Google Fontları Nasıl İndirilir?
28 Kas, 2018 2:20 tarihinde eklendi

Google Fontları Nasıl İndirilir?

Google Fontları Nasıl İndirilir?

Bilgisayarların günümüzde daha aktif kullanılması ile beraber dergi, makale, yazı ve kitap çalışmaları dijital ortama taşınmıştır. Böylece yazı tipi çeşitliliğinde artış yaşanmıştır. Sınırlı sayıda olan fontlar gelişme göstererek sayısız ve birbirinden çok farklı font çeşitleri ortaya çıkmıştır. Times New Roman ve Arial fontların sık sık kullanılırken şimdilerle yeni fontlar daha fazla kullanılır olmuştur. Üstelik Google Fonts uygulaması ile bunların her birine ücretsiz şekilde ulaşmak da mümkündür. Google Fontları nasıl indirilir merak edenler olmakla beraber bu fontlara sitelerde çokça yer verilmektedir. Google Fonts servisi sayesinde sitelerde diller hızlı çevrilmektedir. Peki, bu fontlar nasıl indirilir?

Google Font İndirme

Google Font hem bilgisayar hem de web sitelerinde kullanılabilen geniş seçenekler sunan font ailelerinden oluşmaktadır. Google’ un sunduğu bu hizmet ile web sitelerine fontlar kolayca yüklenmektedir.Google Fontları nasıl indirilir? Google Fonts indirme işlemi için ilk adım Google Fonts sitesine girilmesidir. Ardından isteğe göre bir font seçimi yapılır. Font seçimi bir tane yapılabileceği gibi birden fazla font seçmek de mümkündür.

Font seçimi için font bölümünün üzerinde bulunan kırmızı çarpıya tıklanır. Sayfanın alt bölümünde siyah küçük pencere oluşur. Ardından ise pencereye tıklanır ve sağ üst kısımda bulunan indirme tuşuna tıklanır.

Böylece fontlar bilgisayara kısa sürede inmiş olacaktır. Bilgisayara eklemek için indirilen dosyalar açılır ve ardından uçbirime sudo/ usr/ share/ fonts komutu girilir. Açılan fontlar dizinleri ile beraber fontlara atılır.

Font Ayarları Nasıl Yapılır?

Font ayarlarını yaparak sadece Türkçe dili ile uyumlu olan fontlar ulaşılabilir. Google Fontları nasıl indirilir? Google web sitelerinde rahatlıkla kullanılacak bu fontlar Google Fontlar servisi ile sunulur ve kullanım alanı geniştir. Webmasterlara kolaylıklar sağlayan bu fontların bazılarında Türkçe karakter sorununa rastlandığından içerisinde ğ, ş, ö, ç, ı harfleri bulunan Türkçe karakterlerine ulaşabilmek için filtreleme işlemi yapılmalıdır. Türkçe karakter sorununun bulunmadığı popüler fontlar Latin Extended destekli olan Türkçe uyumlu fontlardır. Bunlar arasında en sık kullanılan fontlar ise Roboto, Open sans, slabo, ralewy, lato, roboto slab, oswald, titilium web, lobster, dosis, catamaran, oswald, ubuntu, oxygen fontlarıdır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *