Google Analytics’e Kayıt Olup Site Ekleme ve Özellikleri
5 Eyl, 2014 1:21 tarihinde eklendi

Google Analytics’e Kayıt Olup Site Ekleme ve Özellikleri

Google Analytics’e Kayıt Olup Site Ekleme ve Özellikleri

Google Analytics, siteniz hakkında gelişmiş bir istatistik sunarak sitenizi analiz yapabilmenizi hedefleyen bir Google hizmetidir. Bu ücretsiz hizmeti siteniz için nasıl kullanabileceğiniz hakkında geniş bir bilgi vereceğiz.

Google Analytics, Urchin isimli firmayı satın alması sonucu bu hizmeti 2005 yılında duyurdu. Zamanla gelişerek, bu hizmet birçok kurumsal sitede kullanılır hale geldi. Üyelerine oldukça gelişmiş istatistikler sunan Google Analytics, bu alanda lider konumunda. Nasıl üye olacağınızı ve hizmetin özelliklerini sizlere anlatacağız.

Google Analytics Kayıt Olma ve Google Analytics Site Ekleme

Google Analytics ile kendi sitenizin istatistiklerini görebilmeniz mümkün. Ücretsiz olarak kayıt olup birden fazla sitenizi ekleyebiliyorsunuz.

Bunun için bir Google hesabına ihtiyacınız var. Google’ın tüm hizmetlerini kullanabilmek için tek bir hesap açmanız yeterli oluyor.

Google Analytics’e kayıt olmak için şu adımları takip edin:

  1. http://www.google.com/analytics/ adresindenn Google Analytics ana sayfasına girin. Daha önce almış olduğunuz gmail hesabınızla “Oturum açın” butonuna tıklayın.
  2. Gelen sayfada Google hesabınıza giriş yapmadıysanız üyeliğinize giriş yapın.
  3. Karşınıza kayıt olma ile ilgili bazı bilgiler gelecek. Sağ taraftaki kutunun içinde bulunan “Kaydolun” butonuna tıklayın.
  4. Karşınıza doldurmanız gereken bir form çıkacak. Hesap adını, web sitenizin ismini, web sitenizin URL adresini düzgün bir şekilde girin.
  5. Raporlama saat dilimini Türkiye olarak ayarlayın.
  6. Diğer maddeleri okuyup kendinize göre işaretledikten sonra “İzleme Kimliği Edinin” butonuna tıklayın.
  7. Ufak bir pencerede karşınıza hizmet sözleşmesi çıkacak. Okuduktan sonra “Kabul Ediyorum” butonuna tıklayın.
  8. Gelen sayfada sitenize eklemeniz gereken kod yer alacak. Bu kodu kopyalayıp, sitenizde analiz yapacağınız sayfaların tamamına ekleyin. Sitenizin tamamı için bu hizmeti kullanmak istiyorsanız tüm sayfalara eklemeniz gerekir.

Kodu düzgün bir şekilde sitenize eklemeniz sonucu Google Analytics sitenize ait istatistikleri düzenlik olarak size sunmaya başlayacaktır. Google Analytics ile ne tarz verilere ve istatistikliklere sahip olacağınızı yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin Nereden Geldiğini Öğrenin

Google Analytics ile sitenize gelen ziyaretçilerin nasıl ve nereden geldiğini öğrenebilirsiniz. Yani direkt gelenleri, arama motoru sitelerinden arama yaparak gelenleri, başka bir siteden yönlenerek gelenleri detaylı bir şekilde görebilmeniz mümkün. Bu şekilde, sitenize gelen ziyaretçilerin en çok hangi sayfalara ne yoldan geldiğini analiz yapıp o alana daha fazla odaklanarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. Kısacası bu şekilde içerik analizi yapabileceksiniz.

Anlık Olarak Takip Edin

Google Analytics sitesinden çevrimiçi olarak sitenizde olan ziyaretçileri görebilirsiniz. Bunun için Google Analytics sayfasından sitenizin kontrol paneline girin. Sol taraftaki menüde yer alan “Gerçek Zamanlı” seçeneğine tıklayıp, gelen alt seçeneklerden “Genel bakış” butonuna basın. Sitenizde anlık olarak kaç kişi olduğunu, nerden geldiğini, nasıl geldiğini detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Sitenize Gelen Ziyaretçilerin Bilgileri

Bu servisin en önemli özelliklerinden birisi de budur. Sitenize giren kişinin hangi ülkeden, şehirden hatta ilçeden bağlandığını, kullandığı internet tarayıcısını, ekran çözünürlüğü, işletim sistemine kadar birçok bilgi edinebilirsiniz. Bunlar istatistik olarak tutulduğundan dolayı sitenize en çok nerelerden ziyaret edildiği ve hangi tarayıcı kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Böylece sitenize gelen ziyaretçilerin internet tarayıcısına karşı internet siteniz tam olarak uyumlu değilse, uyumlu hale getirip ziyaretçilerin daha fazla süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçilerin Ne Kadar Zaman Geçirdiğini Öğrenin

Google Analytics, sitenize gelen ziyaretçilerin ortalama kaç dakika durduğu hakkında günlük ve aylık istatistikler tutar. Bu istatistikler sayesinde sitenizdeki içeriğin ne kadar sağlam ve düzgün olduğunu analiz edebilirsiniz.

Adwords ile Uyumlu

Google Analytics, Google Adwords ile uyumludur. Eğer Adwords kullanıyorsanız Google Analytics ile sitenize verdiğiniz reklamdan kaç ziyaretçi geldiğini detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Bu şekilde Adwords reklamınızın siteniz için ne kadar yararlı olduğu hakkında analiz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *