Google Arama Geçmişi Temizleme
16 Eyl, 2019 0:52 tarihinde eklendi

Google Arama Geçmişi Temizleme

Google Arama Geçmişi Temizleme

Google, internet üzerinde gerek telefon gerek bilgisayar gerekse tablet üzerinden neredeyse her yerde yaptıklarınızı sunucularında kaydediyor. Bunun nedeni hem bizlere daha isabetli reklamlar sunabilmek hem de daha iyi bir hizmet sunmak amacı ile yapıyor. Aslında verilerinizin Google’ın elinde olması o kadar da kötü bir şey değil. Google’ın hangi verilerinizi sakladığını tek bir sayfadan rahatça görebilir ve yönetebilirsiniz. Bu konuda içiniz rahat olsun.

Yine de Google’ın arama geçmişinizi saklaması sizi tedirgin ediyorsa, Google arama geçmişi temizleme ile temizleyebilir ve hatta devre dışı bırakabilirsiniz. Bu veriler yalnızca Google’ın himayesi altında olsa da parolanızı bilen biri aramalarınızı ve hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi görebilir. Ayrıca hesabınız çalınırsa tüm yaptıklarınız ortaya dökülebilir. Hem güvenlik hem de gizlilik bakımından sorun yaşamamak için geçmişinizi silebilirsiniz. Bunun için konumuzu dikkatle okuyup adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra etkinlik geçmişinizde pek çok veriyi bulabilirsiniz. Gerek Youtube aramalarınız gerek Google aramalarınız gerekse harita geçmişiniz gibi pek çok şey dahildir. Google bu verileri oturum açtığınız gmail hesabınız üzerinden kayıt ediyor. Yani gmail hesabınızı açık tutarak Google’a bu geçmişi tutmasına izin vermiş oluyoruz. Google üzerinden yaptığınız aramaları kolayca görebilirsiniz. Etkinlikler sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan arama ve tarayıcı geçmişinizdir. Bu bilgileri tamamen istediğiniz zaman silebilirsiniz. Google kullanımlarınıza bağlı olarak kayıt altına alınan bu bilgiler sizlerin taleplerine göre tutulmaktadır.

Google etkinliklerinizin kaydedilmesi adına internet kullanırken senkronizasyon yaptığınızda internette gezinmenizi de kolaylaştırmaktadır. Örneğin, ulaşmak istediğiniz adresi unuttuysanız veya geçmişte hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi kontrol etmek istiyorsanız hemen ulaşım imkânı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Google’ın sunmuş olduğu bu hizmet günümüzde milyonlarca kişinin memnuniyetini kazanmıştır. Halâ kullanılmaya da devam edilmektedir. Tercih tamamen kullanıcılara bırakılmıştır.

Google Arama Geçmişi Temizleme Adımları

Öncelikle “Etkinliğim” sayfasını ziyaret edin. Bunun için oturum açmanız gerekmektedir.

Daha sonra silmek istediğiniz öğeyi bulun. Bunun için arama ya da filtreleri kullanabilirsiniz. Öğenin üzerine gelip “üç nokta” üzerine dokunun. Daha sonrasında “Sil” butonuna dokunun.

Belirli bir güne veya döneme ait Google arama geçmişi temizleme de yine “Etkinliğim” sayfasına gidin. “Diğer” üzerine tıklayın. Bu alan üzerinden “Etkinlik silme ölçütü” seçeneğini seçin ve açılır menü üzerinden günü, tarihi ya da saat aralıklarını belirleyerek “Sil” butonuna dokunun.

Bütün Google arama geçmişi temizleme, “Etkinliğim” sayfasını açın. Sağ üstteki üç nokta düğmesi üzerine tıklayın. Sağ üstteki üç nokta düğmesi üzerine tıkladıktan sonra “Tarihe göre sil” altında Aşağı oka dokunarak kaydırın. Tüm zamanları seçin ve “Sil” seçeneğine dokunun. Böylece tarayıcınız üzerinden bugüne dek ziyaret etmiş olduğunuz tüm siteleri, tüm geçmişinizi silmiş olursunuz.

Google Arama Geçmişi Kapatma

Eklentileriniz üzerinden Google arama geçmişi temizleme işlemi yaptığınıza göre, Google’ın bu kayıtları tutmasının önüne geçmek istiyorsanız o zaman geçmişi kapatabilirsiniz. Kayıt işlemini geçici ya da kalıcı olarak durdurma yetkiniz var. Kaydı bir süre durdurmak istiyorsanız, tarayıcınızda gizli gezinti penceresi açabilir. Buradan internette dolaşabilirsiniz. Gizli penceredeyken oturum açmadığınız sürece kayıt alınmaz.

Arama geçmişini kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız da “Etkinlik kontrolü” sayfasına gidin. Durdurmak istediğiniz etkinliğin yanındaki anahtarı kapalı konuma getirin. Ayrıca Google üzerinden silmiş olduğunuz geçmiş tamamen siliniyor. Yani Google sunucularında kayıtlı arama geçmişinizi silmeye yönelik olduğunu bilmelisiniz. Dünya üzerinde pek çok kişi Google arama geçmişini kapatmak yerine silmeyi tercih etmektedir. Çünkü yeri geldiğinde aradığınız bir sayfayı yeniden bulmak, geçişinizi kontrol etmek, sizin dışınızda başka birinin bilgisayarınızı ya da telefonunuzu kullandığı esnada hangi sitelere girdiğini görmek gibi ayrıcalıklar kazanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *