Google İstatistik
16 May, 2019 10:36 tarihinde eklendi

Google İstatistik

Google İstatistik

İnternet kullanımının artması ile fiziksel mağazalar yerine online hizmet alınabilecek mağazaların sayısında da artış olmuştur. Bu nedenle müşteri memnuniyetinin takibi birebir yüz yüze yapılamamaktadır. Bunu sağlayabilmek için Google kullanıcılarına önemli bir hizmet vermektedir. Ayrıca bir blog sayfanız ya da bir siteniz varsa bunun için de istatistiki bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Yani web siteniz ile ilgili Google istatistik bilgilerini daha rahat almanız için sizlere yardımcı olmaktadır. Bu sayede web sitesini ziyaret eden müşterilerin davranışlarını, beklentilerini, memnuniyetlerini daha rahat ölçebilirsiniz.

Google istatistik bilgilerini alabilmek için Google Trend ve Google Analytics hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Google Analytics web sitenizi ziyaret eden binlerce kişinin davranışlarını size rapor eder ve yapmanız gereken değişimleri, yenilikleri daha kolay yapmanızı sağlayacak yolları gösterir. Google Trend ise kişilerin Google aramaları sırasında hangi cümle ya da kelimeyi sorguladığını, kişilerin hangi coğrafyada olduğunu, hangi sıklıkla arandığı gibi bazı istatistiksel bilgileri kullanıcılarının hizmetine sunar. Google istatistik açısından tüm kullanıcılarına yardımcı olacak, yaşamlarını teknoloji ile kolaylaştıracak özellikler sunmaktadır.

Google Analytics Google tarafından sunulan oldukça faydalı bir hizmettir. Bu sayede web adresinize giriş yapan kullanıcıları daha yakından tanıyabilir, buna göre hareket edebilirsiniz. Google istatistik bilgilerinizi almayı bu hizmetleri sayesinde kolaylaştırmıştır. Bu şekilde hem genel bilgileri hem de ayrıntılı bilgileri rahatlıkla görebilirsiniz. Bu hizmetler sayesinde öğrenebileceğiniz istatistiki bilgiler arasında aşağıdakileri bulabilirsiniz.

-Sitenizin hangi sıklıkla ziyaret edildiği

-Site kullanıcılarının lokasyonu neresi

-Sitenize gelen kullanıcılar hangi linkler üzerinden geliyor

-Sitenize gelen kullanıcıların sitede geçirdiği ortalama süre nedir

-Sitenizdeki hangi sayfalar daha fazla tıklanıyor

-Ziyaretçiler sitenizin hangi sayfalarında daha fazla zaman geçiriyor

-Site ziyaretçilerinin masa üstünden ya da mobil cihazdan mı girdiğini

-Sitenize gelen ziyaretçilerin neler yaptığını, nasıl zaman geçirdiğini, hangi ürün ile ilgilendiğini, hangi ürünü aldığını, ürünlerin fiyatını nasıl değerlendirdiği gibi pek çok istatistiki bilgiyi Google istatistik özelliğinden yararlanarak Google Analytics üzerinden öğrenebilirsiniz.

Google istatistik bilgilerini ücretsiz vermektedir

Google Analytics üzerinden aldığınız bu istatistiki bilgileri ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu analizlere ulaşmak isteyenler Google Analytics üzerinden kayıt olabilir ve buraya web sitesinin adresini ekleyerek gelen kodu sitenize eklemeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra Google İstatistik bilgilerine ulaşmaya başlayabilirsiniz.

Web sitelerinden yeterince faydalanmanız için istatistiki bilgilerden üç kriteri iyi değerlendirmeniz gerekir. Bu web sitenizin daha iyi konuma gelmesi için önemlidir. Sıkça Google Analytics üzerinden bu istatistiki bilgilere bakmanız gerekir.

Kullanıcıların hemen çıkma oranı

Web sitenize gelen ziyaretçilerin tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesi önemlidir. Sitenizden hemen çıkma oranının fazla olması siteniz açısından iyi olmaz. Bu şekilde Google web sitenizi geri sayfalara atar. Göz önünde bir web sitenizin olması Google açısından iyidir.

Kullanıcıların sitede geçirdikleri ortalama süre

Ziyaretçilerin sitedeki sayfada geçirdikleri ortalama süre ne kadar yüksek olursa Google sıralamasında üstlere çıkmanız daha kolay olur. Üst sıralarda çıkan web sitelerinin daha fazla kişiye ulaşacağını da belirtelim. Bu nedenle Google istatistik bilgileri çok önemlidir.

Sitenizdeki yeni ziyaret yüzdesi

Sitenizin yeni ziyaret yüzdesi demek daha önceden sitenize hiç girmemiş olan daha önce sitenizi ziyaret etmemiş olan kullanıcıların oranıdır.

Bu istatistiki bilgiler sayesinde web sitenizde hangi yenilikleri yapmanız gerektiğine, değişikliklere daha kolay karar verebilirsiniz. Aynı zamanda web siteniz hakkında doğru kararlar almanızı sağlar.

Google istatistik bilgileri için Google Trend uygulamasını da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde hangi sıklıkla arama kelimelerinin kullanıldığı, tarihe göre hangi dönemlerde hangi anahtar kelimelerin arattırıldığını istatistiksel olarak görebilirsiniz.

Google arama motoru üzerinden popülerliği yüksek kelimeleri, zaman aralıklarını öğrenebilir, aynı zamanda bölgesel olarak hangi aramaların daha popüler olduğunu görebilirsiniz. Web sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeleri buna göre belirleyebilir, kullanıcılarınızın sayısını arttırabilirsiniz. Bu web siteniz üzerinden yapacağınız kampanyaları, reklam çalışmalarını doğru yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu popüler konular hakkında sosyal medya üzerinde ya da blog sayfalarında da paylaşım yapabilirsiniz. Bu şekilde web sitenize daha fazla kullanıcı çekmiş olursunuz.

Google istatistik bilgileri sayesinde elde ettiğiniz verileri analiz ederek hem sitenizi optimize edebilir hem de doğru reklamları verme olanağına kavuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *