Google News Nasıl Kayıt Olunur?
8 Eyl, 2014 0:17 tarihinde eklendi

Google News Nasıl Kayıt Olunur?

Google News Nasıl Kayıt Olunur?

Google denilince akla ilk gelen arama motoru olmasına rağmen bugün piyasaya sürdüğü pek çok uygulama sayesinde internet üzerinden yapabildiğimiz işlemler artık daha hızlı ve daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleşebilmektedir. İnternet dünyasında yaşanan hızlı gelişmelere ayak uydurma zorunluluğu içinde olan Google yerini koruyabilmek için her gün kendini geliştirmeye çalışmaktadır.

2011 yılına göre 55.000′in üzerinde haber kaynağından haber derleyerek sizlere sunduğu güncel ücretsiz haber servisidir. 70′in üzerinde dilde hizmet veren Google News haberleri vereceğiniz kelime veya kategoriye göre düzenleyerek siz kullanıcılarına sunmaktadır. Şunu belirtmeliyim haber siteleri için Google News’e kayıt olmak hem SEO açısından hem de hit bakımından harikulade bir gelişmedir. Fakat bu kadar gelişmiş sisteme web sitenizi eklemek cidden bir çalışma ve vakit alan bir işlemdir.

Google artık geçmişe göre Google haberler sistemine site dahil ederken eskisinden çok daha titiz ve çok daha detaylı incelemeler yapıyor, bunun başlıca sebebi her gün her dakika Google News’e daha fazla web sitesinin başvuruda bulunuyor olmasını sebep gösterebiliriz.

Google New hizmetinde haberler kategorisin de çok fazla site olması sebebiyle en iyi hizmeti kullanıcılarına sunmayı hedeflemektedir. Bu şekilde hem kullanıcıları için işlevsel bir hizmet sağlamış olacak hemde kalıcı başarılar sağlanacaktır. Google aslında basit gibi gözüken ama ayrıntılarla uğraşmamıza sebep olan bir dizi isteklerde bulunuyor.Bu yüzden site onaylama konusunda kayıt etmek istediğiniz siteniz bir koç kalemde inceliyor. Sitenizi Google News’e kayıt etmek için başvuru yapmak istiyorsanız 4 ana başlığa ayırdığımız yönergelerde yeterince başarılı siteye ihtiyacınız var. Eğer haber siteniz bu özellikleri barındırıyor ise 4 haftaya kadar onaylanır ve içeriğiniz yayınlanmaya başlarsınız.

Öncelikle http://googlenewsblog.blogspot.com.tr/2014/08/introducing-google-news-publisher-center.html Google haberler yayıncısının tanıtımı okuyup inceleyin ve buradaki https://support.google.com/news/publisher/answer/40787#ts=3179197 Google News Katılmak buradaki ana başlıklar çok önemli translate yardımı ile makaleleri incelemenizi tavsiye ederim.

Teknik Yönergeler

Google News örümceklerinin sitenizi girdiği zaman daha iyi tarayıp daha hızlı indexleyebilemsi için dikkat etmeniz gereken bağzı konulara dikkat etmelisiniz. Kayıt olacak siteniz tarayarak kullanıcılarına bilgi sağlayan algoritmik yapıya sahip arama motorları Lynx browser’da gözüktüğü gibi tarar. Hızlı açılan, kullanışlı, içeriğinde kod hataları barındırmayan,.swf, js gibi siteyi zorlayacak bileşenler kullanmanyın yani google botlarını zorlamayacak bir haber yazılımı veya teması kullanmaya çalışın.

 • Sunucunun özel ip adresi olmasına önem gösterin ve If-Modified-Since HTTP üst bilgisini kullanın.
 • Sitenizi boğacak reklam dağılımından kaçının.
 • Robots.txt dosyası yapılandırmasını iyi yapın yazılımınızla veya kullandığınız tema ilgili olarak gereksiz dizinleri indexlenmesini engelleyin.

Kalite Yönergeleri

 • Google sürekli belirtiyor kullanıcı odaklı makaleler yazın. Hit çekmek için veya kullanıcıları, Google botlarını kandırma odaklı makaleler yayınlamayın.
 • Haber değeri taşımayan konular yayınlamayın, sizlere çok kullanıcı getirecek olansa bile.
 • Makalelerle alakalı hedefi doğru etiketleri kullanın.Gereksiz etiket girmeyin.
 • Başlıklar en az 2 kelime en fazla 22 kelime olmalı ve haber konularında etiketleriniz geçmeli.
 • Bir günlük bazda birden çok haber makaleleri oluşturmak.
 • Editörleri barındıran, haber kaynaklarınız gösteren,site hakkında bilgi veren bir künyelere sahip olmalı.

Tasarım Yönergeleri

 • Haber sitenize özgür site haritası kullanın. WordPress kullanıyorsanız News uyumlu sitemap eklentileri mevcut. Site haritanız çok fazla bağlantıdan oluşuyorsa site haritalarını bölün.
 • W3C hatalarınızı kontrol için http://validator.w3.org adresinden kesinlikle hatalarınız kontrol edin ve düzeltin, hızlı açılan bir siteniz olsun.
 • Dinamik URL yapısı kullanmayın, Urlelerinizde makalenin yayınlandığı yıl kesinlikle geçmeli (www.siteniz.com/haber/2014-yaz-modası.html gibi). Parametre sayısını olabildiğince düşük tutun.
 • Sitenizde kesinlikle RSS kaynağı www.siteniz.com/rss bulunsun.

İçerik Yönergeleri

 • Özgün içerik girin.
 • Aylık 100 adet geçecek özgün içerik, yani günlük en az 3 adet içerik girin.
 • Bağımsız vede tarafsız haber içeriği girin.
 • Hiyerarşik bir yapıya sahip olan ve metin bağlantılarından oluşan bir site oluşturun.
 • En az 250 kelime içeren yeterli uzunlukta özgün içerik yazın.

Artık Sitenizi Google News’e Kayıt Edebilirsiniz

İnceleme için Google News ekibine haber sitenize http://www.google.com/support/news_pub/bin/answer.py?hl=en&answer=191208&rd=1 adresinden gönderebilirsiniz. Google tarafından sizden istenen bilgileir eksiksiz doldurun tek sorun şimdilik ingilizce olması. Google News için sitenizin bilgilerini göndermek için “Gönder” butonuna tıklayın. Site haberleriniz 7 gün içinde Google News de yer olacaktır. Önerebileceğim en önemli detay ise tam anlamıyla hazır olmayan site ile başvuru yapmayın. Daha önce kayıt olmuş siteleri iyi inceleyin. Haber sitenizi yukarıdaki tüm yönergeler ve kendizi öz bilginize gerekli gördüğünüz şekilde düzenleyin. Google, news’e başvuran internet sitelerini yukarıdaki yönergeler eşliğinde kontrol ediyor ve değerlendiriyor. Kabul edilmeyen internet sitelerinin tekrardan başvuru yapabilmesi için 60 gün geçmesi gerekir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *