Google Analytics (Google com tr Analytics)
11 Nis, 2019 18:35 tarihinde eklendi

Google Analytics (Google com tr Analytics)

Google Analytics (Google com tr Analytics)

Google Analytics Kullanımı

Google Analytics, sitenize giren binlerce kişinin davranışlarını takip edebilmenizi sağlayan uygulamadır. Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Google com tr Analytics ile web sitenizi yenilemeyi ve geliştirmeyi sağlayabilirsiniz. Yeniçağın ekonomik modelinde işletmelerin işlerini internet ortamına taşımaları sonucu müşteri takibi sorununu ortaya çıkartmıştır. Yüz yüze ticarette müşterinin ihtiyacını, ilgilendiği ürünü ve ihtiyaçlarını tespit etmeniz mümkündür. Ancak sanal ortamda müşterilerin davranışlarını ve isteklerini bilmeniz çok zordur. Bu nedenle Google Analytics uygulamasını kullanıcılarına sunmuştur. Analytics ayrıntılı analiz raporları ile ticari sitelerin müşteri davranışlarını tespit edebilmenizi sağlıyor. Müşterinin davranışları konusunda bilgi sahibi olan siteler hangi yenilikleri yapacaklarına, sitelerinde ne gibi değişiklikler yapmaları gerektiğine karar verebilirler. Böylece sitelerini geliştirerek daha kazançlı işler yapabilirler.

Google Analytics Nasıl Kullanılır

Google Analytics Google’ın sunduğu ücretsiz bir uygulamadır. İsteyen tüm web siteleri bu uygulamadan faydalanabilir. Google hesabınız ile Google Analytics sayfasına girerek kaydol butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Sitenizin size ait olup olmadığının belirlenmesi için size verilen Html kodunu Ftp yardımıyla sitenizin kök dizinine atmanız ve sonrasında doğrulamanız gerekir.

Sonrasında Google Analytics’in sitenizi izlemek için size verdiği kodu sitenizin son Html bloğuna kapanış tagından önceki bölüme yapıştırmanız yeterli olur. Bu işlemler sonucunda Google com tr Analytics sitenizi ziyaret eden kişilerin davranışlarını takip ederek size ayrıntılı analiz raporları sunmaya başlar.

Google Analytics Kullanımının Faydaları

Google Analytics kullanımı sitenizi ziyaret eden kişileri takip edebilmenizi sağlar. Sitenize giriş yapan kişilerin nereden geldiği, hangi sayfaları ziyaret ettiği, sayfada ne kadar süre ile kaldığı, sonrasında nereye gittiği gibi tüm davranış bilgileri Analytics analiz raporu ile tarafınıza sunulur. Ziyaretçinin hangi sayfanızda daha kısa süre kaldığı ve hangi sayfadan sonra sitenizden ayrıldığını bilmek sitenizde yenilikler yapmanız için oldukça faydalı olur. Hangi sayfalarınızda eksikler olduğunu tespit ederek yapacağınız değişiklikler site ziyaretçilerinizin artmasını sağlar. Ticari siteler neden satış yapamadıklarını, müşterilerin son anda neden alışverişten vazgeçtiği, hangi sayfada problem olduğu gibi bilgilere ulaşarak sayfalarında düzenleme yapmalarını sağlar. Böylece daha fazla müşterinin siteden alışveriş yapması sağlanabilir.

Google Analytics Avantajları

Google Analytics uygulamasının en büyük avantajı sitenizde nasıl bir yön çizeceğinizi, hangi düzenlemeleri yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlar. Ziyaretçi davranışlarını öğrenmenizi sağlayan Google com tr Analytics analizleri sayesinde ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz. Ticari siteler için çok daha önemli olan uygulama sitenin müşteri portföyünü artırmak için etkili bir yöntemdir. Ücretsiz olması da büyük bir avantajdır. Bir işletmede analiz raporları hazırlamak için bir analiz yönetici çalıştırmanız ve ona ücret ödemeniz gerekir. Oysa internet ortamında sitenizin analizlerini size ücretsiz olarak hazırlayan bir analiz yöneticiniz olacaktır. Siteler için hayati öneme sahip Google Analytics ile daha verimli çalışmalar yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *