Google Duo Ne Kadar İnternet Kullanıyor?
27 Eki, 2019 15:57 tarihinde eklendi

Google Duo Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

Google Duo Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

Hepimiz internette gezinirken, video seyrederken oldukça fazla internet harcıyoruz. Çoğu zaman bu can sıkıcı olabiliyor. Çünkü cepten internet paketleri çok az gb veriyor ve çok pahalı oluyor. Neredeyse hiçbirimize bu internet yetmiyor. Ek paketlerle her ay cepten internetimizi desteklemek zorunda kalıyoruz ya da gittiğimiz her yerde wifi soruyoruz. Bu yazımızda size internet kullanımını nasıl azaltabileceğinizi ve ünlü sosyal medya araçlarının ortalama ne kadar internet kullandığını anlatacağız.

İnterneti Daha Verimli Kullanmak İçin Neler Yapabiliriz?

İnternet kullanımını kısıtlamak ve interneti daha verimli kullanmak istiyorsanız Öncelikle cep telefonunuzdan ne kadar internet harcadığınızı görmek için ayarlara girin. Ağ ve internet yada veri kullanımı bölümüne gelin. Size 1 ay içerisinde ne kadar veri kullandığınızı gösterecektir. Biraz daha aşağı kaydırdığınızda hangi uygulamanın o ay kaç mb internet yediğini de görebilirsiniz. Eğer ki sosyal medya çok kullanan bir insansanız en baştakiler İnstagram, Facebook ve Twitter olacaktır. Peki internetimizi nasıl daha verimli kullanabiliriz?

  • Veri Tasarrufunu açın. Mobilde internetimiz açıkken durmadan veri kullanımına devam edilir. Çünkü internete bağlı İnstagram, facebook gibi uygulamalar her saniye güncelleme alır. Yani size örneğin bir mesaj geldiğinde anında iletmek zorundadır. Bunun için her saniye veri transferi yapar. Bunun sonucunda da internetimiz çok hızlı bir şekilde biter. Ama veri tasarrufu açtığımız zaman sadece girdiğimiz uygulama veri kullanmaya başlar. Bildirimler çok daha az gelmeye başlar. İsterseniz de tek tek bildirimin ne kadar sıklık ile geleceğini ayarlayabilirsiniz. Bu sayede kullandığınız uygulamalardan bildirim alıp, diğerlerinden almazsınız.
  • Diğer bir yöntem ise uygulama içi veri tasarrufu. Çoğu sosyal medya aracında daha az internet kullanmak için veri tasarruf modu bulunuyor. Ayarlar sekmesine gelerek bu uygulamaların veri tasarrufunu açabilirsiniz. Bu sayede daha az veri kullanırsınız.

Veri tasarrufunu anlattığımıza göre şimdi çoğunlukla kullandığımız sosyal medya araçlarının ortalama ne kadar internet yediğine bakabiliriz. Tabi ki bu kişiye göre birçok etmen ile beraber değişir. Örneğin İnstgram’ı 5 saat kullanan biri ile 3 saat kullanan birinin internet harcaması aynı olabilir. Çünkü takip ettiğimiz kişilerin attığı fotoğraflar, snapler, keşfet bölümünde ne kadar dolaştığımız bunların hepsi etki ediyor.

İnstagram Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

Sosyal medya araçları arasında en çok internet kullanımı yapan uygulama İnstagram’dir. Çünkü ana sayfanıza sadece fotoğraf gösterilmektedir. Peki İnstagram ne kadar internet kullanıyor? Fotoğrafın çözünürlüğüne göre kullanılan internet farklılık göseriyor. Ayrıca 1 dakikalık izlediğiniz bir video için de;

144P 1.90MB
240P 2.70MB
360P 4.40MB
720P HD 14.50MB
1080P HD 27.61MB

 

Olarak sıralanabiliyor. Tam olarak şu kadar harcar diyemiyoruz. Çünkü 1 dakikalık bir videoyu 30sn de izlemiş olabilirsiniz. Aynı şekilde arkadaş listenizde çok az kişi var ise ana sayfanıza düşen fotoğraf o kadar az olup daha az internet kullanımı sağlayacaktır.

Facebook Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

İnstagram’dan daha popüler olan ama daha az harcayan Facebook internet kullanımında bize daha çok olanak sağlıyor. Veri tasarrufu daha fazla olan ve fotoğraflara veri kısıtlaması koyan facebook biraz daha az internet harcıyor. Çünkü gönderi paylaşımlarında sadece yazı olduğu için karakter indirmesi çok daha az oluyor. Peki Facebook ne kadar internet kullanıyor? Fotoğraf ve video kullanımı İnstagram ile aynı ölçüde. Fakat metin olarak gördüğümüz gönderiler en fazla 1mb harcıyor.

Google Duo Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

Şirketlerin daha fazla kullandığı Google Duo ne kadar internet kullanıyor? Google Duo internet harcamasında çok daha alt sıralarda bulunuyor. Çünkü gördüğümüz gönderiler genelde yazı olduğu ve sadece güncellendiğinde indirildiği için çok daha az internet harcaması yapıyor. Kullanılan fotoğraflar ise sıkıştırılmış fotoğraflar olduğu için pek internet kullanımı yapmıyor. Mobil cihazlarda da bu durum geçerli oluyor. Eğer ki Google duo kullanıyorsanız ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra veri kullanımına tıklayarak ne kadar internet kullandığını görebilirsiniz. Google Duo’nun arka planda çalışmasını da durdurmanıza gerek yok. Dediğimiz gibi Google Duo çok çok az bir internet kullanımı yapıyor.

Google Duo Ne Kadar İnternet Kullanıyor Hakkında Önemli Açıklama

Gerçekten sosyal medyada çok fazla vakit geçirip internet kullanımından şikâyet ediyor iseniz size önerebileceğimiz en önemli husus günlük kullanım saatinizi düşürmek olacaktır. Örneğin sosyal medyada 5 saat üzeri vakit geçiriyor iseniz hem sağlığınız hem de internet kullanımınız için bu saati düşürmelisiniz. Sürekli telefon ile uğraşmaktan bir süre sonra sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *