Google Alerts Nasıl Kullanılır?
18 Kas, 2018 13:22 tarihinde eklendi

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Alerts, sizin tarafınızdan sağlanan ölçütlere göre arama motoru sonuçları üreten ve sonuçları e-posta hesabınıza gönderen bir hizmettir. Bu hizmet, şirketiniz, çocuklarınız, çevrimiçi içeriğinizin popülerliği veya rekabetinizle ilgili belirli bilgiler için web’i izleme gibi birçok nedenden ötürü faydalıdır. Ayrıca yeni gelişmeler, ünlü dedikodu veya güncel trendler ile güncel tutmak için kullanabilirsiniz.

Web Sitesini Aç

Bir web tarayıcınız açıldıktan sonra, arama motorunuza “Google Alerts” yazın veya doğrudan https://www.google.com/alerts web sitesine gidin. Bu sizi Google Uyarıları ana sayfasına götürecektir.

Aramanızı Giriniz

Uyarı almak istediğiniz konuyu girin. Yazmaya başlar başlamaz, ilk Google uyarınızın bir örneği görünecektir. Beklediğiniz sonuçları almazsanız, girişinizi hemen değiştirebilirsiniz.

Uyarı Oluştur

Google’ın, sorgunuzun sonuçlarını göndermek için kullanacağı geçerli bir e-posta adresi girin. Daha sonra kırmızı CREATE ALERT düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın. Bu uyarıyı onaylamanızı veya iptal etmenizi isteyen Google Uyarıları’ndan bir e-posta alacaksınız. İsteği onayladıktan sonra uyarılarınızı almaya başlayacaksınız. İlk temel Google Alert’ınız şimdi tamamlandı.

Kaynak Türü Seçin

Aramanızı özel ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek için bazı ek seçenekler vardır. Örneğin, aramak istediğiniz kaynakların türünü seçebilirsiniz. Varsayılan, her şeydir, hangisini seçeceğinizden emin değilseniz iyi bir seçimdir. Diğer seçenekler: Haberler, Bloglar, Video, Tartışmalar ve Kitaplar. Bu ekran görüntüsüne bakarsanız, orijinal örnekte olduğu gibi aynı konu seçilir, ancak kaynak video olarak değiştirilir. Bunun, alacağınız sonuçların türünü nasıl değiştirdiğini görebilirsiniz.

Frekansı Seçin

Artık sonuçların gelen kutunuza ne sıklıkta gönderilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Haftada bir kez, günde bir kez veya olduğu gibi seçenekleriniz var. Sorgulama ayarı, sorgunun haber akışında ne sıklıkta göründüğüne bağlı olarak sonuçları gelen kutunuza günde birkaç kez gönderebilir. Bu rahatsız edici olmuyorsa, bu seçeneği seçmeyin. Günde bir kez ve haftada bir kez sonuçları depolar ve sadece bunları programınıza geçirir. Bu seçenek için varsayılan bir kez bir gündür.

Arama Hacmini Seçin

Sahip olduğunuz son seçenek, ses seviyesini ayarlamaktır. Bu, sesi yalnızca en iyi sonuçlar arasında değiştirmenize olanak tanır. Burada Google, sonuçlarınızı konuyla ve sonuçlarla alakalı olarak filtreler. OLUŞTUR ALERT düğmesine tıklayın. Giriş bilgilerinizi girin. Giriş yaparken yeni bir arama eklemek isterseniz, arama çubuğuna yeni bir arama yapın ve önceki adımları takip edin.

İstemediğiniz Uyarıları Silin

Uyarılarınızın bir veya daha fazlasını silmek isterseniz, doğrudan kutunun solundaki kutuyu işaretleyin (kırmızı oklara bakın). Bir kutu işaretlendiğinde, Sil düğmesi mevcut olacaktır. Silmeyi tıkladığınızda aramanız kaldırılacak. Geri istiyorsan, onu yeniden oluşturmanız gerekecek.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *