Gmail Hesabınızın Güvenliğini Arttırın
23 Mar, 2016 13:14 tarihinde eklendi

Gmail Hesabınızın Güvenliğini Arttırın

Google’ın mail servisi Gmail, günümüzde dünya çapında milyonlarca kişi tarafından aktif şekilde kullanılmakta. Epey yüksek kullanım oranına sahip olan Gmail’de herkes günde belki yüzlerce mail trafiği gerçekleştiriyor ve bu maillerin her birinin içeriği oldukça önemli ve değerli. Hal böyle olunca Gmail hesabımızı güvenli ve 3. kişilerin eline geçemeyecek seviyeye getirmek de bu noktada ciddi önem arz ediyor. Bizde bu yazımızda önemli bilgilerinizin yer aldığı Gmail hesabınızı nasıl daha güvenli hale getirebileceğinize dair birkaç ipucu paylaşmaya çalışacağız.

İşte Gmail hesabınızı daha güvenli hale getirmek için uygulamanız gereken yöntem ve önlemler:

  • Şifrenizi benzersiz ve çok güçlü bir şifre olarak belirleyin: Bu oldukça önemlidir, öyle ki yapılan araştırmalarda 123456, asdfg gibi basit şifrelerin kullanım oranlarının oldukça fazla olduğu ve bu tarz şifre kullananların hesaplarının kötü niyetli kişiler tarafından kolayca ele geçirilebildiği ortaya çıktı. Bu yüzden şifrenizi olabildiğince karmaşık ve benzersiz yapmanız günümüzde artık şart haline gelmiştir.
  • 2 Adımlı doğrulama kullanın: Gmail’in iki adımlı doğrulama özelliğini kullanarak bilinmeyen ve tanınmayan bir cihaz üzerinden hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığında tanımlı cep telefon numaranıza bir kod gönderilmesini ve sadece o kod ile giriş yapılmasını sağlamanız mümkün. Bu özelliği aktif hale getirmek için hesap ayarları kısmına göz atabilirsiniz.
  • Mail virüslerine karşı dikkatli olun: Size gelen mailleri detaylı ve titiz bir şekilde incelemeniz özellikle günümüzde önem arz etmektedir. Günümüzde kötü niyetli kişiler, mail adreslerine gönderdikleri virüs mailleri ile hesabınızın ve aynı zamanda bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebiliyor. Bu yüzden tarafınıza gelen maillerin güvenli olup olmadığı konusunda dikkatli olun ve mail içerisindeki güvenli kişilerden gelen linkler dışında hiçbir linke kesinlikle tıklamayınız.
  • Gmail’e 3. şahıs sayfa veya araçlardan girmeyin: Gmail hesabınıza sadece mail.google.com üzerinden ve resmi Gmail mobil uygulamalarından giriş yapın, bunun harici 3. şahıs site veya uygulamalardan Gmail hesabınıza giriş yapmaya çalışmayın, bu tarz siteler ile bilgilerinizi paylaşmayın.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *