Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kaydolunur?
27 Eki, 2014 3:56 tarihinde eklendi

Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kaydolunur?

Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kaydolunur?

Google Webmaster Tools, adından da anlaşılacağı gibi, Webmaster yani site yöneticileri için hazırlanmış, eklenen site hakkında bilgi veren, sitenin hatalarını gösteren ve Google ile nasıl uyumlu olabileceği hakkında size ipuçları veren Google hizmetidir. Türkçe adıyla Web yöneticisi araçları olarak da adlandırabileceğimiz bu hizmetin detaylarını yazımızın devamında paylaşacağız.

Ne İşe Yarar?

Google’in verdiği bu hizmet, sitenizin Google arama motoru ile uyumlu olması ve aramalarda ön sıralarda çıkabilmesi için oldukça önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bu hizmet tamamen ücretsizdir.

Ne tarz hizmetler sağladığı noktasına gelirsek sitenizle Google aranızda bir iletişim kopukluğu olduğu zaman direkt olarak size bu durum rapor ediliyor. Aynı zamanda çeşitli 404 hatalarıyla karşılaştığı zaman da bunun hakkında size bilgi vermekte. Böylece farkında olmadığınız sitenize zarar verebilecek kesinti ve hataları görebiliyorsunuz.

Google Webmaster Tools hizmetinde, internet sitenize Google arama motorundan gelen arama sorgularını da detaylı ve güncel bir şekilde yer almakta. Arama sorguları, günü gününe sitenize ait gösterim ve tıklamalarının istatistikliğini tutarak, hedefiniz açınızdan siteniz hakkında analiz yapabilmenizi sağlayabiliyor. Bu şekilde, sitenizdeki iniş ve çıkışları kolayca görebiliyorsunuz.

Bir diğer önemli nokta ise sitenizin site haritasını Google’a bu servisten ulaştırmanız gerekiyor.  Site haritasını buradan eklemek, Google sitenizdeki sayfaları eksiksiz bir şekilde bulup, hızlı bir biçimde indekslemesini sağlıyor.

Bunun tarzı birçok özelliği barındıran bu servisi, Google’da sitenizin ön sıralara çıkmasına önem veriyorsanız mutlaka kullanmanızı gerekir.

Nasıl Kayıt Olunur?

  1. Google Yönetici Araçları için http://www.google.com/webmasters/ adresine girip, oturum açmadıysanız oturum açın (Giriş yapabilmek için Google hesabı gerekiyor, yoksa kayıt olun).
  2. Sizi karşılayan hoş geldin mesajını okuduktan sonra altta yer alan bölüme site adresinizi yazıp site ekleye tıklayın.
  3. Belirttiğiniz sitenin size ait olup olmadığı hakkında doğrulama sayfası gelecek. Orada belirtilen dosyayı indirip sitenizin ana dizinine atarak doğrula butonuna basın. Bu yolla sitenizi doğrulamak istemiyorsanız alternatif yöntemlere tıklayın. Orada yer alan sitenize etiket ekleme veya başka hesaplarda doğrulama gibi yöntemlerle de kolayca sitenizin size ait olduğunu doğrulayabilirsiniz.
  4. İşlemleri doğru ve eksiksiz bir şekilde yaptıysanız, karşınıza sizi tebrik ederek sitenizi doğruladığınız hakkında bir sayfa gelecek. Ardından bu sayfada yer alan “Devam Et” kısmına tıklayın.

Toplam 4 adımda Google Webmaster araçlarına kolayca kayıt olmuş oldunuz. Karşınıza oldukça kullanışlı bir panel ve sol tarafta bir menü gelecek. İlk iş olarak site haritanızı eklemenizi öneririz.  Bunun ardından soldaki menüleri incelediğinizde kısa sürede araçların kullanımını tamamen kavrayacaksınız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *