Google Algoritmaları ve Nedenleri?
22 Eki, 2015 20:04 tarihinde eklendi

Google Algoritmaları ve Nedenleri?

Google Algoritmaları ve Nedenleri?

Google, belli aralıklarla algoritmalarında değişikler veya eklemeler yapmaktadır. Kimileri bunun bir önceki algoritmanın çözülmesine, kimileri de sadece yenilik amacıyla yapıldığını düşünür. Bu yorum farkı, özellikle farklı sektörlerden bireylerde ortaya çıkar. Ne olursa oldun Google, algoritmalarını değiştirmeye, güncellemeye devam eder. Örneğin; EMD (exact-match domains) bu yeniliklerden biridir. Bu algoritmik güncellemeler ve değişiklikler SEO sektöründe hem olumlu hem de olumsuz yönde değişiklikler yapar. İllegal ya da kalitesiz bir şekilde SEO çalışması yapan kişiler, bu güncellemelerden sonra yerini kaybederler. Bunlar yerine işini iyi bir şekilde yapan, profesyonel ekipler önem kazanır. Google’ın temel hedefi, kullanıcı deneyimini kaliteli hale getirmek ve internet alışkanlıklarının değişimine ayak uydurmaktır. Yani arama sonuçları ileride “kişisel” bir hal alabilir yorumunu yapmak çok da yanlış olmayacaktır. Kişisel aramalara örnek vermek gerekirse en uygun örneklerden biri Facebook olacaktır.

Youtube ya da benzer video algoritmalarına biraz göz atalım. Anasayfaya girer girmez tanıdık videolar dikkatinizi çeker. Bunun nedeni Youtube’un bilgisayarınızı incelemesi ve analizler sonucu sizin ilgi alanınıza uygun videoları göstermesidir. Youtube bir arama motoru değildir fakat burada da kişisellik unsuru önemlidir ve Google’ın arama motorlarında da böyle bir yola gideceğini düşünmek çok da yanlış olmaz.

Seo Algoritmalarını Çözmek

Google SEO optimizasyonları, algoritmaların iyi incelenerek işlemlerin o yönde ilerlemesini sağlamaktır. Bu kavram sektörel olarak önemli bir kavramdır. Google, hiçbir algoritmansın matematiksel karşılığını net bir şekilde açıklamaz. Google çalışanları bile sadece kendi departmanı hakkında bilgi sahibidir. Bu da algoritmaların önemini arttırır. SEO uzmanları sistemin alt yapısını biraz daha iyi bilmek ister. Bu yüzden de izleyebileceği bir takım yöntemler vardır. Kısaca bunlardan bahsedelim.

1- Denek Web Siteleri Seo Denemesi Yapmak

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu yöntem uzun süren ve emek gerektiren bir türdür. Çünkü bu aşama için denek web sitelerinde bir sürü SEO işlemi yapmanız gerekir ve daha sonra bunların sonuçlarını beklemek ve çok iyi analiz edebilmek gerekir.

2- Google Patentlerini İncelemek

Bütün araştırma otoritelerinin kullandığı yöntemlerden biridir. Bu işlemde Google’ın kayıt patentini aldığı parametreler kontrol edilerek analizler yapılır. Bu yöntem, en iyi yöntemlerden biridir diyebiliriz. Çünkü Google dev bir şirket olsa da Yandex, Bing, Yahoo gibi rakipleri de vardır. Kullandığı parametlerin, rakipleri tarafından kullanmaması için de bu yöntemleri tercih etmeli. Bu sayede özgünlüğünü ve kendi alt yapısını da korumuş oluyor. Bu yöntemi iyi bir şekilde kullanmanın en iyi yolu patenti iyi yorumlamak ve düzgün bir analiz yapmaktır. Aksi takdirde bu yöntem de fazla etkili olmaz. Google’ın patentlerini kontrol etmek için US Patent Full-Text Databese Boolean Search gibi teknikler olsa da Google, bu konuda boş durmayacak ve mutlaka bir hamle gösterecektir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *