Outlook – Gmail Takvim Senkronizasyonu
30 Tem, 2019 22:43 tarihinde eklendi

Outlook – Gmail Takvim Senkronizasyonu

Outlook – Gmail Takvim Senkronizasyonu

Outlook Gmail senkronizasyon yapılabilir mi?

Microsoft Outlook, Microsoft Office ailesinin bir üyesidir. Microsoft Outlook ne yapar diye sorar isek e-postaların yönetimini sağlayan uygulamadır. Diğer tüm Microsoft ailesine ait uygulamalar gibi Microsoft Outlook’un görünüm olarak sade, fakat bir o kadar da işlevsel fonksiyonlara sahiptir. Kullanım olarak Windows, Mac işletim sistemlerinde masaüstü ve web tabanlı olarak kullanılmaktadır.

Gmail, ise Google ailesinin bir üyesidir. Gmail isminde de anlaşılabileceği gibi Google ailesinin e-posta yönetimini sağlayan uygulamasıdır. Google ailesinin diğer tüm uygulamaları gibi görünüm olarak çok şatafatlı ve bir o kadar da işlevseldir. Google’ın e-posta yönetimini sağlayan Gmail uygulaması sadece web tabanlı olarak çalışmaktadır.

Gmail, web üzerinden erişmekten sıkıldınız mı? Masaüstü e-posta uygulaması ile e-posta ve takvimlerinizi tek bir yerden yönetmek isteyebilirsiniz. İki mail uygulaması üzerindeki mail ve takvimlerinizi tek bir noktada birleştirebilir miyiz?

Evet, Outlook gmail senkronizasyon işlemi yapılabilir.

Outlook ve Gmail Senkronizasyon nasıl yapılır?

Outlook ve Gmail arasındaki senkronizasyonu Google tarafından çözülmüştür. Google G Suite Sync for Microsoft Outlook uygulaması ile Outlook takvim senkronizasyon yapılmaktadır. Bu uygulama ile Gmail üzerindeki mailler, takvimler Microsoft Outlook üzerinden görüntüleyerek, yönetilebilmesini imkân sağlamaktadır.

Çalışma şekli nasıldır?

Google G Suite Sync for Microsoft Outlook ile yapılan Outlook gmail senkronizasyon işlemi sonrasında mailler senkron bir şekilde alınıp verilmektedir. Fakat Microsoft Outlook üzerinde bir sorun oldu ve Gmail hesabınızı kaldırmak zorunda kaldınız. Tekrar Gmail hesabınızı Microsoft Outlook üzerine senkronize etmek istediğinizde Gmail sunucuları üzerindeki mail kutunuzdaki verileri çekilecektir.

Outlook takvim senkronizasyon işlemi ise tek taraflı çalışmaktadır. Senkronizasyon işleminden sonra Microsoft Outlook üzerinden Gmail mail hesabına ait takvimde yaptığınız değişiklileri Gmail sunucuları üzerine senkronize etmemektedir.

Avantajları nelerdir?

Mail trafiği fazla olan, toplantılarını takvim üzerinden takip eden kişiler için her şeyi tek noktadan yapabilmek çok önemlidir. Gmail üzerindeki maillere ve takvim üzerine erişim için web browser açmak gerekmektedir. Kurumsal mail, Hotmail veya Outlook mailleri için ise masaüstü uygulaması olarak kullanmakta olduğunuz Microsoft Outlook’u açarak mailler ve takvimler erişmeniz gerekmektedir. İki ortam arasında geçiş yaparken hata yapabilme olasılığı çok yüksektir.

Ama Outlook gmail senkronizasyon sonrasında her iki mail hesabı üzerindeki mail ve Outlook takvim senkronizasyon ile de takvimler Microsoft Outlook üzerinden görülebilmekte ve yönetilebilmektedir. Böylece günlük hayatımızı kolaylaştıran be iş akışımızı düzene sokan yepyeni bir uygulama hayatımıza girmiştir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *