Google’da Sesli Arama Yapmak
24 Ağu, 2019 3:07 tarihinde eklendi

Google’da Sesli Arama Yapmak

Google’da Sesli Arama Yapmak

Google’da sesli arama yapmak için Google Voice ve Ses özelliğini etkin hale getirmek gerekiyor.Google’ın, sesinizi ve etraftaki diğer seslere Google hesabınıza kaydetmenizi sağlayan bir araçtır.

Google Voice ve Ses etkinliğinde Google, sesinizi ve etraftaki başka sesleri 1-2 saniye öncesi ile birlikte kaydetmeye başlar. Mikrofon simgesine bastığınız zamanda veya “Tamam Google” gibi bir ses çıkarttığınızda sesiniz hesabınıza , yalnızca oturum açmışsanız Google Voice ve Ses Etkinliği aktif ise sesiniz otomatik olarak kaydetmeye başlar.

Sesli arama özelliğinizi kullanmak için için. İlk öncelikle Android telefonunuzda ya da tabletinizde Google uygulamasını açmanız gerekiyor.

Ardından sağ alt tarafta bulunan Diğer kısmına geliyor. Diğer kısmından ise ayarlara giriş sağlıyoruz.

Ayarlara giriş sağladıktan sonra Voice seçeneğine basıyoruz.

“Ok Google” ın hemen alt tarafında Voice Match’e basıyoruz.

Ardından Voice Match ile erişim ile yazılan yazıyı aktif hale getiriyoruz böylelik ile sesli arama özelliğini açma işlemeni tamamlamış bulunmaktayız.

Sesli aramayı başlatmak için öncelikle Android telefonunuzun ya da tabletinizde bulunan Google uygulamasına erişim sağlayınız. Ardından “Ok Google” diye seslenin veya direkt olarak mikrofona dokunun. Hatta bazı telefonlarda veya tabletlerde “Hey Google” dediğimiz zaman bile sesli aramayı başlatma özelliği aktif hale geliyor.

OK Google Ne Zaman Kullanılır?

Voice Match ile erişim sağlandığında veya herhangi bir ekran açık ise ya da telefonunuz veya tabletiniz şarj halinde ise bir ekrandan “Ok Google” diyebilirsiniz. Bu özel ayar ve özel kelimeler ile telefonu harekete geçirme komutları diğer ses hizmetlerinin çalışmasını engelleme ihtimali yüksektir.

Ekranınız kilitliyken ise güvenli ekran kilidinden “OK Google” dediğiniz zaman ise sesinizi cihaz tanıdıysa, cihazınızın kilidi manuel olarak açılmadan önce Google’a sizin için bir şeyler yapmasını veya sitelerini ziyaret etmeye götürebilirsiniz.

Telefonunuz ya da tabletiniz kilitli olsa bile sesli aramalarınız ile ilgili kişisel sonuçları görebilirsiniz.

Ses modelinizi yeniden açabilirsiniz. Google’a sesinizi tekrardan tanıttığınız zaman ve Google sesinizi tanımıyor ise bu çözümü deneyebilirsiniz. Bu ayarları görmüyorsanız “Voice Match ile Erişim”, “Herhangi bir ekrandan” ya da “Her zaman açık” özelliğinin açık olduğundan ayarlar kısmından öğrenebilirsiniz ve kontrol edebilirsiniz. Sesli aramayı silmek için ise Google’a tanıttığınız sesinizi öğrettiklerinizi Google üzerinden kaldırabilirsiniz.

Google’da sesinizi daha iyi kullanarak sesli arama yapmakta daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Google Voice ve Ses etkinliğiniz üzerinden ses tonunuzu tanıtma, kelimeleri ve cümleleri doğru ve düzgün bir biçimde kullanmak, “Ok Google” dediğiniz zaman ise bu sesi tanıtmak, sesinizi kullanan google ürünleri hakkında konuşma yapmayı geliştirmek.

Konuşma ve ses etkinliğini açmak ya da kapatmak istiyorsanız eğer android telefonunuz veya tabletiniz üzerinden ayarlar kısmına gidin. Ayarlar kısmından ise Google’a geçiş yapın. Google’dan sonra Google Hesabını açınız. En üst tarafta bulunan “Veri ve kişiselleştirme” öğesine dokununuz. “Etkinlik Kontrolleri” bölümünün hemen orada ise “Konuşma ve Ses Etkinliği” aktif hale getirin ya da kapatınız. Ayarı etkinleştirme işlemini başarı ile tamamladıktan sonra konuşma ve ses etkinliği kapatıldıktan sonra oturum açmış olsanız dahi bile ses girişi sağladığınız zaman Google üzerinden hesabınıza kayıt edilmez.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *