Blogger Hesabı ile Blog Oluşturma ve Yapılması Gereken Ayarlar
4 Eyl, 2014 1:48 tarihinde eklendi

Blogger Hesabı ile Blog Oluşturma ve Yapılması Gereken Ayarlar

Blogger Hesabı ile Blog Oluşturma ve Yapılması Gereken Ayarlar

Blogger, ilk blog sağlama hizmeti veren servistir. Bu servis ilk olarak Pyra Labs tarafından geliştirilmiş, sonrasında Google tarafından satın alınmıştır. Geliştirilmesi devam eden bu servisin toplam 2 milyonu geçkin gibi bir rakamda kullanıcısı var.

Blogun bilmeyen arkadaşlar için tanım yapalım. Blog, istediğiniz zaman resim, fotoğraf, video gibi şeyleri de paylaşabileceğiniz, bir çeşit günlük tarzı site türüdür.

Blogger Hesabı Açmak

Google’ın sağladığı bir servis olduğu için hesabı Google hesabınız varsa direkt olarak blog açabiliyorsunuz. Ayrıca bu servis, trafik limiti sınırsız olduğundan dolayı yani bandwidth kaygısı gütmeden ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer Google hesabınız yoksa Google kaydol adresinden kayıt olun. Ardından şu talimatları sırasıyla gerçekleştirin:

 1. https://www.blogger.com/ adresinden Blogger’in sitesine girin. Google hesabınıza giriş yapmadıysanız gelen sayfa üzerinden üyeliğinize giriş yapın.
 2. Karşınıza profilinizin nasıl göründüğü hakkında bilgilendirici bir sayfa gelecek. Blogger, Google+ profilinizle bağlantılı olduğundan dolayı bu şekilde bir bilgi veriyor. Gerekli ayarlarınızı yaptıktan sonra “Blogger’a devam et” butonuna tıklayın.
 3. Gelen sayfanın başında yer alan “Yeni blog” butonuna basın.
 4. Başlık kısmına sitenizin başlığını yani adını, adres kısmına sitenize koymak istediğiniz adresi girin. Servis size alan adını “.blogspot.com.tr” şeklinde verecektir.
 5. Beğendiğiniz bir şablonu seçin. O şablonu sonradan kendinize göre düzenleyebilir veya değiştirebilirsiniz.
 6. Her şey düzgün bir şekilde girilmişse “Blog oluştur!” butonuna tıklayarak blogunuzu açabilirsiniz.

Bu şekilde, gelen sayfadan bloğunuza tıklayarak yeni sitenizi incelemeye başlayabilirsiniz. Ne yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa yazımızın devamında size bazı ipuçları vereceğiz.

Yapılması Gereken Ayarlar

Blogger’dan bir blog adresi aldıktan sonra sitenin ayarlarını ve bazı ipuçlarını sizler için kaleme aldık. Genel olarak temel ayarlarını açıkladığımız için, Blogger’i daha hızlı bir şekilde öğreneceksiniz.

Arama Motoru Ayarları

Arama motoru yani Google, Yandex, Bing dediğimiz servislerin, sitenizdeki yazıları arama motoruna yansıtıp yansıtmayacağını ayarlayabiliyorsunuz. Yani kişisel, günlük veya not tutar gibi bir şey düşünüyorsanız sitenize gelen arama motorlarını engelleyebilirsiniz.

Bu ayarlara ulaşmak için şu adımları izleyin:

 1. Blogger sayfasını açın ve giriş yapın.
 2. Çıkan sayfada blog sitenizin ismine tıklayın.
 3. Sol taraftaki menüden “Ayarlar” kısmına tıklayın.
 4. Altta çıkan seçeneklerden “Diğer” yazısına basın.
 5. Gizlilik kısmının karşısındaki “Düzenle” butonuna tıklayın.
 6. Altta açılan ayarları kendinize göre düzenleyip “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayarak işlemi bitirin.

Saat Ayarlarını Belirleyin

Blog sitenize girdiğiniz yazıların tarihini ve saatini Türkiye’ye göre ayarlamanız gerekir. Aksi takdirde girdiğiniz yazıların tarihi ve saati yanlış olacaktır. Saat ayarlarını belirlemek için şu yolu takip edin:

 1. Blogger’a girip sitenizin kontrol panelini açın.
 2. Sol menüdeki “Ayarlar” kısmına tıklayıp, altta çıkan seçeneklerden “Dil ve biçimlendirme” bölümünü seçin.
 3. Biçimlendirmedeki saat diliminin karşısını “(GMT+02:00) İstanbul” yapın.

blogger-hesabi-ile-blog-olusturma-ve-yapilmasi-gereken-ayarlar-1

Site Arayüzünü Değiştirin

Her site sahibi, sitesine gelen ziyaretçileri hoş bir tasarımla karşılamak ister. Blogger ile sitenizin tasarımını ister kendiniz düzenleyebilir ister hazır şablonları kullanabilirsiniz. Bunun için şu adımları uygulayın:

 1. Blogger sitesine girin ve düzenlemek istediğiniz blogun kontrol panelini açın.
 2. Sol menüde yer alan “Şablon” seçeneğine tıklayın.

Gelen sayfada eğer kodlama bilginiz varsa “HTML’yi düzenle” butonuna tıklayıp sitenizi kendinize göre dizayn edebilirsiniz. Hemen yan tarafında bulunan mobilden sitenize gelen ziyaretçiler için hazır bir tasarım seçebilirsiniz.

Eğer hazır bir tasarım kullanmak istiyorsanız girdiğiniz sayfanın alt kısımlarında birçok site kategorisine uyabilecek şekilde hazır şablonlar bulunmakta. Üzerine gelip tasarımı görebilir, hızlı bir şekilde bloğunuza koyabilirsiniz.

Bu temel ayarları yaptıktan sonra, sol tarafta yer alan “Yeni yayın” butonuna tıklayarak yazı girmeye başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *