Google Arama Kriterleri
8 Eyl, 2019 14:41 tarihinde eklendi

Google Arama Kriterleri

Google Arama Kriterleri

Google’da Sıralamanın Önemi

İnternette bir arama yapıldı zaman girilen kelime ile ilgili ziyaret edilecek ilk sayfa en üst sırada çıkan sayfadır. Bunun sebebi en üstte çıkan sitenin en çok ziyaret edildiği düşüncesidir. Bu doru bir düşüncedir. İnternet sayfanız Google arama kriterleri doğrultusunda hizmet veriyor ve gerekli şartları taşıyor ise sayfanız arama yapıldığı zaman üst sıralarda yer alarak çok daha fazla sayıda ziyaretçinin dikkatini çekebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre mobil kullanıcıların %77 ‘si masa üstü bilgisayar kullananların ise %85’i Google üzerinden arama yaparak istedikleri sonuçlara ulaşmaya çalışmaktadır. Bu kadar ilgi gören bir arama motorunda üst sıralarda sitenizin yer alması tercih edilirliğiniz çok daha fazla artıracağı için bu Google arama kriterleri nelerdir ve bunlar nasıl uygulanır konusunu gözetmenizi önermekteyiz.

Sayfanıza Eklediğiniz Linkler

Sayfa veya sitenize ekleyeceğiniz linkler mutlaka kaliteli olmalıdır. Sitenizin içeriği ve backlink kalitesi aramalarda sıralamanızı etkileyen en önemli unsurlardandır. Sitenize kaliteli linkleri alabilmek için kaliteli bir site düzenlemesi yaparak bu linki alma şansınızı artıracaksınız. Sayfa içeriğiniz ne kadar kusursuz ise kaliteli link alma şansınız o kadar artmaktadır. Bu Google sıralamasında üstte yer almanız için dikkate alınan en önemli kriterdir.

Özgün ve Güncel Olmak

Google için bir diğer önemli konu ise güncel ve özgün bir sitenizin olmasıdır. Sitenizin kendine has özellikleri olmalıdır. Diğer sitelerden kopyalama yapmak sizi üst sıralara asla çıkarmayacaktır.

Sayfada bulunan bilgilerin veya içeriklerin güncellenmesinin ne sıkılıkta yapıldığı da oldukça önemlidir. Çünkü güncel olmayan bir sayfa kullanıcılara asla tam manası ile cevap veremeyeceği için sayfanızın alt sıralara gerilemesine neden olabilir. Güncel siteler çok daha fazla ziyaret edilmektedir. Bu nedenle emek harcayarak yapmış olduğunuz her şey sıralamada yukarı çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Siteniz Rank Brain İle Uyumlu Olmalı

Sayfa veya siteniz rankbrain ile uyumlu olarak hazırlanmış ise Google arama sonuçlarında hızlıca iyi bir yer elde edebilirsiniz. Rankbrain her türlü soruya cevap veren bir site hazırlamış olmanız demektir. Google arama yapan kullanıcılarına en doğru cevabı verebilmek için Rankbrain uygulamasını kullanmaktadır. Bu nedenle uyumlu olan sayfanız arama yapıldığında kolaylıkla ilk sayfada yer bulacaktır.

Diğer Seçenekleri Unutmayın

Sitenizin Google’da önem kazanması için siteniz kesinlikle mobil uyumlu olarak oluşturulmalıdır. Günümüzde sıklıkla cep telefonlarından arama motorları kullanıldığı için mobil uyumlu sitenizin olması kullanıcıların sizi tercih etmesini oldukça kolay bir hale getirecektir.

Yine başka önemli olan kriter ise sitenizin yüklenme hızıdır. Siteniz tıklandıktan çok kısa bir zaman içerisinde ekranda tüm detayları ile yer almalıdır.

Kullanıcıların siteniz hakkında yapacakları yorumları asla göz ardı etmeyiniz. Olumlu olarak sitenizde yer alan her yorum sıralamada yükselmeniz için bir adım olarak karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle kullanıcıların sayfanızdan memnun ayrılmaları için sitenizi güncel tutmaya ve aranılan bilgi ve konulara ulaşım kolaylığı sağlamalısınız. Google arama kriterleri konusunda Google tarafından açıklanan kriterleri göz önünde bulundurmanız uygun olacaktır.

Ayrıca site adınızın akılda kalıcılığı, sitenizde pek çok anahtar kelime kullanılmış olması, özgün içerikler,  gerçek editörlerin yer alması da sitenizi arama motorları kriterleri açısından öncelikli kılacaktır. Bu nedenle tüm detayları mutlaka dikkate alarak tasarladığınız site aramalarda ilk sıralarda yer alamaya başlayacaktır.

Google arama kriterleri konusuna hakim olmanız sayesinde, Google arama motoru vasıtasıyla yapacağınız aramaların çok daha sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olmaktadır. Böylece kısa bir süre içerisinde başarılı bir şekilde aradığını verileri Google arama motoru aracılığıyla öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *