Google Site Analizi Nasıl Yapılır?
16 Haz, 2019 14:47 tarihinde eklendi

Google Site Analizi Nasıl Yapılır?

Google Site Analizi Nasıl Yapılır?

Google site analiz, arama motorları optimizasyonu olan SEO uygulamasında, arama motorlarından yapılan aramalarda siteleri ön plana çıkarmak için kullanılan bir programdır. Birçok tekniği içeren çok yönlü bir uygulamadır. Google site analiz ile site kullanıcılarının takibi sağlanır. Bu takip analizi ile siteye giren kullanıcıların davranışları belirlenir. Bu doğrultuda site girişlerinin artırılması için site içerisinde çeşitli çalışmalar yapmanıza, yenilenmenize ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Site analizi ile edineceğiniz bilgiler doğrultusunda yaptığınız çalışmalar ile kullanıcı girişinizi artırabilirsiniz. Trafiği artan bir site arama motorlarında yapılan aramalarda daha üst sıralara çıkar. İnternet sitelerinin aramalarda üst sıralarda yer alarak daha verimli çalışabilmeleri için Google’ın sunduğu ücretsiz uygulamalardan biridir.

Google Analytics

Google Analytics, Google’ın sunduğu en faydalı uygulamalardan biridir. Sitenize giren kullanıcıları tanıyıp ona göre hareket etmenizi sağlar. Kullanıcılar ile ilgili edinilen bilgiler oldukça ayrıntılı olan bu analiz raporundan faydalanarak site trafiğiniz yükseltebilirsiniz. Google Analytics uygulaması ile site kullanıcılarınız hangi sıklıklarla sitenizi ziyaret ediyor? Ziyaretçileriniz hangi linkler üzerinden sitenize giril yapıyorlar? Kullanıcıların lokasyonu neresidir? Sitenizde bulunan sayfalardan hangisi daha fazla ziyaretçi alıyor? Kullanıcılarınız en çok hangi sayfada uzun süre kalmışlar? Sitenizde kullanıcıların geçirdikleri vakit ortalama ne kadar süredir? Sitenizde kullanıcı hangi faaliyetlerde bulunmuş? Satış sitesi iseniz ne satın almış ve fiyatı ne kadardır? Kullanıcı sitenize mobil cihazdan mı masaüstü bilgisayardan mı giriş yapmış gibi birçok bilgiyi Google Analytics ile öğrenebilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics küçük büyük fark etmeksizin her ölçekteki web sitesinin kullanabileceği ücretsiz bir uygulamadır. Google Analytics uygulamasını kullanmak için Google hesabınızla giriş yapıp Google Analytics uygulaması içerisinde birkaç kolay adımı takip etmelisiniz. Web sitenizi uygulamaya ekledikten sonra size bir kod verilecektir. Bu kodu sitenize yapıştırdıktan sonra site takip ve analizi başlayacaktır. Google site analizi uygulaması basit bir sayaç olmayıp web siteleri için başvurabileceğiniz en kapsamlı analiz aracıdır. Uygulamayı kullanmayı başladığınızda sol kısımda menüler göreceksiniz. Bu menülerin her biri siteniz hakkında farklı bir analiz raporunu incelemenizi sağlar. Türkçe dil desteği ile çok kolay bir şekilde kullanabileceğiniz siteniz için çok faydalı olacak bir analiz programıdır.

Google Analytics Avantajları

Google Analytics uygulaması web siteleri için oldukça avantajlıdır. Sitenize giriş yapan kullanıcıları takip ederek site eksiklerinizi görebilir, hangi sayfalarda yenilemelere girmeniz gerektiği, hangi konuları daha fazla işlemeniz gerektiği gibi birçok bilgiye hâkim olursunuz. Kullanıcıların davranışları hakkında edindiğiniz bilgiler sitenizi geliştirmeniz ve kullanıcı girişini artırmanız için bir fırsattır. Sitenize giren ziyaretçi sayısının artması ile artan trafik arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza önemli bir destektir. Web sitelerinin yükselişi için analiz raporları verimli bir çalışma olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *