Hava Durumu
10 Tem, 2019 19:39 tarihinde eklendi

Hava Durumu

Hava Durumu

Google Now Hava Durumu

2012 yılında yayınlanan ve bir çeşit kişisel asistan olan Google Now, Google şirketi tarafından geliştirilmiştir. Google Now ilk defa Andorid 4.1 sürümüyle birlikte 2012 yılında yerleşik hale getirildi. Nexus telefonlarda kullanılmaya başlayan uygulama Apple’nin serisi, Microsoft’un Cortana’sı gibi kişisel bir asistandır. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan işletim sisteminde kişisel asistanın olmaması düşünülemediğinden geliştirilmiştir.

Google, Android kullanıcısı olan kişilerin birçok ihtiyacını gidermek için Google Now’ı üretmişlerdir. Hava durumu, haberler gibi anlık bilgilere eller serbest bir şekilde ulaşılabilmek Google Now ile mümkündür. Belirlenen iş ve ev konumu üzerinden direkt Google uygulaması üzerinden istenilen bilgilere ulaşılabilir. Uygulama bütün servislere kolay ulaşım sağlar.  Uygulama kullanıcısını zamanla tanımaktadır.

İhtiyaçlara daha kolay ve hızlı çözümler üretir. Örneğin, kişinin ikamet ettiği veya sıklıkla gittiği yerlerin hava durumlarını daha hızlı ekrana yansıtır. Daha birçok özelliği bulunan uygulama Android cihazlar yardımıyla günlük ve anlık hava durumunu yansıtarak hayatı daha kolay hale getirir.

Google Now Hava Durumu Nasıl Kurulur?

Uygulamayı kullanabilmek ve hava durumu tahminlerini alabilmek için en az Android 4.1 sürümü işletim sistemine sahip akıllı cihazın olması gerekir. Android 4.1 veya sonrasında çıkan sürümlerden olan cihazlara uygulama pratik bir şekilde yüklenir. Google Now’u aktif hale getirmek için;

  • Akıllı cihazın Ayarlar menüsünden Google’ye giriş yapılır.
  • Arama, Now sekmesine girip Özet Akışı bölümüne girilir.
  • Özet akışı etkinleştirme seçeneği en üstte yer almaktadır. Seçenek tıklandığında Google Now tamamıyla aktif hale getirilir.
  • Aktif hale getirdikten sonra Google Now penceresinden özelleştirmeler yapılabilir.
  • Özelleştirmeler de yapıldıktan sonra akıllı cihazın ana ekranı sağa doğru kaydırıldığında direkt olarak Google Now’a ulaşılır.
  • Uygulama kullanıcısı hakkında veri toplayacaktır. Verileri Google kendiliğinden toplayacağı gibi bazıları verileri kullanıcının kart ayarlarından girmesi gerekir.

 Google Now Hava Durumu Kartları Nasıl Kullanılır?

Kart özelliği aktifleştirildikten sonra Google uygulamasının sol üst köşesinde yer alan çizgilere tıklandığında Ayarlar sekmesine ulaşılır. Ayarlar sekmesinde kullanıcı istediği gibi düzenleme yapabilir. Ev, iş veya devamlı gidilen yerlerin adresleri girilerek hava durumu ve haritalar gibi konularda yardım alınabilir. Android Auto desteği alan araca sahip olanlara uygulama yol ve trafik durumlarını dikkate alarak hedeflenen noktaya varış süresini hesaplar. Yoğunluğa göre kullanıcının evden çıkması gereken saati ikaz eder.

Akış kısmında istenilen alanlar belirlenip haber ve hava durumu takibi yapılabilir. Ulaşım kısmında özel araçların yanında bisiklet, yaya ve toplu taşıma seçenekleri de vardır. Kullanıcı durumunu seçerek yaya, bisikletli veya toplu taşıma ile belirlenen konuma nasıl ulaşılacağı konusunda yardım alabilir. Ayrıca hisse senedi ve borsa ile ilgilenenler ilgilendikleri şirketleri ekleyebilirler. Google Now Kartları destekleyen uygulamalar ile ilgili ayarlamalar yapılır. Google uygulamaları sayesinde hava durumuna dair günlük olarak bilgi almak mümkün olmaktadır.

 OK Google Sesli Komut Özelliği ile Hava Durumu Nasıl Aktif Edilir?

Dört mevsim yaşayan ülkemizde ne zaman yağmur yağacağı belli olmaz. Bazen bir gün içerisinde dört mevsimin yaşandığı bile olur. Android 4.1 işletim sistemi sürümü veya daha ileri sürümün olduğu akıllı telefonu bulunan kişiler hava durumu konusunda Google Now uygulaması ile günlük ve anlık hava durumu tahminlerinden yardım alarak hava şartlarından kaynaklanan mağduriyetler yaşamazlar. Hava durumunun öğrenileceği cihaza OK Google denilerek sesli özellikler kullanılarak telefon kontrol edilebilir.

Uygulamanın sesli komut özelliğini kullanmak için iyi derecede İngilizce bilmek gerekir. Komut vermede İngilizcesini yeterli görenler Google Now Launcher üzerinden Ayarlar, Ses, Diller kısmını seçmelidir. Diller bölümünde İngiltere veya Amerika İngilizcelerinden biri seçilip varsayılan birinci dil yapılır. Ayarlamalar yapıldıktan sonra cihazı OK Google sesli komutu ile yönlendirilebilir. Böylece Google Now sesli komutla kullanıcının bulunduğu konumun hava durumunu anında rapor edecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *