Google Haritalar İpucu ve Hilesi
10 Eki, 2019 14:53 tarihinde eklendi

Google Haritalar İpucu ve Hilesi

Google Haritalar İpucu ve Hilesi

1960’lı yıllarda üretilen bilgisayarın günümüzde yaşamın her alanında kullanılan araç haline gelmesinin en büyük nedeni problem çözme yeteneği ile ilgilidir. Günlük hayatta oluşabilecek her türlü probleme karşı çözüm arayışındaolmak ve bunu çözmek pratik anlamda çok önemli bir yeteneği içinde barındırmaktadır.

Çoğu zaman bir problem içinbirden fazla çözüm yolu olur. Alternatif çözümlerden zamanın ve kaynağın enetkili kullanıldığı yöntem tercih edilmelidir. İşte Akıllı telefon ve tabletlerle istenilen her yerde her türlü bilgiye ulaşılabilirlik yaşam düzenine farklı bakış açıları getirerek bize bu imkanı sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi de bu araçlara yüklenerek kullanılan google haritalardır.

Aslında Google haritalara sadece “harita” demek işlevini oldukça kısıtlamaktadır.  Zira bu uygulama birçok alanda bir kılavuz görevini görmektedir ve kullanıcılarının hayatını oldukça kolay ve zevkli hale getirmektedir. Bu yazının amacı da harita özelliğinin arkasına gizlenen ipuçları ve hileleri paylaşmaktır. google haritalar ipucu ve hilesi deyince aklınıza illegal bir şey akla gelmesin. Uygulamayı üçkağıda getirmiyoruz, yaptığımız tek şey özelliklerini kendi yaşam pratiğimize uygun hale getirmek.

Google Harita Acaba Sadece Harita mıdır?

Elbette sadece harita değildir yani bir yerin nerde olduğunu bulmayı, ülke, bölge, şehir, sokak, cadde vs. navigasyonunu barındırmaz. Bunların ötesinde bir nevi bir ansiklopedi, veri koleksiyonudur.

Şimdi sırasıyla google haritalar ipucu ve hilesi ile ilgili bilgileri paylaşmaya başlayalım.

  1. Mesafe Ölçme

İster bir yere en kısa ya da özel rota oluşturmak için olsun ister düz şekilde bir çizgi olsun iki yer  arasındaki mesafeyi ölçmede google haritalar çok iyi bir yardımcıdır. Bunun için, önce haritadan başlangıç konumu seçilir ve iğneyle gösterilir. İğneye tıklayıp seçenekler menüsü açıldıktan sonra orada “mesafeyi ölç” seçeneği tıklanır. Ardından, sağ alttaki nokta ekleme butonuyla rota oluşturulur. Rota oluşturulduğunda google mesafeyi bilgi olarak ekrana hemen düşecektir.

  1. Anlık Konum Paylaşma

Whatsapp, messenger, instagram gibi bir çok sosyal medya ya da çevrimiçi uygulamalarda bir paylaşımda bulunmak istediğimizde “konumunu paylaş” seçeneği hep karşımıza çıkar. Bu paylaşımı olanaklı kılan Google Haritalardır.  Harita üzerinden gerçek zamanlı konumumuzu paylaşmak istediğimizde sol üst köşede ana menü üzerinden “konum paylaş” seçeneğini tıklamamız yeterlidir.

  1. Rota Paylaşma

Google haritaları, grup olarak gidilecek bir geziyi planladığımızda rota alternatiflerini katılımcılarla paylaşmak ve bunları tartışmaya açmak için de kullanabiliriz.

  1. Çevrimdışı Harita Kullanımı

İnternet kullanımının mümkün olmadığı zamanlarda tablet ya da akıllı telefona indirilen çevrimdışı Google haritalar hayat kurtarır. Yine bu özellik için seçilen konuma ait iğneye tıklayarak açılan menüden çevrimdışı indir ile haritayı indirebilirsiniz.

  1. Birden Fazla Durak Seçeneği

Birden fazla yere gidilmesi gerektiğinde bu seçenek yol tariflerini en pratik hale getirmekte birebirdir. Hedef noktasına ara durakları eklemek için işe ilk durağı aramak ve rota oluşturmakla başlayın. Ardından sağ üst köşedeki üç noktalı butona tıklayın ve “durak ekle” seçeneğine dokunun. Bu bölümü kullanarak diğer duraklarınızı da ekledikten sonra seyahatinize başlayabilirsiniz.

  1. Önemli Noktaları Bulmak

Bankalar, restoranlar, istasyon, müze, kamu kurumu gibi önemli yerler çoğu zaman haritalarda önceden işaretlenmiş olabilir. Olmasa bile ara butonu ile rahatlıkla hepsini bulabilirsiniz. Burada google haritalar ipucu ve hilesi ile ilgili bir noktaya daha değinelim. Hareket halindeyken girdiğiniz rota ile ilgili navigasyon devredeyken büyüteç ikonunu kullandığınızda güzergahınız üzerindeki yakıt istasyonlarını ve yakıt fiyatlarını görebilir ve uygun olanından yakıtınızı temin edebilirsiniz.

  1. Haritaları Önemli Anlar için Kişiselleştirmek

Özel etiketler ile anlarınızı ve anılarınızı canlı tutabilirsiniz. Seçeceğiniz yere tutuşturacağınız iğneye isim vermeniz yeterli bunun için.

  1. Trafik Yoğunluğunu Kontrol etme

Trafikte zaman kaybetmemek ve yoğun olmayan yol seçenekleri için de Google Haritalar’ın web sürümü kullanılabilir.google haritalar ipucu ve  hilesikonulu bu makalemizin can alıcı hile kelimesini anlamlı kılacak olan bu özellik ile ücretli otoban, köprü vs. gibi rotalardan kaçınmanız ve daha  ekonomik bir rota belirlemeniz de mümkün olmaktadır.

 

Google Haritaların sol üst köşesindeki menüden Trafik seçeneğine tıklayarak ulaşacağınız canlı trafik veya tipik trafik seçenekleriyle birlikte gün ve saatleri ayarlayabileceğiniz alt menü ile bu fonksiyonu kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Rota belirleme

Ulaşmak istediğimiz hedefi arayıp bulduktan sonra en hızlı rotayı görmek için yaya, araba ya da toplu taşıma ikonlarından istediğimize basıp karşımıza çıkan en uygun rota seçeneklerinden birini seçerek yolumuza devam edebiliriz.

  1. Sokak Görünümünü İzleme

Bilinmeyen bir yere giderken aşina olmak biraz olsun çevreyi tanıyabilmek için güzel bir seçenek sunar. Belirlenen konuma ait iğneye tıklanarak açılan menüden sokak görünümü seçilerek bu özellikten faydalanılabilir.

Son Yerine: Google Haritalar’sız Yola Çıkmayın!

Her ipucu ve hileye değinemesek de amacın hasıl olması için google haritalar ipucu ve hilesimakalemizde hayatımızı kolaylaştıracak genel birkaç başlığı ele aldık. Bunu çeşitlendirmek ve kendinize uygun kişisel kolaylıklar yaratmak mümkün. Sanal sekreter ve kılavuzunuzu yanınızdan ayırmayın deriz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *