Google Waze
25 Haz, 2019 16:10 tarihinde eklendi

Google Waze

Google Waze

Google Waze toplum temelli olan dünyadaki en büyük mobil trafik ve navigasyon uygulamasıdır. Google uygulamalarından olan Waze ile yakıttan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayan trafik ve yol bilgilerini gerçek zamanlı yaptıkları günlük sürüşler olarak paylaşan diğer sürücülerin içine dâhil olabilirsiniz.

İnternete bağlanabildiğiniz Gps alıcısı olan bir cihazınız varsa Google tarafından sunulan bu programı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Google Waze düzenli olarak sizin konumunuza, yaptığınız hızı, isterseniz bunlara ek bilgileri de internet yardımıyla kendi sunucularına gönderebiliyor.

Bu şekilde kullanıcılar tarafından haritalar oluşturulabilir. Bu şekilde en küçük şehirde bile bulunsanız kendi cihazınızın yardımıyla bulunduğunuz şehrin Gps haritasının oluşturulmasına katkı sağlayabilirsiniz. Bu bilgi sonradan hem size hem de diğer kullanıcılara yardımcı olur.

Trafiğin en yoğun olduğu bir zamanda aracınız ile seyahat halinde iseniz Google Waze programına gideceğiniz adresi vererek yol tarifi isteyebilirsiniz. Bu durumda hedefe ulaşabileceğiniz anayollar içinden sizden önce geçmiş olan kullanıcıların hız bilgileri kaydedildiği için anayollardaki kaza, yol çalışması gibi trafiği aksatacak raporların bulunması halinde bunlar değerlendirilir. Bu bilgilere göre size gideceğiniz yere en uygun şekilde ulaşabileceğiniz yol bilgisi verilir.

Google Waze kullanıcılarına bunun gibi pek çok kolaylık sağlamaktadır. Yollarda yapılan yol çalışmasının devam edip etmediği, çalışmanın bittiği, yolun rahat aktığı gibi bilgilerden anında haberdar olabiliyorsunuz. Bu uygulamayı Android ve Iphone mobil cihazlarınıza rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Google Waze Ne İşe Yarar?

Bu program açık olduğunda trafikte dolandığınız sırada gerçek zamanlı trafik verilerini, yol bilgilerini o bölgede bulunan sürücü topluluğu ile paylaşabilirsiniz. Geçtiğiniz yollardaki kazaları, tehlikeli noktaları, yol güzergâhındaki önemli olayları ve polis kontrol noktalarını bildirebilir, diğer sürücülerin yaptığı uyarıları öğrenme olanağına sahip olabilirsiniz. Trafikteki topluluğun paylaşmış olduğu yakıt fiyatları sayesinde yolunuzda bulunan en uygun benzin istasyonunu öğrenebilirsiniz. Google Waze yol üzerinde bulunan arkadaşlarınız ile bir araya gelmenizi, koordine olmanızı en kolay şekilde sağlayabilir. Bu uygulamanın faydalarını sıralamamız gerekirse aşağıdaki bilgilere ulaşabiliriz.

Bölgede bulunan topluluğun ürettiği gerçek zamanlı yol ve trafik bilgisine göre canlı yönlendirme yapılabilir.

Topluluğun verdiği bilgilerle tehlike, kaza, kapalı yol, polis noktaları gibi uyarıları alabilirsiniz.

Program sayesinde tam sesli navigasyon bilgisine sahip olabilirsiniz.

Güzergâhta yol bilgileri değiştikçe program otomatik olarak yönlendirme yapar.

Sürekli olarak canlı haritalar düzenlenir. Google Waze harita düzenlemesini topluluklar yapar.

Yolunuz üzerindeki en ucuz benzin istasyonunu bulabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla buluşma yerinizi gerçek zamanlı sürüşler üzerinden takip edebilirsiniz.

En sık gittiğiniz yolları, yerleri ve gidiş ve geliş zamanlarınızı program takip eder.

Programa yerel işletmeleri, yerleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca Facebook arkadaşlarınızı da programa dâhil edebilirsiniz. Sizlerle aynı yönde olan arkadaşlarınızın TVS’lerini takip edebilirsiniz.

Google Waze ile sizlerde yol bilgilerine katkı sağlarsanız daha fazla puan elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *