iCloud’daki Takvimleri Google Takvimlerde Paylaşma
27 Kas, 2018 19:17 tarihinde eklendi

iCloud’daki Takvimleri Google Takvimlerde Paylaşma

iCloud’daki Takvimleri Google Takvimlerde Paylaşma

iCloud sayesinde takviminizi arkadaşlarınızla, ailenizle ve diğer kişilerle paylaşabilirsiniz. iCloud’daki google takvimlerde paylaşma sayesinde başka bir kullanıcının yeri geldiğinde etkinlik planlayabilmesi için sizin takviminize erişebilme yetkisi verebilirsiniz. Yani tam olarak başka birileri sizin takviminizi ve takviminize eklediğiniz programlarınız görebilmektedir. Ayrıca belirli gruplara özel takvimler ekleyebilir ve grupta olan kişiler sizin takviminize müdahale edebilir. Örnek vermek gerekirse; Dostlar diye bir takvim oluşturdunuz ve dostlarınızı bu takvime erişim hakkı verdiniz. Böylece hem sizin takviminizi görebilirler hem de takviminize etkinlik ekleyebilirler.

Takviminiz üzerinde değişiklik yapması için kullanıcılara erişim yetkisi verebilirsiniz. Yani yetkilendirmek tamamen size aittir. iCloud’daki Google takvimlerde paylaşma sayesinde örnek vermek gerekirse bir iş adamı sekreterine erişim yetkisi vererek takviminde düzenlemeler yapmasına, etkinlik ekleyip kaldırmasına, davetiyelere cevap yazmasına izin verilebilir. Fakat yetki verilen kişi izin vermediğiniz müddetçe hesap ayarlarınızı değiştiremez. Ayrıca görev listelerinizi kullanamaz ve kişilerinize erişemez.

Takvim Özel Olarak Nasıl Paylaşılır?

  • Kenar çubuğuna gelip, takvim yazan yerin sağ tarafındaki paylaş butonuna tıklıyoruz. Daha sonra “Özel Takvim”i seçiyoruz.
  • Kişileri ekleme alanına geldikten sonra; davet edeceğiniz kullanıcının e-mail adresini giriyoruz. Daha sonra “Return” butonuna basıyoruz.
  • Davet ettiğiniz kişinin isminin bulunduğu açılır menüye gelip erişim ayrıcalıklarını seçiyoruz. Bu sayede kişinin takviminizi görüntüleme, düzenleme ve sadece görüntüleme seçeneklerinden birine izin veriyoruz.

Takviminize ekleyeceğiniz her kişi için bu adımları tekrarlamanız gerekmektedir. Herkesi davet ettiğinizde ise tüm ayrıcalıkları ayarladıktan sonra “Tamam” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Takviminizi Genel Olarak Paylaşmak

Size sunulan bu uygulama sayesinde takviminizi bir iki kişi ile ya da bir grup ile paylaşma sınırınız olmaz. iCloud’daki google takvimlerde paylaşma sayesinde takviminizi genel olarak da paylaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

  • Takviminizin sağ tarafındaki “Paylaş” butonuna tıklayarak Genel Takvimi açmalısınız.
  • Daha sonra kişilerinizi takvimi görmeleri için ve davet etmek için Bağlantıyı E-Mail ile Gönder seçeneğini seçmelisiniz.
  • “Kime” alanına bir ya da birden çok e-mail adresi girerek “Gönder” butonuna tıklamalısınız.

Seçmiş olduğunuz kişiler otomatik olarak takvimin ulr adresini içeren maili alırlar. Ayrıca davet ettiğiniz kişinin takvimi görüntüleyebilmesi için iCloud kullanıcısı olması gerekmiyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *