Google Keep
30 Oca, 2016 2:30 tarihinde eklendi

Google Keep

Google Keep

Google Keep, bulunduğunuz ortamı önemsemeden dilediğiniz cihaz ile not alıp, notlarınızı paylaşıma açıp, notlarınızı düzenleyip ve yedeklerini alabileceğiniz gelişmiş sisteme sahip not alma yazılımıdır. Google biz kullanıcıları ücretsiz olarak ve tamamı Türkçe ara yüzüyle sunduğu not alma işlevi açısında kullanabileceğiniz uygulamalar arasında neredeyse en iyisidir.

Google çapraz platform destekli not alma uygulaması olan Google Keep, çoklu kullanıcıların kullanıma yönelik hazırlanması oldukça kullanışlı hale getirmiştir. Bir toplantıda veya dersi dinlerken ders notu almak yerine konuşulanları kaydedip otomatik olarak yazıya dökülmesinde sağlamaktadır . Yazamaya yetişemediğiniz zamanlarda aldığınız notlarınızı cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize eden Google Keep’in aldığınız notlara farklı renkler vermenizi sağlamaktadır. En güzel özelliklerinden biri resim veya video ile de not almanıza olanak sağlamasıdır. ayrıca aldığınız notlara etiket vermenizde benzersiz bir özellik mesela okunacaklar diye bir etiket taşıyan listeleri hızlıca filtrelemiş olacaksını veya sadece o etiket altındaki notları okuma şansını olacak. objenin fotoğrafını çekip notlar arasına almanız bu uygulamayla çok basit olacaktır. Notlarınızı istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşarak onların düzenleme yapmasına izin verme şansınız bulunmaktadır.

Google Keep özelliklerin basit bir örnekle anlatacak olursak markete uğramanız gerekli iş yerinizden çıkmadan konuma dayalı hatırlatıcı bir not aldınız ve bunu notu aile fertlerine açtınız. Siz marketin yanına geldiğinizde size alırım çalacaktır. Sizde yolda giderken paylaşım yaptığınız liste aile fertleri tarafından doldurulmuş olacak ve siz aldıklarınızı listenize işleyebileceksiniz ve bunları diğer aile fertleri görebilecek. Bu gelişmiş not alma aracının üstün özelliklerini birkaç madde ile sıralayacak olursak.

Google Keep Öne Çıkan Özellikleri

  • Dilediğiniz zaman dilediğiniz cihazda notlar alın.
  • Not, liste, fotoğraflar ve ses dosyalarını ekleyebilirsiniz.
  • Notlarınızı renk ve etiketlerle sınıflandırın.
  • Konum bazlı hatırlatma ve liste ekleyebilirsiniz.
  • Sesli notlar alın ve otomatik yazıya dökün
  • Drive entegrasyonu

Google Keep’i hemen demek için http://keep.google.com adresine giderek web ortamında deneme yapabilir veya Chrome ekletiler de http://g.co/keepinchrome sayfasından indirip tarayıcınıza yükleyerek kullanabilirsiniz. Mobil cihazlarda ise App Store veya Google Play Store’den indirdiğiniz programla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Keep Notlarınızı Google Drive Yedekleyin

Google Keep yardımı ile aldığınız notlarınızı Google Drive entegrasyonu sayesinde Google Dokümanlara kopyalayabiliyorsunuz. Peki bu işlemi nasıl yapacaksınız? Google Keep’te aldığınız notları bilgisayarınıza görüntülemek için veya üzerinde düzenleme yapmak isterseniz öncelikle Google Dokümanlara kopyalamalısınız.

Google Keep

Ben iphone kullandığım için maalesef size iOS işletim sistemi üzerinden anlatacağım uygulamayı açtığınızda yukarıdaki gibi bir ekran çıkıyor ve çeşitli notlar bulunmakta.

Google Keep 2

Görüntülemek istediğimiz notun üzerine basılı tutarak seçim işlemini gerçekleştirin. Daha sonra sağ üst köşede bulunan kırmızı okla gösterdiğimiz butona basıyoruz ve Google Dokümanlar’a kopyala seçeneğine tıklayın.

Google Keep-1

Programın altında işlem sürecini takip edebilirsiniz burada kopyalama işlemi başladığını ve kopyalama işlemi bittikten sonra dosyayı dokümanlar üzerinden açmak için aynı kısımdan Aç yazan yere basabilirsiniz. Daha sonra Google hesabınız ile izin verip dökümanı görme şansınız olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *