El Yazısı ile Mobil Cihazlarda Arama Yapmak Çok Kolay
2 Tem, 2015 4:53 tarihinde eklendi

El Yazısı ile Mobil Cihazlarda Arama Yapmak Çok Kolay

El Yazısı ile Mobil Cihazlarda Arama Yapmak Çok Kolay

Hareket halindeyken veya bir işle uğraşırken Google da bir şey aramanız gerekiyor akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden aramak yapmak için eğlenceli ve kolay yeni bir yolla daha tanıştık.

Şimdi sadece sanal klavyede ile bir şey yazma yerine, aynı elinizde mobil cihazınızı dikey veya yatay yönde tutarak başparmak ile El Yazısı ( Handwrite ) yazarak arama yapabilirsiniz.

Perşembe günü Google parmağınızla arama sorgularını yazmak sağlayan “El Yazısı” adlı mobil arama özelliğini tanıttı. Bu özelliği sayesinde 27 dilde hizmet vermekte ve Apple iOS 5 ve üstü çalışan cihazlar, Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve üstü çalışan Android 2.3 Gingerbread ve üzeri ve tablet kullanabilmektedir.

Handwrite cihazınızın ekranında parmağınızla mektup yazar gibi arama yapmanızı sağlar. Google yazılım mühendisi Rui Ueyama Perşembe günü duyurduğu özellik sayesinde yapmanız gereken tek şey Google ana sayfasında parmağınızı koyun ve yazmak için parmağınızı kullanın. Google kendi el yazısı teknolojisini kullanarak El yazınızı metne dönüştürerek arama yapacaktır.

Bunu özelliği etkinleştirmek için, mobil cihazınız dan veya tabletinizden Google.com gidin ve ekranın alt kısmında “Ayarlar” linkine tıklayın (tabletler için sağ üst) daha sonra Arama Ayarları kısmını tıklayın. Google El Yazısı Handwrite bölümüne gidin. Açmak için Etkinleştir’i (enable), kapatmak içinse Devre dışı bırak’ı (disable) seçin. Sayfanın en altındaki Kaydet’e (Save) dokunun.

el-yazisi-ile-mobil-cihazlarda-arama-yapmak-cok-kolay

Özellik ehlileştirildikten sonra kullanmak için sadece yazma yüzeyi harfleri yazmaya başlayın. Tekrardan giriş yaptığınızda etkinleştirmek için ekranın sağ alt tarafında bulunan el yazısı “g” El Yazısı simgesini tıklayın. Ardından, ekranda yazarak aramanızı yapabilirsiniz.

Parmağınızla birkaç harf yazdıktan sonra, otomatik tamamlama seçeneği devreye girecek ve size alternatif aramaları sunacaktır aradığınız bu listede ise seçip direk arama yapabilirsiniz. Uzun bir sorgu yapacak iseniz karalama yaparken alan biterse, sadece bir saniye bekleyin ve ekranınız temizlenecek ve yazmaya devam edebileceksiniz.

Google El Yazısı’nı nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla ipucu almak için https://support.google.com/websearch/answer/2649515?hl=tr&p=sbw_tips&rd=2 adresinden el yazısı ile arama makalesini okuyabilir veya altdaki tanıtım videosunu izleye bilirsiniz.

Değerli yorumlarınızı esirgemeyin..

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *