Whatsapp ve Google Allo Karşılaştırması
30 Eyl, 2019 21:55 tarihinde eklendi

Whatsapp ve Google Allo Karşılaştırması

Whatsapp ve Google Allo Karşılaştırması

Whatsapp ve Google Allo Karşılaştırması

Google Allo, bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Her alanda hizmet vermeyi amaçlayan Google, mesajlaşma uygulamalarıyla da piyasaya giriş yapmıştır. Google Allo, Whatsapp ve diğer mesajlaşma uygulamaları ile hem benzer hem de farklı özellikler taşıyor. Örneğin Google Allo, karalama yapabilme, metin boyutunu değiştirme gibi başka mesajlaşma uygulamalarında nadir görülen özellikler barındırıyor.

Google Allo, kullanıcılarının daha güvenli iletişim kurmasını sağlamak için uçtan uca şifreleme kullanmaktadır. Uygulamayı Play Store’dan indirebilir ve telefon numaranızı yazarak kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı Whatsapp’ta olduğu gibi bir kişiye Google Allo üzerinden mesaj atabilmeniz için karşı tarafın da bu uygulamayı kullanıyor olması gerekir.

Google Allo’nun Whatsapp’ta Olmayan Özellikleri

Google Allo ve Whatsapp birçok benzer özelliğin yanı sıra farklı özellikler de taşır. Google Allo’nun en büyük avantajı Google Asistan ile birlikte kullanılabiliyor olması. Google Asistan, Android telefonlarda kişinin ihtiyaç duyduğu işlemleri sesli komutlarla yapabilen bir yapay zeka uygulaması. Google Allo ile birlikte kullanıldığında ise komutlarınıza mesaj ile karşılık verebiliyor. Örneğin, siz en yakın kafeyi veya gün içerisindeki uçak biletlerini Google Asistan ile anında öğrenebilirsiniz. Whatsapp’ın böyle bir özelliğinin olmaması Google Allo’yu bir adım öne taşıyor.

Whatsapp’ta bulunmayan ancak Google Allo’da bulunan özelliklerden biri de gizli mesajlaşma. Sohbetler bölümünde seçeneklerden gizli mesajlaşma modunu devreye sokarak kimsenin görmesini ve okumasını istemediğiniz konuşmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Gizli mesajlaşma özelliğinde belli bir süre sonra Google Allo bu mesajları siliyor ve herhangi bir şekilde yedekleme gerçekleştirmiyor. Mesajlaşmaya başlamadan önce mesajın silinmesini istediğiniz süreyi ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin 30 dakika olarak ayarladığınızda Google Allo mesajlaşmaya başlamanızdan 30 dakika sonra tüm mesajları yok ediyor.

Mesajlaşma esnasında Google Allo ile istediğiniz metnin boyutunu büyütebilirsiniz. Whatsapp şu an için sadece tüm yazılarda boyutu küçültme veya büyütme şansı veriyor. Google Allo’da ise mesajı yazdıktan sonra gönderirken “Gönder” tuşunu yukarıya doğru sürüklediğinizde yazı boyutu otomatik olarak büyüyor. Bu da konuşmalarınızda vurgu yapmanızı ve daha yüz yüze konuşuyormuş gibi bir diyalog gerçekleştirmenizi kolaylaştırıyor.

Whatsapp ve Google Allo’nun Benzer Özellikleri

Whatsapp, devamlı güncellemelerle kendini geliştiren ve sistemine yeni özellikler eklemek için devamlı çalışan bir uygulama. Google Allo’da olan bazı özellikler bir iki sene öncesine kadar Whatsapp’ta bulunmuyordu. Ancak son yıllarda Whatsapp oldukça hızlı yol kat etti ve bünyesine birçok özelliği dahil etti. Bunlarda ilki yedekleme özelliği. Whatsapp’ta bundan iki üç yıl önce sohbet yedekleme işlemi için çok uğraş vermeniz gerekebiliyordu. Ancak şimdi Google Drive aracılığı ile sohbetlerinizi çok kolay bir şekilde yedekleyebilir, başka bir cihazda kullanıma kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Otomatik yedekleme özelliği ile Whatsapp 24 saatte bir yedekleme işlemini gerçekleştiriyor.

Google Allo ise sohbet yedekleme özelliğini Whatsapp’tan daha önce getirdi. Kayıt olurken verdiğiniz mail adresinize sohbetleriniz yedekleniyor ve sizin için 45 gün saklanıyor. Başka bir cihazda kaldığınız yerden kullanıma devam etmeniz için uygulamaya mail ve telefon numaranız ile giriş yapmanız yeterli. Sohbet yedekleme özelliği Whatsapp ve Google Allo’nun ortak özelliklerinden.

Bir diğer ortak özellikleri ise tablet ve web destekli olmaları. Yapılan güncellemeler ile hem Whatsapp’ı hem de Google Allo’yu kare kod okutarak web üzerinden rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu özellik kullanıcıların Whatsapp’ı iş amaçlı da kullanabilmelerine olanak tanıdı ve uygulamayı daha kullanışlı hale getirdi.

Sohbeti sessize alma özelliği, her iki uygulamada da bulunan ve kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran özelliklerden. Bir kişiyi veya bir grubu dilediğiniz süre boyunca sessize alabilirsiniz. Sohbeti sessize alma özelliğinde mesajlar uygulamanıza gelir ancak telefonunuza bildirim olarak gelmez. Bu, daha rahat bir kullanım sağlamanıza yardımcı olur. Sessize aldığınız sohbetlerden gelen mesajları uygulamaya girdiğinizde görebilirsiniz. Hem Whatsapp’ta hem de Google Allo’da sohbeti sessize alma özelliği bulunmaktadır.

İki uygulamanın bir diğer ortak özelliği emoji ve çıkartmalardır. Anlık mesajlaşma uygulamalarındaki asıl amaç kişilerin sohbetlerini yüz yüze gerçekleştiriyormuş havası oluşturmak ve bunu günün her saat ve dakikasında gerçekleştirmelerine olanak tanımaktır. Bildiğiniz gibi mesajlarda duyguların ve mimiklerin mesaja aktarılması zordur. Ancak çıkarılan emoji ve çıkartmalarla konuşmalara daha canlı bir hava katıldı. Gülümsediğinizi, sinirlendiğinizi veya kahkaha attığınızı bir emoji ile karşı tarafa aktarmanız mümkün hale geldi. Özellikle Whatsapp, emojilerini her dil, din ve ırktan insanlara göre şekillendirerek daha eşit bir emoji kullanımını sağladı. Çıkartmalar ise sohbet ederken kullanabileceğiniz araçlardan biri. Farklı çıkartma tarz ve çeşitleri ile konuşmanıza en uygun çıkartmayı seçebilirsiniz. Emoji ve çıkartmalar Whatsapp ve Google Allo’nun ortak özellikleri arasında.

Google Allo, kullanıcılar tarafından Whatsapp kadar tercih edilmiyor. Whatsapp uygulaması ilk kez 2010 yılında hizmet vermeye başladı ve günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Uygulamanın bu kadar çok kullanılması diğer mesajlaşma uygulamaları için rekabet imkanını zorlaştıran etmenlerden.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *