Video Araması Yapmanın Püf Noktaları
3 Tem, 2015 4:53 tarihinde eklendi

Video Araması Yapmanın Püf Noktaları

Video Araması Yapmanın Püf Noktaları

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’da bir sonuç için arama yaptığımızda doğal olarak milyonlarca bilgiye ve sayfaya ulaşıyoruz. Google’da yaptığımız video aramalarını daha kolay yapabilmek için “Google Video Arama” servisini kullanabiliriz. Bu serviste yalnızca video aramaları yapıyoruz. Ayrıca ayarlardan aramalarımızı kısıtlayabildiğimiz için istediğimiz sonuca daha kısa sürede ulaşabiliyoruz. Video arama sayfası adresinden ulaşabileceğimiz tarayıcıda istediğimiz aramayı kolaylıkla yapabilmemiz için gereken birkaç püf nokta var. Bu püf noktalara yazının devamında değineceğiz.

googleda-video-aramasi-yapmanin-puf-noktalari-nelerdir

Arama sayfası ekranındaki “Arama araçları” sekmesine tıkladığımızda aramamızı çeşitli yönlerden daha dar bir kapsama indiren birtakım filtreler mevcut bu filtrelerden yararlanabilir. “Web’de ara” sekmesine tıklayarak istersek sadece Türkçe sonuçları arayabiliyoruz. “Tüm Süreler” sekmesinden ise aradığımız videonun ne kadar süreli olmasını istediğimize karar veriyoruz. Google video arama aradığımızı videoyu kısa (0-4 dk) , orta (4-20 dk) ve uzun (20 dk ve daha uzun) zaman aralıklarında seçip, istediğimiz süreli videoyu arayabilmemize olanak sağlıyor. Videoların yayınlandığı tarihe göre aramanızı kısıtlamak istiyorsanız ise “Herhangi bir zaman ” sekmesine tıklayarak son bir saatte, 24 saatte ve son bir haftada vs. yayınlanmış videolara ulaşabilirsiniz. Aramanızı yalnızca yüksek kalitede videolar için sürdürmek istiyorsanız “Her kalitede” sekmesinden bu ayarı da değiştirebilirsiniz. “Tüm videolar” sekmesi altyazılı videolar arasında arama yapmanızı sağlar. “Herhangi bir kaynak” sekmesinden aradığınız videoların kaynağına göre arama yapabilirsiniz. Örnek aramızda görebileceğiniz gibi haber kelimesini aradığımızda kaynak olarak haber siteleri gösterilmektedir.

herhangibirkaynak

Bu özellikler dışında arama yaparken kullanabileceğiniz birkaç püf nokta daha bulunuyor. Aramak istediğiniz kelimeleri “” işareti içine alarak yazarsanız size tam olarak yazdığınız sonuçlar gelecektir. Aramak istediğiniz kelimeleri çoğul yerine tekil olarak yazmanız da daha çok işinize yarayacaktır. Aramanızın sonucunda aramaya dahil olmamasını istediğiniz kelimeler için –kelime, aramaya mutlaka dahil olmasını istediğiniz kelimeler için +kelime yazmalısınız. Aramalarını belli bir site içinde yapmak istiyorsanız arama yaptığınız kelimelerin sonuna site:sitenin ismi şeklinde bir yazı eklemeniz aramanızı o siteyle sınırlandırır.

Siz de artık Google video aramaları servisiyle aradığınız videolara daha kolay ulaşabilirsiniz. Farklı aramalarınız için de Google’ın diğer özel arama servislerini ve Google görseller gibi  – kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *