Haritalar (Maps)
28 Haz, 2019 1:51 tarihinde eklendi

Haritalar (Maps)

Haritalar (Maps)

İnternet üzerinde haritalar denildiği zaman aklımıza ilk olarak Google Haritalar, Google Earth (Harita Maps, Harita Earth) tarzındaki programlar gelmektedir. Bu programlar içerisinde Dünya’nın sokak, mahalle, cadde gibi birçok resim mevcuttur. Kolay bir şekilde yolumuzu veya gideceğimiz yerleri bu programlar içerisinde bulabiliriz. Şimdi sizlere bu programlar hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim.

Harita Earth

Harita Earth, internet üzerinde geliştirilmiş 3D harita programıdır. Oldukça ünlenen bu program bir çok yerde kullanılır. Bir diğer ismi olan ‘Google Earth Pro’ olan programın indirimi, kurulumu ve kullanışı oldukça kolay ve basittir. Sizlere hepsini anlatacağım.

Google Earth Pro Kurulum: Öncelikle Google adresi üzerinden arama yerine ‘Google Earth Pro İndir’ yazdığımız zaman karşımıza; “https://www.gezginler.net/indir/google-earth-pro.html” şeklinde bir adres çubuğunda çıkacak olan sayfa olacaktır. O sayfanın içerisine girip ‘Google Earth Pro 7.3.2.5776 İndir’ şeklinde bir buton olacaktır. O butona tıkladıktan sonra indirme işlemi tarayıcımız üzerinde başlayacaktır. Kimi zaman virüs olabiliyor o yüzden bilgisayarınıza zarar verememesi için mutlaka virüs taramasından geçiriniz. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için aşağıda da resmini gördüğünüz Google’ın resmi sitesinden uygulamayı indirebilirsiniz.

Harita Maps’i indirdikten sonra uygulamaya çift tıklayarak giriş sağlıyor. İlk önce karşımız Dünya’nın 3D şekli karşımıza geliyor. Alt tarafta tur rehberleri bulunuyor. Litvanya, İtalya, İspanya gibi yerleri bizleri gezdirebiliyor.

Google Earth Pro Kullanımı: Harita Map, uygulumasına giriş sağladıktan sonra sol yukarıda beyaz kutucu içerisinde arama butonu vardır. O arama butonuna örnek veriyorum; ‘Nevşehir’ yazdığımız zaman Google Earth Pro uygulaması bizleri Nevşehir’in bulunduğu yeri bulur ve bizi oraya götürür. Harita Map uygulamasının üzerinde olan cadde, sokak, mahalle vs. gibi yerleri bizlerin önüne sunmaktadır. Sadece 3D resimler ile kalmayıp ayriyeten bizlere hangi sokakların, mahallelerin resimleri çekildiyse bizler bunları normal bir resimmiş gibi görebilmemizi sağlamaktadır. Böylelikle bir adresi kolayca bulmamızı veya o yola girmemizi sağlayabilir.

Harita Map uygulamasında ayriyeten bazı özellikler vardır bu özelliklerden bahsedeceğim sizlere. Öncelikle bir adrese gittiğimiz zaman, mesela ‘İstanbul’ yazdığımız zaman bizleri İstanbul şehrine götürüyor. İster 3D isterseniz normal çekilmiş resimleri görebiliriz. İstanbul şehrine geldikten sonra o şehir üzerinden kuş bakışını ister gece modunda isterseniz de gündüz modunda çekimleri ile görebilirsiniz.

Google Earth Pro, uygulamamız bizlere sadece Dünya üzerinde olan yerleri değil aynı zamanda Gökyüzü, Mars, Ay’da olan yerleride bizlere sunmaktadır. Samanyolu vs. tarzındaki gökyüzünde neler olduğuna dair bazı bilgileri öğrenebiliriz.

Bu uygulamayı kullanmamızın amacı dünya,gökyüzünde neler olup bittiğine dair bilgilere ulaşabilir ve yolumuzu bu şekilde daha rahat bulabiliriz. Kimi zaman kendi evimizi bulup kimi zaman bazı arkadaşlarımızın, ailemizin, dostlarımızın evlerine de bu uygulama ile rahatlık ile bakabiliyoruz.

Harita Earth üzerindeki uygulamanın bir diğer önemli detayı ise örneğin; Mars üzerine geldiğimiz zaman orada bilmediğimiz cisimlerin olduğunu görebiliyoruz. O cisimlerin ne işe yaradığını veya o cisimler hakkında üzerine tıkladığımız zaman bizlere bazı bilgileri sunmaktadır. Böylelikle o cisim hakkında bilgiler edinebiliriz.

Ayrıca bir adrese gittiğimiz zaman veya bir şehre gittiğimiz zaman, örneğin; ‘İstanbul/Beşiktaş’ semtine gittiğimiz zaman oranın kuş bakışının ekran görüntüsü 3D resmini Google E-Posta aracılığı ile bir mail gönderebilir ve karşıdaki gönderdiğimiz kişinin bu görüntüyü görmesini sağlayabiliriz.

Gittiğimiz adresleri veya şehirleri konumlayabilir ve kaydedebiliriz. Örneğin İtalya’da bir gezi yapıyorsunuz kendinizce ve yolları, mahalleleri, sokakları geziyorsunuz. Bu geziyi sürdürürken konumlayabilir ve uygulamayı kapatıp tekrar giriş sağladıktan sonra konumladığınız yere tekrardan kaldığınız yerden devam eder ve yaptığınız tura devam edebilirsiniz.

Uygulama üzerinde daha bir çok özellik mevcuttur bunları zaten sizlerde göreceksiniz. Harita Earth uygulamamız Türkçe olmak ile birlikte kullanımı ve kurulumu oldukça kolaydır.

Ayrıca uygulamanın içinde GIS verilerini içeriye aktarabilir, konumladığınız alanları hesaplayabilir, onlar ile beraber videolar oluşturabilirsiniz.

Harita Maps uygulaması bizlere Dünya üzerindeki 3D veya normal resimli haritaları gösterip bizlerin daha kolay yol veya adresimizi bulmamızı sağlayan bir programdır. Uygulama anlattığım şekilde gayet basit, kolay ve keyifli bir uygulamadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *