Google Squoosh Artık Tüm Tarayıcılarda!
13 Kas, 2018 22:45 tarihinde eklendi

Google Squoosh Artık Tüm Tarayıcılarda!

Google Squoosh Artık Tüm Tarayıcılarda!

Google’ın büyük boyutlu görsellere Squoosh uygulaması ile savaş açtığını hepimiz biliyoruz. Büyük görselleri sıkıştırmaya ve görsellerin formatlarını değiştirmek için kullanılan Squoosh uygulaması artık birçok tarayıcıda sorunsuz olarak çalışacak.

Görsellerin sıkıştırılması üzerinde bir süredir çalışmalarını sürdüren Google Labs, görsellerin formatlarını değiştirmeye ve sıkıştırmaya yarayacak olan Squoosh adlı bir araç geliştirdi. Görselleri kısa bir sürede sıkıştıracak olan bu aracın en güzel yönü ise tüm tarayıcılarda kullanılabilecek olması.

Squoosh Neleri Desteklemiyor

Söz konusu web sitesini tarayıcınızda tam anlamıyla yükledikten sonra, tarayıcının içinde çevrimdışı olarak kullanabileceksiniz. Tarayıcı tabanlı olan bu uygulama PNG, JPG, WebP ve MozJPEG gibi birçok uzantıyı da destekleyebilecek halde. Bunun yanında uygulama görselin sıkıştırılmış hali ile orijinal hali kıyaslanıp, bu konuda bir farklılık gösterilmesine de yardımı olacak. Açık kaynak koduna sahip olan Squoosh’un kaynak kodlarına ise GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Google çalışanlarından olan Jack Archibald uygulamanın bazı özelliklerinin sadece Safari ve Firefox’dan çalıştırılabileceğini söylerken, JPEG2000, TIFF, PDF, BMP, GIF gibi formatları Chrome’un desteklemeyeceğini de belirtti. Google’ın geliştirdiği bu uygulamanın Chrome’da kötü bir performans sergilemesi ise bu konunun en ilginç kısmı.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *