Gmail İle Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?
31 Eki, 2018 15:32 tarihinde eklendi

Gmail İle Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?

Gmail İle Toplu Mail Gönderme Nasıl Yapılır?

Gmail, dünya çapında en çok kullanılan mail servislerinden birisidir. Her gün Gmail üzerinden milyarlarca mail gönderilip-alınıyor. Peki, Gmail üzerinden nasıl toplu mail gönderilir?
Oluşturacağınız kişi listelerine metin tabanlı ve şahsi kimliğiniz ile oluşturacağınız e-postaları gönderebilirsiniz. Toplu mail gönderimi için kişi listesi oluşturmanıza da gerek yok. Mail adreslerini eliniz ile girerek de toplu mail gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.

20’den fazla mail adresine gönderim yapmak istiyorsanız ve bunu şahsi değil de kurum kimliği adına yapacaksanız Gmail, Hotmail ya da diğer mail sağlayıcı servisler üzerinden yapmanız size faydadan çok zarar getirecektir.
Büyük ölçekli ve özellikle kurum imajı ile göndereceğiniz e-posta gönderimleri için profesyonel olarak bu işlerle ilgilenen toplu mail firmalarına yönelmelisiniz. Gmail’in sağladığı adresler, kişisel adresler olduğundan mail gönderiminde birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Aynı anda çok fazla kişiye (20 ve sonrası) gönderdiğiniz mailler spam olarak algılanmaya başlar. Bu sebeple gönderdiğiniz bu mailler karşıdaki kişinin gelen kutusuna değil “Spam” klasörüne düşer ve yüksek ihtimalle kişi tarafından görülmez.

Yapılan araştırmalar sonrasında Gmail üzerinden yapılan toplu gönderimlerde günlük 50 farklı kişiye gönderilen e-postaların (içerikler farklı olsa bile) bu sayıdan sonra spam olarak algılandığı görülmüştür. Bazı ücretli olan Gmail eklentileri ile bu sayıyı arttırmanız mümkün.

Göndereceğiniz maili 30 kişiden daha az kişiye gönderecekseniz endişelenmenize gerek yok. Gönderim yapacağınız tüm mail adreslerini yukarıda da bulunan resimdeki gibi Bcc bölümüne ekleyerek toplu mail gönderebilirsiniz.  Buraya kadar tamamız, daha fazla kişiye gönderimi nasıl yapacağız?

Bu noktada size GMass ve Mail Merge gibi programlardan bahsedeceğim. Bu programları kullanarak günlük toplu mail limitinizi 50’den 1500’e kadar çekebilirsiniz. Fakat bu uygulamalar profesyonel bir toplu mail servisinin türevi olduklarından göndermek istediğiniz kişi sayısına göre fiyat belirliyorlar.

Bu uygulamaları hangi durumlarda kullanmanız gerekir?

  • Sık sık toplu e-posta gönderimi yapıyorsanız (Aydan birden çok kez),
  • Günlük gönderim listenizde 20’den fazla kişi bulunuyorsa,
  • Metin gönderimi dışında dosya gönderimi de yapıyorsanız,
  • Yaptığınız toplu gönderimlerden rapor oluşturmak istiyorsanız,
  • Görsel yönü güçlü olan e-postalar göndermeyi amaçlıyorsanız,

Bahsettiğimiz ücretli uygulamaları kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *