Google Arama Motoru Ayarları
6 Eki, 2014 23:34 tarihinde eklendi

Google Arama Motoru Ayarları

Google Arama Motoru Ayarları

Google Arama Motoru Ayarları, Google Arama Ayarları, Birçok internet kullanıcısı Google arama motorunu her gün hem bilgisayardan hem de telefondan aktif bir şekilde kullanır. Ancak çoğu kişi Google’ın ayarlarını detaylı bir şekilde bilmez. Size yazımızda Google arama motorunun ayarlarını detaylı bir şekilde anlatacağız. Google arama motoru, aramanızı istediğiniz şekilde gerçekleştirebilmeniz için size bazı şeyleri değiştirebilme fırsatı sunar. Size yazımızın devamında bu ayarları detaylı bir şekilde açıkladık.

NOT:  Arama ayarlarının sürekli olarak geçerli olabilmesi için tarayıcınızın cookie yani çerezlerinizin aktif olması gerekir. Aksi takdirde ayarlar bir sonraki girişinizde geçerli olmayacaktır.

 1. http://www.google.com.tr/preferences adresini kullanarak Google arama motoru ayarları sayfasına giriş yapabilirsiniz.
 2. Güvenli Arama
 3. Anında Sonuçlar
 4. Dil Ayarları

Güvenli Arama

Google güvenli arama, arama yaptığınızda karşınıza müstehcen olan fotoğraf, video gibi içeriklerin ve yetişkin sitelerin çıkmasını engeller. Eğer kullandığınız bilgisayarı çocuğunuz veya yaşı henüz küçük olan çocuklar kullanıyorsa bu ayarı mutlaka aktif tutmanızı tavsiye ederiz. Google’ın bu özelliği, sizi bu tarz içerikler için ek bir program yükleme zahmetinden kurtarıyor.

Güvenli aramayı aktif veya pasif hale getirmek için sırasıyla şu adımları uygulayın:

 1. Google arama motoru ayarları sayfasına girin.
 2. “Güvenli arama filtreleri” kısmını bulun.
 3. Bu kısımda yer alan “Müstehcen sonuçlara filtre uygulayın.” yazısının yanında yer alan kutuya güvenli aramayı aktifleştirmek istiyorsanız tik atın, eğer bu özelliği pasif bırakmak istiyorsanız kutuda tik işareti varsa tekrar üzerine tıkayıp tik işaretini kaldırın.
 4. Sayfanın en alt kısmında bulunan “Kaydet” yazısına tıklayın.

Bilgisayarınızdaki diğer kişilerin bu özelliği kapatmasını veya açmasını istemiyorsanız, Google bu konuda da size bir önlem fırsatı sunuyor.  Google’ın “Güvenli aramayı kitle” özelliği ile güvenli arama ayarını sadece sizin belirlediğiniz Google hesabına erişimi olan kişiler değiştirebilir.

Güvenli arama ayarını kilitlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Google arama motoru ayarları sayfasına girin ve “Güvenli arama filtreleri” yazan bölümü bulun. Filtrenin aktif olup olmadığını kontrol edin. Eğer pasifse aktif hale getirin.
 2. Bu kısımda yer alan “Müstehcen sonuçlara filtre uygulayın.” yazısının hemen yanında yer alan “Güvenli Arama’yı Kilitle” yazısına tıklayın.
 3. Google hesabınıza giriş yapmadıysanız Google sizi giriş sayfasına yönlendirecektir. Google hesabınıza bilgilerinizi girerek giriş yapın.
 4. Karşınıza güvenli aramayı kilitlemenizin ne işe yarayacağını açıklayan bir sayfa çıkacak. Bu yazıyı okuduktan sonra, hemen yazının altında yer alan “Güvenli Arama’yı Kilitle” butonuna tıklayın. Ardından 1 dakika kadar ayarların geçerli olması için bekleyin.

Güvenli aramayı kilitlediğinizde, Google arama motoru sayfasının sağ üst kısmında renkli toplar göreceksiniz. Bu renkli toplar güvenli aramanın aktif olduğu anlamına gelir.

Anında Sonuçlar

Anında sonuçlar olarak adlandırdığımız Google’ın bu özelliği, aramayı yaparken ara butonuna tıklamadan direkt olarak sonuçları gösterir. Bu özellik her Google kullanıcısı için otomatik olarak aktif durumdadır. Yavaş ve eski bir bilgisayara sahipseniz bu özelliği pasif hale getirmenizi tavsiye ederiz.

Bu özelliği kendinize göre ayarlamak için:

 1. Google arama motoru ayarları sayfasındaki “Google Anında Arama tahminleri” kısmını bulun.
 2. Karşınıza 3 seçenek çıkacak. Anında sonuçlar özelliğinin sürekli olarak aktif kalmasını istiyorsanız “Anında arama sonuçlarını her zaman göster.” cümlesini işaretleyin. Eğer bilgisayarınızın kasması gibi durumlarda Google’ın otomatik olarak bu özelliği devre dışı kalmasını istiyorsanız “Yalnızca bilgisayar yeterince hızlıysa.” cümlesini işaretleyin. Bu özelliği kullanmak istemiyor iseniz “Anında arama sonuçlarını hiçbir zaman gösterme.” seçeneğine tıklayın.
 3. İşlemleri tamamladığınızda sayfanın alt kısmında bulunan “Kaydet” butonuna tıklayın.

NOT: Eğer anında sonuçlar özelliğini kullanmak istemiyorsanız, arama yaptığınızda sayfa başına kaç sonucun görüntüleneceğini ayarlayabilirsiniz. Anında sonuçlar ayarlarının hemen altına yer alan “Sayfa başına sonuç sayısı” kısmından aramanızda sayfa başına kaç sonuç geleceğini belirleyebilirsiniz. Sayfa başına 100 sonuca kadar ayarlanabilmektedir fakat bu sayıyı ne kadar arttırırsanız aramanız o kadar yavaşlayacaktır. Bu sayı Bu özellik, anında sonuçlar aktifken değiştirilemez. Normalde ve anında sonuçlar açarken sayfa başına gelen sonuç sayısı 10’dur.

Dil Ayarları

Google, kullanıcıların aramalarını hızlı bir şekilde yapabilmesi için tüm hizmetlerinde birçok dilde destek sunuyor. Normalde dil ayarları, Google’a girdiğinizde otomatik olarak bulunduğunuz ülke ve tarayıcı dilinize göre belirlenir. Ancak farklı ülkeden bağlanıyorsanız veya farklı dilde Google hizmetlerini kullanmak istiyorsanız bunu değiştirebilmeniz mümkündür.

Google hizmetlerinin dilini değiştirmek için:

 1. Google arama motoru ayarları sayfasını tarayıcınızdan açın.
 2. Sol taraftaki menüden “Diller” bölümünü seçin.
 3. En başta yer alan “Google ürünlerini hangi dilde kullanmak istersiniz?” kısmına tıklayıp kullanmak istediğiniz dili seçin.

Bunun haricinde, Google aramalarınızda çıkan sonuçların dilini değiştirebilirsiniz. Yani normalde Türkiye’den bağlanıyorsanız ve Türkçe dilde bir tarayıcı kullanıyorsanız yaptığınız aramaların sonuçları çoğunlukla Türkçe siteler olacaktır ve Türkçe sayfalara öncelik verilecektir. Eğer başka dillerdeki sayfaların da sonuçlarda ön sıralarda yer almasını istiyorsanız üstte yer alan 2 adımı takip edip, “Şu anda gösterilen arama sonuçlarının dili” kısmından sonuçlarda görmek istediğiniz dilin yanına tik işareti atarak seçebilirsiniz. En az 1 tane dil seçili olmasıyla beraber ayrı ayrı birden fazla dil de seçebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Samet

  Google arama motorunda her hangi bi arama yaptığımda işk olarak turkey.com die ilk 3 de sonuç çıkarıyor her aramada bunu nasıl engellerim. lütfen plss help

  • access_time 18 Mar 2015, 7:26
  • Cevapla