Google’da Arama Yapmanın İncelikleri
6 Eyl, 2019 13:33 tarihinde eklendi

Google’da Arama Yapmanın İncelikleri

Google’da Arama Yapmanın İncelikleri

Google Düşündüğünüz Gibi Değil

İnternette bir şey aramak istediğimizde ilk akla gelen ve en fazla seçeneğe ulaşmanızı sağlayan hiç şüphesiz ki Google’dır. Basit aramalarınıza anında cevap veren Google’i ne kadar tanıyorsunuz. İşte kullanıcıların çok daha fazla verim alabilmesi için Google’da arama yapmanın inceliklerinin en iyi 10 yolu…

Uzun zamanlarınızı arama yapmak ve bu konu ile fazlaca vakit kaybetmek istemiyor iseniz bu on yolu dikkate alarak çözüme kolaylıkla ulaşmış olacaksınız.

  1. Yakın Kelimeler İçeren Konuları Bulabilirisiniz

Arama yapmak istediğiniz bir konu var ve tam olarak kelimeyi hatırlayamamış iseniz hatırladığınız kadarını yazdığınızda gerisiniz Google sizin için halledecek ve size yazdığınız kelime ile alakalı yüzlerce seçeneği saniyeler içerisinde sunacaktır. Yakın kelimeler ile ilgili bir aramaya yapmaya ihtiyacınız var ise kelimeler arasına  ‘ I’ veya ‘ or’ kullanarak tüm seçenekleri kolaylıkla aratabilirsiniz.

  1. Geniş Arama Seçenekleri

Yapacağınız arama ile alakalı çok daha geniş sonuçlara ulaşmak istiyor iseniz benzer arama yapmak istediğiniz kelimelerin önüne ‘~’ işaretini koymanız yeterli olacaktır. Bu sayede yapmak istediğiniz aramayı çok daha geniş bir boyutta yağmış olacaksınız.

  1. Site İçinde Arama

Google aramalarında arama yapmak istediğiniz siteyi ve kelimeyi kullanarak kolaylıkla site içi arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Arama bölümüne site adını ve bir boşluk bırakarak arama yapmak istediğiniz kelimeyi yazarak bu işlemi kısa sürede yapmış olacaksınız.

  1. Bırakın Eksiklerinizi Google Tamamlasın

Dilinize bir şarkı takıldı ama kim söylüyor ve nakarat kısmından başka aklınıza gelen yok ise hatırladığınız yerler Google yazın ve ‘*’ işaret koyarak aramayı yapın. Google sizin için eksik kısımları kolaylıkla tamamlayarak en doğru sonuçları kolaylıkla bulabilirsiniz.

  1. Kelime Guruplarında Hatırlayamadığınız Yerleri Kolayca Tamamlayın

Bir atasözü, şiir vs nin bazı kelimelerini hatırladınız fakat arada hatırınıza gelmeyen kelimeler var ise Google hatırladığınız kelimeleri yazın hatırlamadığınız kelimeler için ise ‘ Around ( eksik kelime sayısı) yazarak aratınız.

  1. İstediğiniz Tarihler Arasında Arama Yapın

Belirli bir döneme ait arama yapmak istiyor iseniz arama yapacağınız tarihlerin arasına ‘ …’ nokta koyarak aramanızı yaparak en doğru sonuçlara ulaşacaksınız.

  1. İstediğiniz Başlıkları ve URL’ leri Aramak

Arama yapacağınız konudan uzak sonuçları elde etmemek için istediğiniz başlığın önüne ‘ intitle: başlık veya kelime’ yazarak eğer URL arayacak iseniz de ‘ inurl: site adı’ şeklinde arama yapmanız yeterli olacaktır.

  1. Benzerliği Olan Site Araması

Sitelerin benzeri olup olmadığını araştırmak için ‘ related: site adı’ şeklinde yazarak arama yapmalısınız.

  1. Bir Cümle Veya Kelimenin Kullanıldığı Tüm Sonuçlara Ulaşmak

Bir konu ile alakalı araştırma yapmak için bir cümle veya kelimenin geçtiği tüm sonuçlara ulaşabilirsiniz. Arama yapmak istediğiniz cümle veya kelimeyi ‘’ işareti içerisinde yazarak gerekli tüm sonuçlara ulaşmış olacaksınız.

  1. Google ile Dilediğiniz Sorgulamaları Yapabilirsiniz

Yaşadığınız yerin hava durumu, maç sonuçları, farklı dillere çeviri, uçak bileti sorgusu, matematik işlemleri yapmak gibi pek çok sonuca da kolayca ulaşmanız mümkündür.

Google arama yapmak konusunda her geçen gün güncellenen bir özelliğe sahip olmaktadır. Bundan dolayı Google arama motorunun inceliklerine hakim olmak için söz konusu arama motorunu yakından takip ediyor olmak önem kazanmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *