına hangi sosyal imkanları sunuyor? Google bünyesinde bir iş sahibi olmak niyetinde iseniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Google Çalışanı Olmak

Bir Google çalışanı olmak elbette ki kolay değil. Her geçen gün daha da büyüyen, tüm dünyada bilinen bir markanın çalışanı olmak için sıradan niteliklere sahip olmanız yeterli olmayacaktır. Sadece programlama dillerini biliyor olmanız ya da sadece yabancı dilinizin olması sizi öne çıkaramaz. Google, işe alacağı personel için “hepsi bir arada” koşulunu arıyor diyebiliriz. Yaptığı işi en iyi yapacak olanlarla çalışmak isteyen Google’da bir iş sahibi olmak için kendinizi geliştirmeniz, yeniliğe ve değişime açık olmanız gerekiyor. Google, aynı zamanda motto olarak da kullandığı bir felsefe ile işe alım yapıyor. “Biz farklılıkları sadece kabul etmiyoruz, aynı zamanda farklılıkları kutluyoruz ve destekliyoruz” cümlesini Google, kariyer sayfasının hemen altındaki “Fırsat Eşitliği” başlığının altına yazmış. Bu da demek oluyor ki Google’da iş sahibi olmak için torpile ihtiyacınız yok ve hatta torpil yaptırmaya kalkışmak doğrudan elenmenize sebep olacaktır.

Google Türkiye İçin İş Fırsatları Sunuyor mu?

Google, İstanbul’da bir ofise sahip. Bu ofis bünyesine de zaman zaman personel alımı yapılıyor.

 • Google İstanbul ofisi için ilan edilen iş fırsatlarına göz atmak istediğinizde önce https://careers.google.com/jobs/ adresine gitmeli ve ardından “Skip to jobs” başlığına tıklamalısınız.
 • Google tarafından oluşturulan tüm iş ilanlarını bu sayfada görüntüleyebilirsiniz.
 • İstanbul’daki iş fırsatları için sol tarafta bulunan menü içerisindeki “Locations” sekmesine tıklamanız ve arama çubuğuna “Istanbul” yazmanız yeterli.
 • “Istanbul” yazdığınızda, “Istanbul, Turkey” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın ve İstanbul için açılmış olan iş ilanlarını görüntüleyin.

Google Türkiye İçin Hangi Pozisyonlarda İlan Veriyor?

Google kariyer fırsatları,  dönem dönem değişebiliyor. Sürekli askıda kalan bir ilan yok. Genel ihtiyaçlar veya ofis ihtiyaçlarına göre ilana çıkılıyor ve ilanlar için bir son başvuru tarihi bulunuyor. Yarı zamanlı, tam zamanlı işler, stajyerlik ve benzeri kariyer fırsatlarına dair ilanları görmek mümkün. Türkiye için açılan iş ilanlarının çoğu “Danışmanlık” hizmeti olarak yayınlanıyor. Eğer sınırları aşmak, Google için başka ülkelerde çalışmak isterseniz birkaç yabancı dil bilmenizin faydası olabilir. Türkiye ofisi için açılan ilanlara başvurduğunuzda da tabiri caizse “su gibi” bir İngilizcenizin olması gerekiyor. Google kariyer fırsatları dönemler halinde güncelleniyor.

Google İş İlanlarına Nasıl Başvurulur?

 • Öncelikle ilan sayfasından başvurmaya karar verdiğiniz ilanı bulun ve alt kısmında yazan “Expand” başlığına tıklayın.
 • Bunu yaptığınızda ilana ait tüm detayları görüntüleyebileceksiniz. İlanın içeriği, aranan şartlar, iş tanımı gibi tüm detayları okuyabilirsiniz.
 • İşin size uygun olduğuna karar verdi iseniz sağ üst köşedeki “Apply” butonuna tıklamalısınız.
 • Açılacak olan yeni pencerede başvurmak istediğiniz ilan için bir form görüntülenecek. Tamamı İngilizce olan bu formu dikkatli bir şekilde doldurmalı, yanlış veya eksik bilgi vermemelisiniz. Formu tam olarak doldurup gönderdiğinizde başvurunuzu tamamlamış olursunuz.
 • 30 gün içerisinde sadece 3 başvuru hakkınız olduğunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var.
 • Başvurunuzun ön kabulü gerçekleşirse görüşmeye davet edilirsiniz.
 • Son aşama ise karar aşamasıdır ve sonuç size bildirilir. 2 ay içinde hiçbir cevap almazsanız muhtemelen başvurunuz reddedilmiştir.

Google Kariyer Takımları Neler?

Google, çalışmalarını takımlar halinde yürütüyor. Bir nevi şubeleşme de denilebilir. Farklı görev tanımlarının bulunduğu takımlardan birine dahil olmak için başvurabilirsiniz. Google kariyer takımlarından birkaçını sizin için sıraladık.

 • Mühendislik ve Teknoloji
 • Satış, Servis ve Destek
 • Pazarlama ve İletişim
 • Tasarım
 • İş Stratejisi (Strateji Geliştirme)
 • Finans
 • Hukuk
 • Halkla İlişkiler (İnsan Kaynakları)
 • Tesis Yönetimi

Google Ne Kadar Maaş Veriyor?

Google bünyesinde alacağınız maaş, çalışacağınız pozisyona göre değişecektir. Yazılım mühendislerinin aylık ortalama 10 bin dolar civarında kazandığını söyleniyor. Yalnız bu 10 bin dolar net maaş değil. Brüt olan bu maaş tutarından vergi ve diğer kesintiler de yapılıyor. Bulunduğunuz konum, sağladığınız katkı ve benzeri performans kriterlerine göre maaşınız değişecektir.

Google Çalışanlarına Ne Gibi Sosyal Haklar Tanıyor?

Google, esnek ve çalışan odaklı iş ortamı ile biliniyor. Çalışanlardan azami performansı alabilmek için onları memnun ve mutlu etmek konusunda ciddi çaba sarf ediliyor.

 • Çalışanlar için uygulanan politikaların en başına “Aile” ile ilgili politika koyulmuş. Çalışanların aile mensuplarının en az çalışan kadar şirket için de önemli olduğundan bahsedilmiş. Kimi ofislerde çalışanların aile fertlerini de iş yerine getirmelerine ve iş yerlerindeki sosyal imkanlardan istifade etmelerine müsaade ediliyor.
 • Sağlıklı çalışanın daha yüksek performans anlamına geldiğini düşünen Google, çalışanları için sağlık, egzersiz, spor, masaj gibi hizmetleri de tesisleri içerisinde sunuyor. Fizik terapi, masaj ya da benzeri bir uygulama yaptırmak için işten izin almanıza gerek kalmıyor ve tesis içerisinde hepsini halledebiliyorsunuz. Kimilerini bunu bir fırsat olarak görürken kimileri de tesisten çıkmanın imkansız hale getirilmesi olarak değerlendiriyor.
 • Tesis içerisinde eğlenmek için de imkanlar var. Kendinize ait bir hobi bahçesi edinebilir, oyun salonlarında vakit geçirebilir ya da ailenizle eğlenebilirsiniz.
 • Finansal danışmanlık da Google tarafından çalışanlarına verilen özel bir hizmet. Google sizin ekonomik dar boğaza düşüp iş performansınızdan kaybetmenizi istemiyor. Bu yüzden size finansal danışmanlık hizmeti veriyor ve yatırımlarınızı yönetmenize yardımcı oluyor.
 • Google, sizi sürekli eğiterek yatırımlarına bir başka boyut da kazandırıyor. Sadece yazılım ve donanıma yatırım yapmakla sürekli gelişimin mümkün olmadığını düşünen Google, daha çok şey bilen, daha fazla üreten çalışanlar için sürekli eğitimler veriyor.
 • Sizin için hazırlanan özel sağlık sigortaları, hayat sigortaları, ölüm yardımları ve benzeri pek çok sosyal olanak da Google tesislerine adım attığınız an itibari ile sunuluyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *