Gmail Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Nasıl Kullanılır?
4 Eyl, 2014 2:24 tarihinde eklendi

Gmail Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Nasıl Kullanılır?

Gmail Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Nasıl Kullanılır?

Google tarafından sağlanan bu hizmet, herkesin ücretsiz edinebileceği bir e-posta hizmetidir. Kısaca Gmail olarak adlandırılan bu hizmet, diğer e-posta hizmetlerine göre birçok ayrıcalıkları bulunuyor. Birçok kişinin tercih ettiği Gmail’in her geçen gün kullanıcısı artmasıyla beraber, aynı şekilde yenilikleri de artmakta.

Gmail Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gmail’in başlıca gelen özelliklerinden bir tanesi, veri saklama kapasitesinin her geçen saniye artmakta. Şu anda kullanıcıların ücretsiz olarak 10GB’nin üzerinde veri depolanmasına izin vermekte.

Bu e-posta servisi aynı zamanda ücretsiz olarak POP3 hizmetini de vermekte. Diğer birçok e-posta servisinin bunu ücretli olarak sunmasından dolayı, Gmail burada ilk farkını koyuyor.

Gmail, internet sitesinde masaüstü kullanıcıları için 2 farklı sürüm sağlıyor. Standart sürüm normal kullanıcılar için, Temel HTML sürümü olarak adlandırılan alternatif sürüm ise tarayıcısı eski olan ve internet hızı yavaş olan kullanıcıları için sunulmakta. Gmail’in her durumdaki kullanıcıyı düşünerek hareket etmesi oldukça pozitif bir yönü.

Ayrıca önemli özellikleri arasında sayabileceğimiz bir diğer özelliği ise ücretsiz olan Hangouts hizmetidir. Gmail üzerinden Google hesabı olan kişilerle ister kendi aranızda ister grup yaparak yazılı veya görüntülü bir şekilde görüşebiliyorsunuz.

Kişiselleştirme

Bu servisin en çok kullanılma sebeplerinden birisi kişiselleştirmedir. Her geçen fırsatta birçok özelliğin kullanımını üyelerine sunan Gmail, bu konuda oldukça başarılı.

Bu özelliklerden birisi, gelen e-postaların ayrı sekmelere ayırabilmeniz. Böylece, gelen Gmail kutunuza girdiğinizde gelen e-postalar hakkında hızlı bir fikir sahibi olmanızı sağlayabiliyor.

Önceden birçok tema hazırlayıp hangi temayı kullanacağı kararını kullanıcılara bırakan Gmail, yakın dönemlerde getirdiği özellikle hem hazır tema seçebilmenin yanında hem de kendi temanızı yapabiliyorsunuz. Bu şekilde, isteğinize göre arka plan resmi belirleyerek Gmail’e daha hoş bir görünüm kazandırabiliyorsunuz.

Nasıl Kayıt Olunur?

  1. https://mail.google.com/ adresinden Google Mail sitesine girin. Google hesabına sahipseniz giriş yapın. Google hesabınız yoksa sitede yer alan https://accounts.google.com/SignUp?service=mail&continue= Hesap oluşturunma adresini araç çubuğunuza yazın ve Enter basın.
  2. Sitede karşınıza çıkan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. CAPTCHA kodunu doğru girdiğinizden emin olduktan sonra hizmet ve kullanım koşullarını kabul ederek sonraki adıma tıklayın.
  3. Profil fotoğrafı koymanız için bir öneri gelecek. Fotoğraf koymak zorunlu değildir. Dilerseniz bir profil fotoğrafı koyup sonraki adıma geçebilirsiniz.
  4. Karşınıza bir hoş geldin mesajı ve aldığınız hesapla başka neler yapabileceğiniz hakkında ufak bir bilgi mesajı çıkacak. Okuduktan sonra “Başlayın” butonuna tıklayın.
  5. Gmail aracılığıyla Google hesabı aldığınız için kişisel bilgilerinizin ve ayarlarınızın olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz. Tekrardan https://mail.google.com/ adresinden Google Mail sitesine girerek e-posta kutunuzu görebilir, yeni e-postalar yazmaya başlayabilirsiniz.

Böylece Gmail’e sadece 5 adımda kayıt olmayı başardınız. Size bahsettiğimiz bazı özellikleri ilk girdiğiniz anda size bilgi olarak verilecek. Google hesabınızı ve Gmail hesabınızı güle güle kullanmanız dileğiyle.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *