Google Ön bellekteki Siteyi Nasıl Görüntülerim
3 Ağu, 2015 17:48 tarihinde eklendi

Google Ön bellekteki Siteyi Nasıl Görüntülerim

Google Ön bellekteki Siteyi Nasıl Görüntülerim

Daha önce arama sonuçları ile ulaştığımız faydalı olan bir site var bir yazı okumuştunuz ama gönderi silinmiş veya site silinmiş.Tekrar nasıl o yazıyı görebilirsiniz. Aklınıza ilk gelen tarayıcı ön belleği ama orada bulmanızda imkansız çok geniş bir alan, bu işlemi Google ve archive.org siteleri sizin için yapıyor. Sistemdeki robotları sayesinde daha önce siteleri geziyor belirli tarihlerde site yedeklerini alıyor ve siz daha sonra bu geniş arşiv üzerinden bu verilere ulaşabiliyorsunuz bu kadar basit. Peki bu özelliği kullanmak ihtiyacınız doğdu ne yapmanız gerekiyor. Adım Adım sekmeleri takip edin lütfen.

Kullanılacak 2 farklı yöntem Google’da ayrıca 3. yöntem olarakta Archive.org sitesini örnek vereceğiz.

Google’da 1. Yöntem

İlk önce arama yapmak için istediğiniz sitenin veya linki kopyalayıp arama çubuğuna yapıştırın ve sonuçların çıkmasını bekleyin.

google-on-bellekteki-siteyi-nasil-gorumtulerim

Daha sonra çıkan sonuçlar için linklerin hemen yanındaki çentiği tıklayın. Burada göreceksiniz ki Cached yazıyor bu kutucuğa tıkladığınızda Google en son bu siteden almış olduğu yedeğe yönlendirileceksiniz.

google-on-bellekteki-siteyi-nasil-gorumtulerim-1

Google’da 2. Yöntem ise

Google arama çubuğu kısmına cache:siteadı veya linki yani örnek verecek olursak cache:gmailgiris.com şeklinde yazıp arama yapın eğer Google daha önce cache yedeği varsa direk açılacaktır.

google-on-bellekteki-siteyi-nasil-gorumtulerim-2

3. Yöntem ise Archive sitesini kullanmak

http://archive.org/web/web.php adresinden Archive sitesi için verdiğimiz bağlantıyı açın. Açılan sayfada yukardaki gibi arama çubuğuna bulmak istediğiniz bağlantıyı yapıştırın.

google-on-bellekteki-siteyi-nasil-gorumtulerim

Açılan yeni sayfada arama yaptığınız link açılıyor ve Archive sitenin botlarının siteyi hangi tarihlerde yedeklediğini görebilirsiniz. Aşağıda örnekte görüldüğü gibi 2000 yılı Mart ayının 4’ünde Google böyleymiş 😀

google-on-bellekteki-siteyi-nasil-gorumtulerim-3

Ayrıntılı bilgi içinde video izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *