Google Analytics Nedir
21 Eyl, 2014 1:40 tarihinde eklendi

Google Analytics Nedir

Google Analytics Nedir

Google Analytics’e http://www.google.com.tr/analytics/ adresinden ulaşabilrisiniz, aslında sadece kullanıcılara sayaç hizmet veren bir platform değildir yapacağınız reklam harcamalarının getirisini ölçmenize yaradığı gibi kendi kişisel site,video veya sosyal ağ sitelerinizi izlemenize olanak sağlarken aynı zamanda kullanıcıları kadar yayıncılarına da faydalar sunan kullanışlı servislerden biridir.

Her web sitesi sahibi sitesinin ne kadar kişi tarafından ziyaret edilmiş olduğunu bilmek ister. Bu konuda web sitesi sahiplerine en büyük yardımlardan birini ise yine Google servisi ile yapıyor. Google Analytics servisi kullanıcılara hizmet sunan bir çeşit sayaçtır.

Analytics yaptığınız satışların dönüşümleri ölçmenizi sağlar. Sitenize gelen özel ziyaretçilerinizin siteleriniz de ne zaman, nasıl geldiğini ve nasıl kullandığını göreceksiniz. Ayrıca sitelerinizi tekrar ziyaret etmelerini nasıl sağlayabileceğiniz ile ilgili yeni bilgileri size bildiri. Google analytics sağladığı genel analiz özellikleri ise ;

  1. Analiz araçları : Google analytics raporlama platformu çok güçlüdür, bir tıkla görmek istediğiniz verilere karar verebilir ve raporları özelleştirebilirsiniz.
  2. İçerik analizi : Güçlü içerik raporları web sitelerinizdeki kısımların hangisinin iyi performans gösterdiğini ve en popüler konuların veya makalelerin hangileri olduğu anlamanızı sağlar.
  3. Sosyal medya analizi : Web sitenizin sosyal medya programlarındaki kabiliyetini ölçer. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların google+1 ve sosyal platformlarda içeriğinizi nasıl kullandıklarını analiz eder.
  4. Mobil analiz : Mobil ortamda sitenizin hitinizi ölçmenize yardımcı olur. Sitenize ait veya kendi oluşturduğunuz mobil uygulamaların nasıl kullanıldığını ölçmek için ios ve android işletim sistemlerine göre hazırlabmış google analytics yazılım geliştirme bileşenlerini kullanabilirsiniz.
  5. Dönüşüm analizi : Google analytics sitenize kaç müşteri çektiğinizi, kaç adet satış yaptığınızı ve sitenizinizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizle nasıl ilgilenmey başladığını öğrenebilirsiniz.
  6. Reklam analizi : Sosyal medya, mobil,adsense ve youtube reklamlarınızın ne kadar çok tıklama aldığını görerek reklamlarınızdan en iyi şekilde faydalanın. Web sitesiniz için etkinliklerinizle pazarlama kampanyalarınız arasında bağlantı oluşturmanıza olanak sağlar.

Fakat elbette bir Google ürünü olması dahi onu piyasada bulunan diğer tüm araçlardan çok daha farklı yapmaya yetiyor. Sadece bir Google ürünü olması değil aynı zamanda Google Analytics şuana kadar geliştirilmiş en detaylı ve kapsamlı ücretsiz analiz aracıdır. Google Analytics tarafından verilen izlenme kodu takip edilmek istenen sayfalara HTML kodu olarak eklenir.

Ardından Google Analytics en güncel verileri toplayarak bu verileri sitenin sahibine aktarma görevini üstlenir. Sadece sizin sitenizin değil ayrıca Adsense hesabınızın ve dilerseniz sosyal medya etkileşiminizin de istatistiklerine Google Analytics servisi ile ulaşabilmek mümkündür.Google Analytics’de bir webmaster için tam olarak olmazsa olmazlardan biridir denebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *