Microsoft Edge Google Arama Motoru Yapma
7 Eyl, 2019 14:36 tarihinde eklendi

Microsoft Edge Google Arama Motoru Yapma

Microsoft Edge Google Arama Motoru Yapma

Günümüzde pek çok arama motoru seçeneği mevcut olsa da dünyanın genelinde kullanılan arama motoru Google’dır. Fakat Microsoft, Google’a inat Edge tarayıcısında Google arama motorunu kullanıcılara sunmamıştır. Fakat bu durum kullanıcıları Microsoft Edge tarayıcısından soğutmaktadır.

Her ne kadar iyi bir tarayıcı olsa da en başta da belirttiğimiz gibi pek çok kişi arama motoru olarak Google’ı tercih etmektedir. Tabi ki Microsoft Edge tarayıcısına Google arama motoru eklemek mümkündür. Tarayıcınızı açtığınızda karşınıza ilk olarak Google ekranın gelmesini istiyorsanız en başta uzantıları kullanmanız gerekmektedir. Microsoft Edge Google arama motoru yapma;

Google Arama Motoru

Github’da üzerinde mevcut olan Google Context Menu Edge isimli uzantıyı indirmeli, rar dosyasında ise dosyadan çıkartmalısınız.

Daha sonra Microsoft Edge adres satırına “about:flags” yazıp enter tuşuna basın. Bu sayede eklenti geliştiricisi özellikleri açılacaktır. Geliştiricisi özelliklerini etkinleştirmek için karşısındaki kutucuğa tik atın. Fakat bu durum cihazınızı riske sokabilir. Yine de Micfosoft Edge tarayıcısında Google arama motoru kullanmak istiyorsanız, geliştiricisi özelliklerini etkinleştir seçeneğine tik attıktan sonra tarayıcınızı kapatıp yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Microsoft Edge tarayıcısını yeniden başlatın. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç noktaya tıklayın. Burada eklentiler seçeneğini göreceksiniz. Eklentilere tıklayıp “Eklenti Yükle” seçeneğine tıkladıktan sonra Githup üzerinden Google Context Menu Edge isimli uzantıyı Micfosoft Edge tarayıcısına aktarın. Bu işlemi tamamladıktan sonra artık, Microsoft Edge adres satırına herhangi bir şey yazdığınızda Google arama motoru üzerinden arama yapacaktır.

Microsoft Edge Tarayıcısı

Microsoft Edge isimli tarayıcı Google Chrome’un altyapısını kullanmaktadır. Fakat acaba bu tarayıcı Google Chrome’u tahtından indirebilecek mi? Microsoft’un internet tarayıcısı olan Explorer, internetin hayatımıza girdiği ilk zamanlarda kullanılmaktaydı. Hiçbir zaman favori olmayı başaramadı. Google Chrome, Firefox gibi tarayıcılar oluşturulduğunda da kimse Explorer’ı kullanmaz oldu.

Günümüzde Microsoft, Edge tarayıcısını çıkararak gündeme damga vurmaya çalıştı. Windows 10 masaüstü versiyonu bulunan bu tarayıcı pek çok özelliğe sahip olsa da Google arama motorunu kullanıcılara sunmadığı için kısa zamanda ilgiyi kaybetti. Tabi ki alternatif çözümler mevcut. Fakat işlem karışık ve yorucu olduğundan dolayı pek kimse bu işlemi yapmaya yeltenmiyor ve Google Chrome kullanmaya devam ediyor.

Microsoft Edge Ayrıcalıkları

Microsoft Edge tarayıcısı daha uzun ömürlü pil, performans ve güvenlik vaat etmektedir. İnternette gezinirken, işlerinizi daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Ayrıca sitelerde yer alan kitap ya da PDF dosyalarından notlar alabilir, okuma görünümü ile odaklanabilirsiniz. Sözcük türlerini belirlemek için fiilleri, sıfatları ya da adları farklı renklerde vurgulayan dil bilgisi araçları mevcuttur. Herhangi bir kelimeyi tanımladığınızda ise çevrim dışı bile olsanız sözlükten otomatik olarak anlamı gözükmektedir.

Fakat tüm bunlara nazaran kullanıcı yorumlarına baktığımızda Microsoft Edge tarayıcısı kullananlarda memnuniyetsizlik göze çarpmaktadır. Bu memnuniyetsizliğin en başında Google arama motorunun kullanılamaması, kullanılabilmesi için de pek çok işlem gerçekleştirilmesi geliyor. Microsoft’un, Google’a yapmış olduğu bu inat kullanıcıları Edge kullanımından soğutmaktadır.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesinin doğal sonucu olarak farklı uygulamalar da hayatımıza girmektedir. Google Edge tarayıcısı da bu uygulamalar arasında yer almaktadır. Bu tarayıcı sayesinde uzun ömürlü pil kullanımı da mümkün olabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *