Google Chrome’a Yeni Güncelleme! Rahatsız Edici Reklamlar Engellenecek!
6 Kas, 2018 18:53 tarihinde eklendi

Google Chrome’a Yeni Güncelleme! Rahatsız Edici Reklamlar Engellenecek!

Google Chrome’a Yeni Güncelleme! Rahatsız Edici Reklamlar Engellenecek!

Hemen hemen herkesin kullandığı Chrome, kullanıcılarının rahatsız olduğunu düşündüğü bir özelliği daha kaldırmak için kolları sıvadı. Chrome 71 artık internet sitelerinde bulunan ve kullanıcıların rahatsızlık duyduğu etkileşim veya davranışları siteden kaldırma kararı aldı.

Aralık 2018’i bu uygulama için son tarih olarak gördüğünü söyleyen Chrome 71, rahatsız edici bu nitelikleri bu tarihten sonra ortadan kaldıracağını da ekledi. Öncesinde Chrome 64 ile bir reklam engelleme özelliği ekleyen Chrome, bunun etkili olduğunu düşünmediklerini dile getirdi.

Chrome 71 ile kullanıcılarına bu konuda çok daha iyi bir hizmet sunacağını söyleyen Chrome yetkilileri, 4 Aralıktan itibaren tekrar tekrar sitelerde beliren ve kullanıcıları rahatsız eden reklamları veya etkileşimleri programın engelleyeceğini söyledi.

Kullanıcılar açısından bakıldığında durum bu şekilde ancak bir de site sahipleri için yeni bir dzenleme gelecek. Site sahipleri Rahatsız Edici İçerik Raporlama sayfasına girerek, sahibi oldukları internet sitelerindeki kaç etkileşim veya davranışın Google tarafından istenmediğini görebilecekler.

Rahatsız Edici İçerikler Kaldırılmazsa İnternet Sitesi Kaldırılacak!

İnternet sitesi sahibine bildirilen rahatsızlık verici reklam veya içerikler şayet 30 gün içerisinde kaldırılmazsa bunun zararını site sahibi görecek. Chrome 71 bu kurala uymayan site sahiplerinin sitesinden reklamları kaldıracak.

Tüm bunların yanında Google artık aldatıcı içeriğe de savaş açtı. Tıkladığınızda içerikle hiçbir alakası olmayan bir siteye yönlenmenizi sağlayan, istenmeyen programları yükleyen veya kötü amaçlı yazılım içeren, kimlik avı yapan siteler de artık Google’ın gözetimi altında olacak.

Söz konusu rahatsız edici davranışları Google internet sitelerinden engelleyecek ancak Google, bu konuda kullanıcılara kontrol imkanı da sunuyor. İsteyen kullanıcılar reklamların veya davranışların engellenmesini durdurabilecek veya sadece bazı davranışların engellenmesini önleyebilecek.

Şimdi gözler 4 Aralık tarihinde Google’da meydana gelecek olan değişikliklere çevrildi.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *