Gmail Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım
9 Şub, 2016 23:29 tarihinde eklendi

Gmail Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım

Gmail Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım

Gmail Hesabınız Çalındı Mı? Gün geçmiyor ki size gelen bir e-postadaki link tıklamanız ile akıllı telefonunuza indirdiğiniz bir program veya bilgisayarına kurduğunuz lisansın programlar sayesinde Gmail hesabınızın güvenliği ihlal edilmesin. Böylesi durumlarla çok karşılaşıyoruz ve kullanıcılar bizlere soruyor bu durumdan kurtulabilmek için ne yapmamız lazım? Ne yazık ki gerekli güvenlik önemlerini aldıktan sonra Gmail hesabınızı geri kurtarmaktan başka bir çareniz yok.

Hesabınızı ele geçiren birisi sizin haberiniz olmadan Gmail hesabınıza giriş yaparsa rehberinizde ekli olan arkadaşlarınıza adresinizden şüpheli iletiler gönderebilir, hesabınızdaki postaları silebilir bunun için kayıp ileti sorunu gidericiyi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca doğrulama mail olarak kullandığınız adresinize veya izinsiz giriş yapılan e-posta adresine şüpheli etkinlik uyarısı alırsınız.

Gmail Hesabınızı Geri Kurtarmak

Burada iki durum söz konusu izinsiz bir giriş tespit ettiniz ve ya şüphelendiniz , https://security.google.com/settings/security/activity adresinden kontrol ettiğinizde sizin bilginiz dışında başka bir konumdan giriş yapılmış olabilir. Böyle bir durumda hesabınıza hala giriş yapabiliyorsanız şifreniz değiştirilmemiş demektir. Hesabınıza giriş yapabildiğiniz bir durumda yapmanız gereken güvenlik önlemlerini sayacak olursak;

Şifrenizi değiştirin: Güvenli bir bilgisayardan oturum açın ve acilen şifrenizi yenileyin bu işlemi daha kolay yapmak için Gmail şifre değiştirme makalemizi okuyabilirsiniz.

Hesabınızın geri kurtarma bilgilerinizi güncelleyin: Bu bilgiler cep telefonu veya ikincil e-posta adresi olarak daha önce girmiş olduğunuz bilgiler, hesabınızı saldırılara karşı korunmasına yardımcı olması için ve şifrenizi unutursanız hesabınıza tekrar girebilmeniz için kullanıyorsunuz. Bu yüzden bu bilgileri Gmail hesap kurtarma seçenekleri düzenleme makalesinde anlatmaya çalıştığımız şekilde kolayca güncelleyin.

Hesabınıza son giriş yapılan konumu veya etkinliği denetleyin: Son etkinlik sayfasından https://security.google.com/settings/security/activity gerçekleşmiş girişleri görebilirsiniz sıklıkla gözden geçirin bilginiz harici yapılan veya size ait olmayan etkinliğin olup olmadığına kontrol edin.

Rehberinizde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin: Rehberinizde kişilerin hepsi veya bir kısmı silinmiş olduğunu tespit ettiyseniz telaşlanmanıza gerek yok bunun için daha önceki bir zaman aralığına geri yükleme yapabilirsiniz bunun içine ise Gmail silinen kişileri geri yükleme makalemizi inceleyin.

Gmail ayarlarınızı kontrol edin: Ayarlar kısmında gönderdiğiniz e-postaların istediğiniz adreslere gittiğinden emin olun.

Bilgisayarınızı, tableti veya akıllı telefonu temizleyin: Kullandığınız cihazı temizlemenin en mantıklı yolu kaliteli anti-virüs programlarını kullanarak temizlemektir. Güncellenen casus yazılım altyapısı itibari ile programların tam temizlik yaptığı konusunda garanti verilemez. Akıllı telefon veya tabletinize factory reset yani format atmanız en sağlıklı çözüm yolu olacaktır.

2 Adımlı Doğrulamayı Kullanmaya Başlayın: 2 Adımlı Doğrulama kullanarak hesabınızı şifre ve akıllı telefonunuz ile koruyun. Kullanıcıların nerdeyse hepsi hesaplarını sadece tek şifre ile korumaya çalışmakta sizde 2 adımlı doğrulama hizmetini aktif hale getirmek için yazımızı inceleyin ve uygulayın.

Kimlik hırsızlığını meyil vermeyin: Kişisel bilgileriniz veya finansal bilgilerinizin sorulduğu şüpheli e-posta aldığınızda içerisindeki linkleri veya formları doldurup onaylayıp tıklamayın veya yanıt vermeyin.

Bağlı uygulamalar ve siteleri kontrol edin: https://security.google.com/settings/security/permissions adresinden daha önce hesabınıza bağlanmasına onay verdiğiniz uygulamalardan ve sitelerden artık kullanmadığınız veya şüpheli gördüklerinizi kaldırın.

Kullandığınız internet tarayıcısını son versiyona güncelleyin: Kullandığınız internet tarayıcısı örnek verecek olursak Chrome, Firefox veya Opera olabilir. Bu tarayıcılarda yaşanacak güvenlik açıkları sebebiyle güncel sürümlerini kullanmaya özen gösterin.

Gmail Hesabımla Oturum Açamıyorum Ne Yapmalıyım

Gmail hesabımla oturum açmaya çalıştığınızda sorun yaşıyorsanız, böyle bir durumla karşılaştıysanız şifreniz isteminiz dışı değiştirilmiş demektir. Sahip olduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile oturum açamıyorsanız tanımadığınız kişi veya kişiler şifrenizi değiştirmiş olabilir. Böyle bir durumda Google üzerinden yardım almanız gerekmektedir bunun için hesap kurtarma formuna https://www.google.com/accounts/recovery linkinden ulaşın ve karşınıza çıkan güvenlik ile ilgili bilgilileri doğru bir şekilde doldurun. Burada ne kadar doğru bilgi verirseniz Gmail size o kadar yardımcı olacaktır. Şifrenizi yeniledikten sonra yukarıda saydığım 10 maddeyi uygulamayı unutmayın.

Yukarıda saydığım Gmail hesabınızı güvenlik altına alma kontrol listesini hesabınızın ileride de korunmasına yardımcı olması için sık olarak tekrarlayın ve adımları uygulayın. Güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinmek için yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *