Herkese Bir Google Alert
5 Kas, 2014 17:14 tarihinde eklendi

Herkese Bir Google Alert

Herkese Bir Google Alert

İnternet medyasının öncülerinden olan, sayısız site ve kuruluş için rol model görevi üstlenen Google şirketi o kadar geniş kapsamlı bir çalışma ağına sahip ki, karşımıza nerede, ne şekilde çıkacağını bilemiyoruz. Durum böyle olduğu için de zaman zaman bazı ekipmanlar çok fazla popüler olurken, bazıları daha “elit” bir kıvamda kalıyor ve sadece gerçek anlamda ihtiyaçlara cevap veriyor. Sözünü ettiğimiz örneğe uygun olarak bazı örnekler vermek mümkün, işte onlardan bir tanesi Türkçe çevirisinde aslında bize çalışma şekliyle özet sunan akıllı bir “alarm”.

Nedir bu Alert, ne işe yarıyor seslerini duyar gibiyiz. Çünkü bir e-posta hizmetine göre, bir arama ya da analitik servisine göre bilinirliği oldukça düşük. Çünkü, az önce de vurguladığımız gibi, gerçek anlamda bir hizmet, ihtiyaca yönelik ve kişisel bir hizmet söz konusu bu noktada. Alert, sanal âlemdeki gözümüz kulağımız, istediğimiz şeylerden haberdar olmamızı sağlayan bir posta güvercini adeta! Hangi tür içerikleri, ne tür sıklıkla ve hangi adrese rapor edeceğinize kadar ayarlanabilen özellikleri sayesinde uzun araştırmalara gerek kalmadan, sadece anahtar kelime ve mevzu bahis konu üzerine yoğunlaşmış bir rapor ile Google Alert rahatlığını yaşamanız mümkün. Üstelik sadece herhangi bir konuyu takip etmekle de sınırlanmıyor bu nitelikli hizmet. Güncel olması gereken siteler adına çok güzel bir nimet. Keza hangi sitede ne paylaşılmış, dünya gündeminde, çeşitli sosyal platformlarda neler dönüyor bunları doğrudan ve kolaylıkla edindikten sonra, hedef kitlemizi, yolumuzu ve konu şablonumuzu belirlemek oldukça kolay olacaktır.

Alert oluşturma

  1. Google Alerts‘ü ziyaret edin.
  2. “Şununla ilgili bir alert oluştur…” kutusuna, hakkında e-posta bildirimi almak istediğiniz kelimeleri girin.
  3. Ne sıklıkta alert alacağınız, arama yapmak istediğiniz web sitesi türleri ve alert’lerinizin gönderileceği e-posta adresi gibi şeyleri özelleştirmek için Seçenekleri göster‘i tıklayın.
  4. Alert Oluştur‘u tıklayın.

Ayrıca, Google Alerts sayfasında gördüğünüz önerilen konulardan herhangi birinin yanındaki +‘yı tıklayarak da bir alert oluşturabilirsiniz.

Alert’ünüz ayarlandıktan sonra anahtar kelimeleriniz için her yeni arama sonucu bulduğumuzda e-posta alırsınız.

Alert düzenleme

  1. Google Alerts‘ü ziyaret edin.
  2. Mevcut alert’leriniz Alert’lerim bölümünde listelenir.
  3. Düzenlemek istediğiniz alert’ün sağ tarafındaki kurşun kalem simgesinioktıklayın.
  4. Alert’te değişiklik yaptıktan sonra Alert’ü güncelle‘yi tıklayın.

Üstelik siz araştırmadan, sadece ilgilendiğiniz konuları belirlemeniz yeterli olacak. Google geniş arama motoru ve geniş site arşivi ile sizlere spam olmayan, kaliteli sitelerden ilgili olduğunuz konular hakkındaki makaleleri ve köşe yazılarını bularak, sizlere e-posta ile iletecek. Bunu bir kerelik değil, daima yapmaya odaklı olarak çalışan Google Alert, sizlerin araştırma yükünüde büyük oranda azaltarak, en geniş bilgiye, en doğru adreslerden ulaşmanıza olanak sağlayacak.

Google Alert uygulamasından yararlana bilmek için Gmail adresinizin olması gerekmektedir. Gmail adresiniz üzerinden Google Alerts uygulamasına gireceğiniz anahtar kelimeler veya konular ile bu mail adresinize günlük raporlar sizlere Google aracılığıyla ulaşmaya başlayacak.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *