Google Drive Ne İşe Yarar?
18 Mar, 2016 14:34 tarihinde eklendi

Google Drive Ne İşe Yarar?

Google’ın son yıllarda ciddi gelişim gösteren servisi olan Drive ile ilgili bugüne kadar akılda pek çok soru işareti kalmıştır. Bizde bu yazımızda Google Drive ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıt bulmaya çalışıp Drive’ın çalışma mantığından bahsedeceğiz.

Google Drive nedir?

İlk önce bu sorunun cevabına yanıt bulalım bence. Google Drive, güvenli bir bulut depolama servisi diye özetlenebilir. Servis üzerinde kendinize özel bir hesap oluşturarak dosya ve verilerinizi Drive sistemine depolayabilir ve istediğiniz zaman, istediğiniz yerden hesabınıza giriş yaparak sisteme yüklemiş olduğunuz verilere erişebilir ve hızlı bir biçimde indirebilirsiniz. Google Drive hesabınıza yüklediğiniz dosya ve veriler, sizin izniniz olmadan hiçbir şekilde paylaşılmaz ve 3. şahısların eline geçmez.

Google Drive’ın çalışma mantığı

Google Drive’ın kısaca ne olduğundan kısa şekilde bahsettikten sonra dilerseniz şimdi de Drive’ın çalışma mantığına bir bakalım. Google Drive sisteminde kendinize özel bir hesap oluşturduğunuzda sistem size ilk etapta ücretsiz olarak kullanabileceğiniz belli bir depolama alanı sunmaktadır. İlk etapta sunulan ücretsiz depolama alanda genellikle 10-15 GB arası olmaktadır. Size sunulan bu depolama alanı ile isterseniz web ortamında, isterseniz de Google Drive yazılımını ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek kolay bir şekilde Drive hesabınıza veri yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Küçük bir not düşmekte fayda var, büyük çapta dosyalarınıza Drive’a yüklemek için Drive yazılımını yüklemeniz gerekmektedir. Google Drive’ın mobil desteği sayesinde cep telefonunuzdan ve tabletinizden de Drive hesabınıza erişebilir ve neredeyse tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İşte Google Drive’ı kullanmak ve hizmetlerinden yararlanmak bu kadar basit. Hesabınızda size tanımlı olan depolama alanı kapsamında istediğiniz kadar veri ve dosyalarınızı bulutların üzerine yükleyebilirsiniz. 🙂 Ayrıca Google Drive’a yüklemiş olduğunuz verilerinizi istediğiniz kişi veya kişilerle paylaşmanızda mümkün. Buraya tıklayarak Google Drive’a gidebilir ve kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Google Drive’ı kullanmak için bir Google hesabınızın olması gerekmektedir, Google hesabınız ile Drive’ı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Son olarak Drive’ın diğer Google servisleriyle (Gmail, Google+ vb.) bağlantılı bir biçimde çalıştığı bilgisini de paylaşalım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *