Google Arama Motorunun En Faydalı Özellikleri
5 Eyl, 2019 13:28 tarihinde eklendi

Google Arama Motorunun En Faydalı Özellikleri

Google Arama Motorunun En Faydalı Özellikleri

Google arama motoru günümüzde dünya genelinde en çok kullanılan arama motorudur. Sade bir görünüme sahip olan Google arama motoru yalnızca bir arama motoru değildir. Ayrıca pek çok özelliğe de sahiptir. Google arama motor en faydalı özellikleri incelendiğinde oldukça güzel uygulamalar sunulduğu görülmektedir.Öncelikle Google, çok büyük bir bilgisayar bilimi ile yazılmış, geliştirilmiş, yapay zeka ile çalışan bir teknoloji harikasıdır. Tamamen kullanıcı dostu olan Google, içerisinde pek çok özelliği ücretsiz olarak bulundurmaktadır.

Arama motorunun özelliklerine geçmeden önce, Google hesabı edinmekten biraz bahsedelim. Google hesabı edindiğinizde Gmail ile -posta gönderebilir, alabilirsiniz. Bu hesapla pek çok sosyal medya sitesine kayıt olarak erişim sağlayabilir hatta Youtube’a kayıt olmadan da video izleyebilirsiniz.

Google Drive ile formlar, slaytlar, dokümanlar, testler oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra fotoğraf, video, mp3 ya da belgelerinizi yükleyerek saklayabilirsiniz. Ayrıca Google Takvim, Google Haritalar, Google Haberler, Google Çeviri, Google Alışveriş ve Google Play gibi uygulamaları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Google arama motorunun basit gibi görünen tasarımın altında yatan arama çubuğuyla yapabileceklerinizi sıralayalım. İşte Google arama motor en faydalı özellikleri;

Hesap Makinesi

Google arama çubuğuna Hesap Makinesi yazdığınızda ekranda bir hesap makinesi belirecektir. Herhangi bir matematik işlemini herhangi bir siteye girmeden kolaylıkla Google üzerinden yapabilirsiniz. Kısaca Google varken ayrıca bir hesap makinesi kullanmanıza ya da sitelere girmenize gerek yok. Bu özelliğin en önemli noktası ise en zor işlemleri bile doğru yapmasıdır. İşlemlerde parantez dahi kullansanız, Google Hesap Makinesi doğru sırayı belirleyerek işlemin sonucunu ona göre vermektedir.

Birim Dönüştürücü

Ülkelerin ölçü birimleri farklıdır. Kimi zaman uzunlukların ya da ağırlıkların ne olduğunu anlayamayabiliyoruz. İnç ya da pound gibi birimlerin kg ya da cm cinsinden karşılıklarına Google arama motoru üzerinden kolaylıkla bakabilirsiniz. Arama çubuğuna 10 Ib kaç kg ya da 10 Ibto kg yazdığınızda birim kg olarak karşınıza gelecektir.

Saat

Şu an bulunduğunuz yerde saatin kaç olduğunu merak ediyorsunuz o halde Google arama motoruna sorun. Google arama motor en faydalı özellikleri arasında saat uygulaması özellikle uluslar arası çalışma yapanlar için oldukça önemli bir uygulama olarak sayılabilir. Başka bir ülkede şu an saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız yine arama çubuğuna yazarak orada saatin kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin, Tokyo’da saat kaç? Yazdığınızda Google anında Tokyo’da şu an saatin kaç olduğunu size gösterecektir.

Sözlük ve Çeviri

Google arama motoruna anlamını bilmediğiniz bir kelimeyi yazarsanız size anlamını hemen verecektir. Şayet yan anlamları, benzerleri gibi kelimeleri de öğrenebilirsiniz. Google Translate ile sözcükleri hem Türkçeye hem de Türkçe sözcükleri diğer dillere dönüştürebileceğiniz gibi, cümle kurmanıza da yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra Google arama motor en faydalı özellikleri arasında şunlar sıralanabilir:

  • Bulunduğunuz ilin ya da başka bir ilin sinema, tiyatro ve etkinlik rehberine,
  • Uçuş saatlerine,
  • Bulunduğunuz ilin ya da başka bir ilin hava durumuna,
  • Haritalara, trafik yoğunluğuna, coğrafi konumlara,
  • Müzik ile ilgilenenler için 40 bpm’den 208 bpm’e kadar aralık verebilen metronoma,
  • Soliter, Super Mario, Pacman gibi oynayabileceğiniz pek çok oyuna yalnızca Google arama motoru üzerinden ulaşabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Google günlük hayatımıza oldukça yararlı olacak pek çok farklı uygulamaya imza atmaktadır. Böylece günlük yaşamımızı kolaylaştırdığı için Google uygulamalarına olan ilgi her geçen gün de artış göstermektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *