Karalama Uzmanları Google Qucikdraw Kullanıyor
28 Ağu, 2017 19:22 tarihinde eklendi

Karalama Uzmanları Google Qucikdraw Kullanıyor

Karalama Uzmanları Google Qucikdraw Kullanıyor

Google’ın geçtiğimiz yıl yapay zekâ alanında yayına aldığı projesi Quick Draw meyvelerini vermeye başladı. Dünyanın her yerinden kullanıcılar birbirinden farklı çizim yükleyerek bir analiz yapılmasını sağladı. Yapılan çizimlerden 50.000.000 adetti yapay zekâ alanında çalışan kişilerin kendi teknolojilerini geliştirebilmeleri için yayınlandı. Çizimleri nasıl kullanacağınız tamamen sizin elinizde, yayınlanan çizimlerin arasında analizler yapan Google, ülkelere göre çizimlerin ne kadar farklılık gösterdiğini ve bazı konularda dünyanın ne kadar benzer şekillerde düşündüğünü ortaya çıkardı. Ülkelere göre sandalye şeklinin benzer olması, kültürel bir kalıtımın ötesinde olmalı.

Yukarıdaki sandalye görsellerinde Kore ve Rusya’nın yan perspektiften bu sandalye çizmiş olması, makine öğrenmesi ile çözmemiz ve yapay zekâ teknolojimize öğretmemiz gereken bir şey. Bir diğer detay ise Google ’unda paylaştığı gibi ayakkabı çizimleri sayesinde makine öğrenimi artık özel bir ayakkabı modelini tanımlamayı öğrenmiş ve bu model sneakers olarak bildiğimiz ayakkabı modeli. Yapılan milyonlarca çizimin ortak noktasının sneakers olması, makinenin sadece bu modeli tanımasına neden oluyor. Yani bir kadın ayakkabısını sorduğunuz zaman veya çok farklı bir ayakkabı modeli sorduğunuz zaman sistem bunu tanımlayamayabilir.

Kullanabildiğimiz kadarıyla insan beyninin algıları sandığımızdan çok daha farklı, karmaşık. Yapay zekâ dediğimiz şey de geleneksel kodlarla insanlar tarafından öğretilebilen bir şey olduğu için sınırlarımızda teknolojiyi kısıtlamış oluyor. İşte bu nedenle Google düzeltme ve öneri alanlarını sıkça kullanmamızı bekliyor.

Google bu konuyu açıklayan çok güzel bir video da yayınladı. Sonuç olarak Google’ın yayınladığı bu çizimler ile yapılabilecek birçok analiz, öğrenebileceğimiz birçok ders olduğuna eminiz.

Google’ın zaman içerisinde 750.000.000 çizimi daha yayınlayacak bu nedenle makine öğrenimi ve yapay zekâ alanında çalışıyorsanız Google’ın araştırma bloğunu takip etmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *