Ok Google Çalışmıyor
25 Tem, 2019 19:38 tarihinde eklendi

Ok Google Çalışmıyor

Ok Google Çalışmıyor

Ok Google açılmıyor sorunu birçok sebepten kaynaklı olabilir. Ok Google açılmıyor sorunu için öncelikle Google Asistan’ın açık olup olmamasına bakmanız gerekiyor. Google Asistan, tüm cihazlarda kendiliğinden var olmaz. Android telefon ya da tabletinizde ana sayfaya gelmek için hangi tuşu kullanıyorsanız, o tuşa basılı tutun. Karşınıza “Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde bir mesaj geliyorsa, Google Asistan açık anlamına gelir. Google Asistan’ı açmanız, telefon tarafından istenirse de aç butonuna dokunun. Google Pixel telefonlarında Google Asistan açılmadan Ok Google hizmeti kullanılamaz.

Ok Google Komutları

Android telefonunuzda bilgiye ulaşmak için Ok Google Komutları nı kullanabilirsiniz. Bunun için Google Haritalar uygulaması ve Google uygulamasında aynı hesaba sahip olmanız gerekiyor. Sesli arama ve navigasyon komutlarını kullanabilmek için Google Haritalar uygulamasını açarak “Ok Google” demeniz yeterli. Ardından gideceğiniz yeri söyleyin veya bir soru sorarak cevabını bekleyin. Ok Google Komutları, sesli aramalarda da işe yaramaktadır. Örneğin; “Bana Edirne haritasını göster”, “Edirne’ye nasıl giderim?” gibi. Navigasyon modundayken, “Sesli yardımı sona erdir”, “Sesi kapat”, “Sesi aç”, “Sesli yardımı aç”, “Trafik durumu göster”, “Trafik durumu gizle”, “Uyduyu göster”, “Uyduyu göster”, “Okul yolunu göster”, “Best Kebap’a gidiş yolunu göster”, “Gittiğim rotaların özetini göster”, “Başka bir rota öner”, “Bu yolun adı ne?”, “Bir sonraki dönüş ne zaman?”, “Edirne Londra Asfaltı üzerindeki trafik nasıl?”, “Ücretli geçişleri kullan”, “Navigasyonu kapat” gibi komutları kullanabilirsiniz. Bunlar dışında Ok Google Komutları ile “Mert’i ara”, “Benzin istasyonlarını bul”, “Yakındaki kebapçıları göster”, “Mert Hızmalı’ya mesaj gönder”, “Mert Hızmalı’ya mesaj yolla, naber kardeşim?”, “Hava bugün nasıl”, “Edirne’de hava nasıl?”, “En yakın otel nerede?” gibi işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Ok Google Nasıl Kullanılır?

Ok Google; arama yapmak, yol tarifi bulmak, bir şeyleri hatırlamak gibi işlemler için kolaylıkla kullanılabilir. Örneğin hava durumu tahmininde yarın havanın güneşli olup olmadığını öğrenmek için “Ok Google, yarın tişört giyebilir miyim?” diyebilirsiniz. Bazı telefonlarda “Hey Google” komutunu da kullanabilirsiniz.

Android telefonunuz ya da tabletinizde sesli arama özelliğini açmak için Google uygulamasını açtıktan sonra Ayarlar kısmında Ses bölümüne gelerek “Ok Google” bölümünün altındaki Ses Eşitlemesi kısmına tıklayarak erişim izni vermelisiniz. Sesli arama başlatmak için de Ok Google demeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda araç kullanırken (Android Auto veya Google Haritalar açıkken) Ok Google komutu ile dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ekranınız açık da olsa kapalı da olsa Ok Google komutu ile Google’a erişebilirsiniz. Ekranınız kilitliyken güvenlik ekranından Ok Google diyerek kilidi açmadan bazı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Google’a sesinizi tanıtarak sesiniz ile telefon kilidini açabilirsiniz.

Google uygulamasını birden fazla Android cihazınızda kullanıyorsanız her cihazınızda Ok Google özelliğini açarak daha optimize bir kullanım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Google uygulamasının en son sürüme sahip olduğuna ve mümkünse en son Android sürümüne sahip olduğunuza dikkat edin. Bunun yanı sıra konuşma ve ses etkinliği için izin vermediyseniz; Google bu izni verin.

Ok Google Nedir?

Ok Google, Google tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen bir sesli asistandır. İlk ortaya çıktığında Türkçe desteği olmadığından kullanan kişiler yalnızca İngilizce bilen kişiler oluyordu. Ancak günümüzde Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede, yerel dilde hizmete sunulmuştur.

Okey Google Türkçe

Okey Google Türkçe olarak “Tamam Google” anlamına gelmektedir. Bu komut ile sesli asistanınız çalışmaya başlar. Google’ın bu dev hizmeti sayesinde Android telefon ya da tabletinize “Ok Google” dedikten sonra yazımızda da belirttiğimiz gibi Türkçe komutları verebilir; hem sesli, hem yazılı, hem görsel hem de Google araması olarak ortaya çıkan sonuçlardan faydalanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *