Google Plus Nedir ?
2 Kas, 2014 17:55 tarihinde eklendi

Google Plus Nedir ?

Google Plus Nedir ?

İstediklerimizi parmaklarımızın ucuna getiren, internetin karmaşık dünyasında hiç beklemediğimiz bir haritalamanın ucundaki yollara bağlıyor bizi arama motorları. Google, internetin ve teknolojinin sınırlarının her geçen gün genişlediği günümüzde bu hıza yetişen lider bir firma. Google ise arama motorları arasında değil, sosyal paylaşım siteleri arasında da son derece popüler ve rekabet ortamına hazır.

Google+ basit ara yüzlü yeni Facebook değildir. Birçok sosyal platformu gibi Facebook ile ortak ve ayrışan birçok yönü vardır. Bunlara ek olarak; temel olarak Gmail, Blogspot (Blogger), Picasa, Google Contact, Google Connect, Gtalk gibi Google ürünlerini kullanarak size geniş bir başlangıç alanı oluşturur.

GOOGLE+ (GOOGLE PLUS) NEDİR?

Birden fazla alanda size kolaylık ve paylaşım imkânı veren bir sistemdir. Google + nedir, bir çok internet kullanıcısının aklına takılan bir soru. İnternet ortamında Google ’Kullanmayı bilenler ve bilmeyenler olarak bir ayrım söz konusuyken Google+ kullanmayı bilenler bile sistemin getirilerine tam olarak erişebilmiş değiller. Bünyesi içerisinde çoklu ve/ veya görüntülü sohbet imkânlarını barındıran Gtalk, arkadaşlarınızla konumunuzu paylaşma imkânı veren haritaları içeren Google Maps uygulamalarını içeren Google+ kendi işletimiyle de paylaşımcılara fotoğraf ve/ veya videoları, daha çeşitli döküm paylaşma olanağını da sağlıyor. Google+ Nedirdiye sorulduğunda size sistemin tüm getirilerini anlatacak birini bulmak zor. Yeni bir sistem olmamasına karşın yavaş fakat emin adımlarla gündelik hayatımıza yerleşen sistemin engel, getirilerinden daha çok biliniyor ne yazık ki.

GOOGLE + ÜYELİK VE DAVETİYE

Google+ davetiye olayı birçok kişinin kafasını karıştırmış ve saçma konuşmalara sebep olmuş olsa da gayet net. Google üye alımı sınırlarını açtığı dönemde, herhangi bir Google+ kullanıcısı, Google+ ı olmayan birisi ile onun mail adresini ekleyerek bir şey paylaşırsa o kişiyi davet etmiş oluyor. Yani sadece birinin sizle mail adresinizi ekleyerek bir şey paylaşması yeterli mi? En son üyelik genişletildiği için bu durum gayet işlevseldi.

3 kolonlu ara yüze sahip olsa da benzerlerinden daha kullanışlı ve temiz olduğu da aşikâr. Tüm akış ve ayrıntılı akışları, Gtalk u buradan yönetebilirsiniz.

GOOGLE + FOTOĞRAF PAYLAŞIMI

Google+ da fotoğraf atmak, şeklini değiştirmek, etiketlemek, görüntülemek gibi eylemler de çok daha rahat. Başlangıç olarak Picasa ve Blogger hesaplarınız dan aldığı resimleri direk kullanabilirsiniz.

GOOGLE + ÇEVRELER

Çevre isimleri detaylarını değiştirmek, ekleme yapmak arkadaş bulup çevrelere eklemek gibi olaylarda Google+ logosunun yanındaki ikonlardan dördüncüsünde bulunuyor. Davet işlemleri de burada bulunuyor. Bir kişiyi birden fazla çevreye de ekleyebiliyorsunuz. Çevreleri ilk oldukları halleriyle tutmak zorunda da değilsiniz.

GOOGLE HANGOUTS

Facebook’un süper proje olarak tanıttığı ve Skype ile birleşerek getirecek olduğu videolu konuşma da Google+ da mevcut. Ana akışın sağ altındaki “Video ile sohbet başlat” (Start Hangout) butonu ile bu alana ulaşabilirsiniz. Facebook başta sadece 2 kişilik konuşma olanağı sağlayacak ama şu an Google+ ta toplu konuşma gayet mevcut ve eğlenceli.

Seçici ve temiz bir sosyal platform arayanlar için gayet kullanışlı. Facebook’da ki saçma birçok durumun önüne geçilmiş ve böyle de devam etmesini umuyorum. İleride birçok özellik de ekledikleri zaman birçok noktada harika bir platform olacağına inanıyorum.

Google+ nedir diye sorulduğunda, şirketlerin ve/ veya ofislerin, kurumsal olan ya da olmayan işletmelerin karşılaştıkları bir güzellikler diyarı karşımıza çıkıyor. Hangout (eski adıyla Gtalk) uygulamasındaki çoklu sohbet seçeneğiyle toplantıların internet üzerinden yapılması imkânı veren Google+, Google Maps ve Google+ dosya paylaşım nitelikleriyle de şirket altyapısına temel niteliğinde geliyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *