Google Haritalar Nedir?
2 Mar, 2019 22:48 tarihinde eklendi

Google Haritalar Nedir?

Google Haritalar Nedir?

Google haritalar, sizi pek çok açıdan memnun edecek bir harita ve navigasyon programı. Bilgisayarınız üzerinde, Android ve IOS işletim sistemine sahip cihazlarınızda kolaylıkla çalıştırabileceğiniz ve kullanabileceğiniz Google Haritalar ile yön bulmak, mesafe ve yolculuk süresi hesap etmek mümkün. Gitmek istediğiniz yerleri, daha gitmeden görüntülemek ve bilgi edinmek istediğinizde de Google Haritalar uygulamasından istifade edebilirsiniz. Bildiğiniz ve bilmediğiniz tüm yönleri ile Google Haritalar uygulamasını sizin için inceleme altına aldık. Tüm özelliklerini tek tek inceleyerek nasıl kullanacağınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Google Haritalar Nasıl İndirilir?

Google haritaları hemen hemen tüm cihazlarda kullanabilirsiniz. Yalnız, uygulamayı kullanacağınız cihazda mutlaka konum özelliği ve internet bağlantısı olması gerekiyor.

 • Bilgisayarınızda Google Haritaları açmak isterseniz https://www.google.com.tr/maps adresine gitmeniz ve Google Haritalar uygulamasının konumunuzu kullanmasına izin vermeniz yeterli.
 • Bilgisayarda ya da başka bir cihazda Google Haritalar uygulamasından istifade etmek için oturum açmanız gerekmiyor. Sadece bazı ek özellikleri kullanmak için Gmail hesabı ya da Google hesabı ile oturum açmanız gerekebilir.
 • Android işletim sistemine sahip bir cihazda Google Haritalar uygulamasını indirmek için öncelikle Google Play Store uygulamasına giriş yapmanız ve uygulamayı aratmanız gerekiyor.
 • Aratarak bulduğunuz uygulamayı indirdiğinizde doğrudan kullanıma hazır hale gelir. Uygulamanın doğru çalışabilmesi için uygulamanın cihazınızın konum özelliğini kullanmasına izin vermelisiniz.
 • IOS işletim sistemli iPhone ve iPad gibi cihazlarda uygulamayı kullanabilmek için App Store uygulama dükkanına girin ve yine arama yaparak programı indirin. Konum özelliğinin kullanımına yine burada da izin vermeniz gerekir.

Google Haritalar Navigasyon Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Haritalar navigasyon özelliğinin kullanımı son derece basit.

 • Öncelikle uygulamayı açın.
 • Uygulamanın açılan ana sayfasının üzerinde arama çubuğunu göreceksiniz.
 • Bu arama çubuğuna gitmek istediğiniz adresi yazın.
 • Aradığınız adres tam olarak ekranda belirdi ise adrese dokunun.
 • Uygulamanın alt kısmında birkaç seçenek göreceksiniz. “Yol tarifi”, “Başlat” ve eğer bir kurum, iş yeri ya da şirket ise kayıtlı olan telefon numarası için “Ara” seçeneklerinden size uygun olanını seçin.
 • Alternatif rotalarla birlikte güzergahı görmek istiyorsanız öncelikle “Yol tarifi” seçeneğine dokunmanız gerekir.
 • Ekranda sizin için belirlenen güzergah mavi renkte, alternatif güzergahlar ise gri renkte görünür. Her güzergah için km ve süre bilgilerini de görebilirsiniz.
 • Alternatif güzergahlardan birini kullanmak isterseniz üzerine dokunmanız yeterli olacak.
 • Güzergahınızı belirledikten sonra alt kısımda yer alan “Başla” butonuna dokunun ve navigasyonu başlatın.
 • Klasik bir navigasyon cihazı gibi Google Haritalar uygulaması da sizi komutlarla gitmek istediğiniz yere yönlendirecek.
 • Uygulamanın alt kısmında, gitmek istediğiniz yere ulaşabilmeniz için kalan süre ve mesafe bilgilerini de görebilirsiniz.

Google Haritalarda Gerçek Zamanlı Trafik Bilgileri

Google Haritalar uygulamasının en faydalı özelliklerinden biri gerçek zamanlı trafik bilgileridir. Seçtiğiniz rota üzerindeki trafik durumunu renk ve işaretlerle görmeniz mümkün. Rotayı tamamen mavi olarak görüyorsanız, yol açık ve herhangi bir trafik sıkışıklığı yok demektir. Eğer sarı renkli bir kısım var ise bu kısımda trafik yavaş akıyordu. Rotanız üzerinde kırmızı renkli kısımlar görüyorsanız, o kısımda trafik durmuş, durma noktasına gelmiş ya da çok ağır akıyor demektir. Kimi yerler için trafik kazası bilgilerinin de uygulama üzerinden görüntülenebilmesi mümkün.

Yolculuk Esnasında Rota Değişikliği

Belirlediğiniz rota üzerinde ilerlerken Google Haritalar uygulamasının yönlendirmelerinden birini kaçırdı ve rotanızdan çıktı iseniz endişe etmenize gerek yok. Uygulama çok hızlı bir şekilde en uygun rotayı hesap ederek ekrana getirecektir. Yeni yönlendirmeler ile aynı hedefe ilerlemeye devam edebilirsiniz.

Google Haritalarda Etrafı Keşfetme

Gittiğiniz yer hakkında pek bilgi sahibi değilseniz, etrafta bilgi alacak birileri de yoksa Google Haritalardan destek alabilirsiniz. İhtiyacınız olan yeri kısaca arama çubuğuna yazabilir ya da uygulamayı açtığınızda ekranda görülen “Etrafı keşfedin” kısmından destek alabilirsiniz. Civardaki restoran, kafe, eczane, hastane, turistik yerler, otel, pansiyon, ATM, market, alışveriş merkezi ve benzeri pek çok yeri görüntüleyebilirsiniz. Harita üzerinde beliren konumlardan size en yakın olanı tercih edip kolaylıkla yol tarifi alabilir veya navigasyon yardımı ile doğrudan oraya ilerleyebilirsiniz.

Google Haritalarda Street View Özelliği

Google Haritalar uygulaması, Strett View adı verilen sokak görünümü özelliği ile çok farklı ve güzel bir hizmet veriyor. Gitmek istediğiniz konumun doğru olduğundan ancak gözünüzle gördükten sonra emin olacağınıza inanıyorsanız, sokak görünümü özelliği ile konumu görüntüleyebilir ve 360 derece gezinebilirsiniz. Uygulamayı açıp gitmek istediğiniz konumu girdiğinizde, haritanın sol köşesinde üzerinde elips şeklinde bir ok olan bir fotoğraf görüntülüyorsanız o adresin sokak görüntüsü mevcut demektir. Bu fotoğrafa dokunabilir ve sokak içerisinde 360 derece gezinebilirsiniz. Fotoğraf üzerinde ileri ve geri gitme imkanınız da mevcut.

Google Haritalar İç Mekan Görüntüleme

Her yer ve her bina için kullanabileceğiniz bir özellik olmasa da özellikle tarihi yerler ve binalar için kullanabileceğiniz oldukça faydalı bir özellik olan iç mekan haritaları sayesinde pek çok yer hakkında gitmeden bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kapsamda değerlendirilebilecek bir de Art Project eklentisi var. Art Project kapsamında pek çok önemli ve tarihi binayı internet üzerinden gezebilirsiniz. Beyaz Saray, Tokyo Ulusal Müzesi, Versailles Sarayı gibi pek çok tarihi yeri detaylı bir şekilde, yerinizden kalkmadan gezebilmeniz mümkün.

Google Haritalarda Yer Kaydetme

Google Haritalar uygulamasına ev ve iş yerinizi kaydedebilir, kayıt ettiğiniz yerleri silebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Kayıtlı yerlerinize çok daha kolay ulaşır ve hızlı bir şekilde navigasyon özelliğinden istifade edebilirsiniz. Ayrıca Google Haritalar uygulamasına kişilerinize erişim izni verirseniz ve kişilerinizin rehberinizde adresleri de kayıtlı ise doğrudan Google Haritalarda bu kişilerin adreslerini görüntüleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *