Windows PC veya Dizüstü Bilgisayarda Google Duo Nasıl Kullanılır?
23 Eki, 2019 14:51 tarihinde eklendi

Windows PC veya Dizüstü Bilgisayarda Google Duo Nasıl Kullanılır?

Windows PC veya Dizüstü Bilgisayarda Google Duo Nasıl Kullanılır?

Google Duo Nedir Ne İşe Yarar

Mesajlaşma imkanı sunan, önce Gtalk ve ardından Hangouts gibi uygulamaların ardından Google, yeni uygulamalar da sunmaktadır. Bu uygulamalar yazılı ve görüntülü mesajlaşma prensibine dayanmaktadır. Yazılı mesajlaşma için Allo isimli uygulama, Telegram ve WhatsApp gibi popüler uygulamaların sunduğu tüm imkanları sunmaktadır. Görüntülü mesajlaşma uygulaması ise Google Duo olup Windows PC veya dizüstü bilgisayarda Google Duo nasıl kullanılır sorusu sıkça sorulmaktadır.

Görünüşü sade olan uygulama, yazılı mesajlaşma ve dosya gönderimi işlemlerini yapabilmektedir. Uygulamaya telefon numarası ve Google hesabı ile giriş yapılmaktadır. uygulamada emoji ifadeleri ile etiketler de bulunmaktadır. Uygulamayı farklı kılan Google Now asistanını uygulama içerisinde var olarak gelmesi. Böylece diğer Google servisleriyle entegre olarak çalışabiliyor.

Google Duo Uygulamasını Kullanmanın Avantajları Nedir

WhatsApp uygulamasının kullanıyor olduğu uçtan uca şifrelemenin bir benzerini de kullanmaktadır. Bu şekilde Allo uygulaması mesajları şifrelenmektedir. Gönderilen fotoğrafların üzerinde oynama yapmak da mümkündür. Not yazmak, mesajların fontlarını değiştirmek gibi ayrıntıları da bünyesinde barındırmaktadır. Apple tarafından geliştirilen FaceTime uygulamasını andıran Google Duo ise, mobil bir uygulama olup görüntülü sohbet özelliğindedir.

Uygulama WebRTC ile geliştirilmiş olup dikkat çekici yönü Knock Knock özelliği olmuştur. Bu özellik sayesinde karşı taraftan biri sizi görüntü aradığı zaman, çağrıyı kabul etmeseniz bile sizi arayan kişinin görüntüsünü anlık olarak görebiliyorsunuz. Bu iki uygulamanın ortak olan özellikleri ise İOS ile Android platformlarda kullanıma uygun olmasıdır. Bu nedenle Windows PC veya dizüstü bilgisayarda Google Duo nasıl kullanılır hususu merak edilmektedir.

Google Duo Özelleri Nedir

I/O Geliştiriciler Konferansı sırasında duyurduğu görüntülü arama uygulaması olan Google Duo, özellikleriyle kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Basit olduğu kadar hızlı bir video görüşmesi sağlaması en sevilen özelliklerdendir. Google Duo yalnızca mobil cihazlar baz alınarak geliştirildiği için bilgisayarlardan kullanmak oldukça zordur. Bu nedenle Windows PC veya dizüstü bilgisayarda Google Duo nasıl kullanılır sorusunun cevabı önemlidir.

Google Duo uygulaması telefon numarasının tanımlanmasından sonra aktifleşmektedir. Uygulama Android ve İOS işletim sistemleriyle uyumludur. Bu sayede Android kullanan bir kişi İOS işletim sistemine sahip bir başka kişiyle bu uygulama aracılığıyla görüntülü görüşme sağlayabilecek. Uygulamanın beğenilen özelliklerinden biri de düşük ağ bağlantısının olduğu durumlarda dahi yapılan görüntülü aramaları yüksek çözünürlükte göstermektedir.

Mobil ağ ve Wi-Fi arasında geçiş yapılırken uygulama çalışmayı sürdürmektedir. Bu da kesinti yaşanmamasını sağladığından sevilen bir özellik olmuştur. Uygulama üzerinde çalışan mühendisler uygulamanın olabilecek en hızlı şekilde çalışmasını sağlamak için gelişmiş WebRTC teknolojisinden yararlanmıştır. Bu şekilde hem basit ve anlaşılır hem de hızlı bir uygulama ortaya çıkmış olmaktadır.

Yapılan görüşmelerin şifrelenmesi güvenliği arttıran bir unsur olurken uygulamayı benzerlerinden ayıran ve keyifli bir taraf veren özelliği ise yanıt anıdır. Zira bu sürede aranan kişi arayan kişiyi yanıt verme sürecinde görebilmekte ve hareketlerini izleyebilmektedir. Uygulama ayrıca kameralar arasında geçişler yapmak da mümkündür. Mobil cihazların çokça tercih ettiği uygulama, Windows PC veya dizüstü bilgisayarda Google Duo nasıl kullanılır konusunda küçük hileler söz konusudur.

Google Duo Nasıl Kullanılır

Google Duo uygulamasının kullanımı oldukça basit olup gerekli olan şey İOS ya da Android işletim sistemine sahip bir mobil cihaza sahip olmaktır. Google kullanımın basit bir iç yapısı olması için gerekli adımları atmıştı. Uygulama kurulduğunda rehberde kayıtlı olan kişilerle görüşme yapılabilmektedir. Ücretsiz bir uygulama olması da insanların ulaşması bakımından büyük bir kolaylıktır.

Yüzlerce kullanıcının indirip kullandığı uygulama, Android kullanıcıları ile iPhone kullanıcılarının da görüntülü konuşma yapmasına imkan verdiğinden oldukça beğenilmektedir. Yüksek çözünürlükte görüntülü konuşma imkanı için uygulamayı indirip telefon numarasını tanımlamak yeterli olacaktır. Uygulamayı indirmek için Google Play Store ve App Store platformlarından arama yapılabilmektedir. Bu uygulamanın Windows PC veya dizüstü bilgisayarda Google Duo nasıl kullanılır konusu biraz daha işlem gerektirmektedir.

Uluslar arası aramalar dahi yapılan tüm görüşmelerde mobil veri ya da kablosuz bağlantı gerekmektedir. Cep telefonlarındaki dakikalar kullanılmamaktadır. Mobil veri kapsamında ücret kesilme riski bulunmaktadır. Arama başlatmak için kişi seçip görüşme başlat seçeneğine tıklamak yeterlidir. Buradan video ya da sesli aramayı seçilebilmektedir. Görüşme sonlandır seçeneğiyle de kapatılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *