5 Adımda Blogger’da Kendi Blogunuzu Oluşturmak İster Misiniz?
2 Tem, 2015 2:59 tarihinde eklendi

5 Adımda Blogger’da Kendi Blogunuzu Oluşturmak İster Misiniz?

5 Adımda Blogger’da Kendi Blogunuzu Oluşturmak İster Misiniz?

İnternette dolaşan pek çok kişi kendini ifade etmek etmek için çeşitli sosyal medya hesaplarını ya da blogları kullanıyor. Sosyal medya hesapları oluşturmak, blog oluşturmaktan daha kolay olsa da istediğiniz gibi düzenlediğiniz ve çeşitli araçlarla geliştirdiğiniz bloglar sizin için daha kullanışlı olacaktır. Bloglarımızı bazen de kişisel amaçlarımız dışında oluşturuyoruz. Fakat ücretli ve ücretsiz pek çok blog uygulamasından hangisinin daha iyi olduğunu, hangisinin bizim isteklerimizi karşılacağını bilemiyoruz. Ya da blog oluşturmak istiyoruz ama nereden başlayacağımızı bilmiyoruz. Bugün Google’ın ücretsiz servislerinden biri olan Blogger’da kolayca bir hesap oluşturmayı öğreneceğiz. Böylece hem yeni başlayan bloggerlar hem de Blogger’ı tanımak isteyen kişiler uygulamadan rahatlıkla faydalanabilecekler. Uygulamanın anasayfasına buradaki http://www.blogger.com linke tıklayarak blogger giriş sayfasına gittikten sonra hesabımızı oluşturmaya başlayabiliriz.

kendi-blogunuzu-olusturmak

Blogger Profili Seçme

Uygulamanın sayfasına girdiğimizde bizden Google hesabımızla oturum açmamızı istiyor. Bu hesap kullandığınız herhangi bir Google hizmeti hesabı olabilir. Giriş yaptıktan sonra size hangi profilinizi kullanacağınız soruluyor. Bu bölümde isterseniz varolan Google+ profilinizi kullanabilir ya da yeni bir Blogger profili oluşturabilirsiniz. Google+ profili oluşturmayı seçerseniz size Blogger’ın daha fazla hizmet sunacağı söylüyor fakat biz sıfırdan bir hesap oluşturduğumuz için “Sınırlı bir Blogger profili oluşturun” seçeneğiyle devam ediyoruz.

kendi-blogunuzu-olusturmak-1

Profil oluşturma

Şu ana kadar yaptığımız işlemlerle sizin için bir kullanıcı hesabı oluşturduk. Yani blogumuz henüz    oluşturulmadı. Kullanıcı hesabımızdaki “Yeni Blog” sekmesine tıklayarak yeni bloglarımızı oluşturabiliriz. Örnek bir blog oluşturmak için “Yeni Blog” sekmesine tıklıyoruz. Bu noktada daha önceden belirlediğimiz bir blog ismimiz olması bizim için kolaylık sağlayacaktır.

blogger3

Blog Oluşturma

“Başlık” kısmında profilinize girildiğinde görülecek olan başlık yer alır. Yani profilinizin giriş başlığı olarak düşünebilirsiniz. Adres kısmına yazacağımız isim blogumuzun URL adresini ve blog ismimizi oluşturacaktır. Buraya önceden belirlediğimiz blog ismini yazıyoruz. Eğer daha önce kullanılmamış bir isimse onay alıyor ve blogumuzun tasarımını seçiyoruz. İlk olarak basit bir tasarım seçip, daha sonra tasarımınızı kişiselleştirebilirsiniz. “Blog Oluştur” seçeneğine tıklayarak blogumuzu başarıyla oluşturuyoruz. Blogumuzu içinde yer alan “İstatistikler” “Kayıtlar” gibi panellerden görüntüleyebilir ve düzenleyebiliriz.

blogger4

Bloga İçerik Yazma

Blogumuzu başarıyla oluşturduk fakat henüz hiç yayınımız bulunmuyor. “Yeni Yayın” sekmesine tıkladığımızda karşımıza bir yayın düzenleme sayfası gelecek, gelen sayfaya metin, görsel ya da video ekleyebilirsiniz. Belgenizi düzenledikten sonra yayınlayabilir, daha sonra yayınlamak üzere kaydedebilir, önizlemeye alıp nasıl görüneceğine bakabilirsiniz. Biz belgemizi yayınlamak istediğimiz için “Yayınla” butonuna tıklayarak yayınlıyoruz.

blogger5,blogger6

Blogu Görüntüleme

Blogumuzda yayın oluşturmaya başladık, artık ziyaretçilerimiz blogumuza gelmeye başlayabilir. Peki yayınlarınızı nasıl görüntüleyebilirsiniz? Blogumuzun kontrol paneline geldiğimizde “Blog’u Görüntüle” sekmesine tıklayıp istediğimiz zaman yayınlarımızın nasıl göründüğünü kontrol edebiliriz. Sağ üst köşede yer alan “Yeni Yayın” bölümünden yeni yayınlar oluşturabilir, “Tasarım” bölümünden blogunuzun tasarımını değiştirebilirsiniz.

blogger7

blogger8

Artık siz de kolay ve kullanışlı bir Google hizmeti olan Blogger ile ücretsiz olarak blog oluşturabilir ve yayınlarınızı insanlarla paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *