Google Alerts Türkçe
3 Kas, 2014 17:48 tarihinde eklendi

Google Alerts Türkçe

Google Alerts Türkçe

İnternet küreselleşen dünyanın hayatımıza hızla kazandırdığı, çocuktan yaşlısına herkesin kullandığı bir iletişim aracı olarak yola çıkmış olsa da bugün aklınıza gelebilecek her alanda internetten faydalanılmaktadır. İnternet dünyasında adını ilk olarak arama motoruyla duyurmuş olan Google eklediği özellikleriyle kullanıcılarına artık daha farklı alanlarda da hizmet verebilmektedir.

Google Alerts’ün işleyiş şekli nasıldır?

Google, ilgilendiğiniz bir konu hakkında her yeni sonuç bulduğunda, e-posta bildirimleri alabilirsiniz. Örneğin, beğendiğiniz bir ürün hakkında güncelleme alabilirsiniz, web’de sizinle ilgili içerik yayınlandığında bunu öğrenebilirsiniz veya haber makalelerini takip edebilirsiniz.

Bunlardan birisi de Google Alerts ‘ dir. Google Alerts diğer uygulamalar kadar aşina olunan bir uygulama değildir. Bunun nedeni ise kullanışlı ve yararlı olmamasından çok bu uygulamanın Türkçe dil seçeneğinde hizmet vermiyor olması idi. Böyle bir eksikliği kısa zamanda gideren Google firması artık Google Alerts Türkçe olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu uygulama isminden de anlaşılacağı gibi takip etmek istediğiniz bir konu hakkında tüm dünyada internette o konuyla ilgili en yeni haberleri ve en yeni bilileri sizin ayağınıza getiren bir uygulamadır.

Üstelik bu servisi kullanmak oldukça kolaydır. Öncelikle arama motorunda Google Alerts Türkçe yazarak karşınıza gelecek ekrandaki arama çubuğuna aramak istediğiniz bilgiyi giriyorsunuz. Yine aynı ekranda geri bildirim alabilmek için e-posta adresini düzgün bir şekilde ekliyoruz. Ekranın sağ tarafındaki seçenekleri göster yazısına tıkladığımızda ne sıklıkta, kaynaklar, dil, bölge, kaç tane sorularıyla karşılaşmanız gerekir.

Bu soruları kendinize göre cevaplamanız gerekmektedir. Gereken cevaplar uygun şekilde doldurulduktan sonra tek yapılması gereken Alert oluştur yazısını tıklamaktır. Özellikle dil seçeneğinde Türkçe seçmek geri bildirimlerin anlaşılması konusunda faydalı olacaktır.

Google Arama’dan kaldırılması gereken içeriği barındıran bir alert aldım. Google Alerts, Google’dan kaldırılması gerektiğini düşündüğünüz arama sonuçları sunuyorsa https://support.google.com/websearch/troubleshooter/3111061 bu bilgilerin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *